طلاق توافقی

شرایط نفقه در طلاق توافقی

در این مقاله تیم وکلای شهرداد تصمیم دارد به دلیل اهمیت موضوع در مورد شرایط نفقه در طلاق توافقی اطلاعات کاملی را ارائه دهیم.

پرداخت نفقه و خرجی زن، یکی از وظایفی  است که در ازدواج دائم بر عهده همسر (مرد) قرار دارد. معمولاً در طلاق و ازدواج دائم، آنچه در کانون توجه قرار می گیرد، مسائل مربوط به مهریه است و کمتر به نفقه پرداخته می شود. اما احتمال اینکه بسیاری از خانم ها در مورد حق و حقوق خود برای گرفتن نفقه، اطلاعات چندانی نداشته باشند بسیار زیاد است.

آیا شما می دانید که می­توانید مانند مهریه نفقه گذشته خود را نیز مطالبه کنید؟

در چه شرایطی نفقه در طلاق توافقی بیشتر مورد توجه دادگاه ها قرار می گیرد؟

چه مواردی را نفقه می گویند؟

 

ماده 1107 قانون مدنی در مورد  مهمترین مصداق های نفقه توضیحات کاملی را بیان کرده است. مطابق با این ماده نفقه شامل:

  •  هزینه های مربوط به مسکن.
  • هزینه خورد و خوراک.
  • هزینه تهیه لباس و …

که برعهده مرد قرار دارد، نفقه نامیده می شود.

به این نکته باید توجه داشت که نفقه، میزان و عدد ثابتی ندارد و بنا به مورد وشرایط متفاوت خواهد بود.

نفقه بر اساس معیارهایی مانند تحصلات، شغل، موقعیت اجتماعی، وضعیت مالی خانواده و … زن تعیین می شود.

مثال:

به عنوان مثال اگر خانمی در خانه پدری خود مستخدم داشته باشد، می تواند از شوهر خود نیز درخواست کند برای وی خدمتکار بگیرد. در هر صورت، دادگاه میزان نفقه را با ملاحظه شرایط و وضعیت زندگی طرفین و نظر کارشناس تعیین می کند.

 

نفقه گذشته چیست؟

 

منظور از نفقه گذشته، نفقه مدتی است که زن و مرد با یکدیگر زندگی کرده اند و در طول این مدت، مرد بابت تأمین نیازهای همسر، به وی پولی پرداخت نکرده است.

زن می تواند با اقامه دلیل چون شهادت شهود، ثابت کند که در طول زندگی مشترک از سوی مرد نفقه ای دریافت نکرده است. این مدت ممکن است از ابتدای زندگی مشترک یا برای دوره ای مشخص باشد.

در ایام زندگی مشترک، تکلیف به پرداخت نفقه همیشه بر دوش شوهر قرار دارد و هر زمانی که وی از این تکلیف سرباز زند، باید در برابر همسر خود پاسخی داشته باشد. به همین دلیل است که شوهر مکلف به پرداخت نفقه گذشته زن خود نیز می باشد.

 

نفقه در طلاق توافقی چگونه است؟

 

در ابتدای امر با به این مورد توجه کنید که توافقی بودن طلاق به معنای آن نیست که زن باید از تمام حق و حقوق خود بگذرد.

مواردی مانند نفقه، مهریه که به موجب قانون، از حقوق زن محسوب می شود. نفقه در طلاق توافقی و غیر توافقی باید پرداخت شود. مگر آنکه شوهر نسبت به آن اعتراضی داشته باشد.

بسیار موارد دیده شده است که  در طلاق توافقی، شوهر برای اعمال فشار بر همسر خود، او را وادار می کند که از تمام حق و حقوقش منصرف شود. اما این حالت به توافق رسیدن زوجین برای طلاق توافقی را کاهش می دهد. بیشترین مسائل حول و حوش نفقه در طلاق توافقی است که کار را کمی سخت می کند.

در صورتی که زن و مرد در چنین شرایطی نمی توانند تصمیم نهایی بگیرند یا امکان عدول از تصمیم آنها وجود دارد، انواع دیگری از طلاق را به آنها پیشنهاد می کنیم.

نفقه در طلاق توافقی برای آن دسته از خانم هایی که شاغل نیستند و توانایی پرداخت هزینه های زندگی را بعد از طلاق ندارند، با مشکل امرار معاش مواجه می شوند، اهمیت بیشتری خواهد داشت.

حفظ حقوق این عده از خانم ها، از طرف مشاوره با وکلای دادگستری و تنظیم توافق نامه ای معتبر، امکان پذیر خواهد بود.

مطالب حقوقی هرچند به زبان ساده بیان شوند، دارای جزئیات و ظرافت­های بسیاری هستند که تنها توسط متخصصین این رشته قابل درک می­باشد. بنابراین تصمیم به جدایی دارد و طلاق توافقی را انتخاب کرده­اید پیش از هر چیز با یک وکیل خبره، مشورت نمایید.

در دادگاه­های خانواده رویه­ های گوناگونی حاکم است که قطعا شما نسبت به آنها آگاه نیستید. این امر ممکن است به ضرر شما تمام شود.

بنابراین برای به دست آوردن بهترین نتیجه در کوتاه­ترین مدت، کار را وکلای بسپارید. حتی در مورد طلاق توافقی که همه چیز باید به صورت سازش و توافق انجام شود گرفتن وکیل طلاق می تواند بسیار کمک کننده باشد.

در این زمنیه اپلیکیشن قوانین و مقررات شهرداد میتواند کمک شایانی بکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا