ملاقات فرزند

مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق

ملاقات فرزند بعد از طلاق حق هر یک از والدین است که از حضانت فرزندان خود محروم است. اگر در خصوص زمان و مکان ملاقات فرزند پس از جدایی طرفین مشکلاتی به وجود آید می توان با مراجعه به مراجع قانونی مشکل را حل کرد.

دادگاه جزئیات ملاقات فرزند با والدین اعم از زمان و مکان ملاقات را تعیین می کند. مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق یکی از مسائل مهم است که باید در مورد آن تصمیم گیری شود. ما در این مقاله مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق را مورد بررسی قرار خواهیم داد و در مورد مسائل مختلف کودکان بعد از طلاق والدین توضیح خواهیم داد.

در صورتی که والدین از هم جدا شده باشند، خواه ناخواه مسئله حضانت فرزند به میان می آید و می باید فرزند تحت حمایت از آن یکی از والدین که صلاحیت تعلق حضانت فرزندان را دارد قرار بگیرد. اما این امر نباید موجب شود که دیگری از حق ملاقات فرزند خود محروم شود. مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق توجه به شرایط زندگی و مصلحت فرزندان توسط دادگاه تعیین خواهد شد. 

عدم توافق والدین در انتخاب مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق

همان طور که ضمن مقاله اذعان داشتیم مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق بر اساس توافق بین افراد دخیل در پرونده و قانون مدنی تعیین خواهد شد.

زن و مرد بعد از طلاق نیز به دلیل وجود فرزند مشترک خواه ناخواه با هم در تعامل هستند. از این رو لازم است مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق، با شرایط هر دو والدین سازگار باشد. بهتر است جهت آسان شدن ملاقات زوجین با هم سازش کنند و با هم توافق کنند.

با این حال بسیاری از زوجین بر سر انتخاب مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق با هم دچار اختلاف هستند. زمانی که به دلیل اختلافات شدیدی که بین زوجین حاکم است توافقی بین زوجین در مورد مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق صورت نگیرد، تصمیم گیری در این خصوص بر عهده دادگاه خواهد بود. دادگاه خانواده با رعایت مصلحت فرزند و زوجین و در نظر گرفتن شرایط زندگی آن ها بهترین تصمیم را خواهد گرفت.

زندگی فرزندان بعد از طلاق والدین

زندگی فرزندان بعد از طلاق والدین دستخوش تغییراتی می‌شود و فرزندان را وارد دنیایی از تشویش و نگرانی و ترس از آینده نامعلوم می کند. وقتی والدین کودک از هم جدا میشوند، کودک به شدت احساس تنهایی می کند. از درک اتفاقات پیرامون خود ناتوان می شود و ممکن است در ابتدا واکنش کودک نسبت به مشکلات و مسائل اطراف خود سخت و غیرقابل پیش بینی به نظر آید.

انتخاب مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق بر اساس توافق بین پدر، مادر، کودک و نظر قانونگذار انجام می شود. در صورتی که کودک بتواند با شرایط پیش آمده خود را سازگار کند احتمال اینکه زندگی خوب و سالمی را تجربه کند زیاد است. تصمیماتی که والدین پس از جدایی برای زندگی کودک و مکان زندگی او می گیرند نباید دچار آشفتگی و نوسان در زندگی کودک شود.

احساسات فرزندان پس از طلاق والدین 

  • احساس گناه :

بر اساس تحقیقات به عمل آمده نوجوانانی که والدین آنها از هم جدا شده اند خود را مصوب طلاق والدین و جدایی آنها می‌دانند. اما حقیقت امر این است که معمولا والدین به دلیل مشکلات خصوصی و احساسات عاطفی متفاوت نسبت به یک دیگر تصمیم به جدایی می گیرند. در اکثریت موارد این اتفاق ارتباط با فرزندان ندارد.

در این شرایط تعدادی از بچه‌ها نسبت به آنچه در خانواده اتفاق افتاده احساس گناه می کنند.اما در واقع جدایی و طلاق نتیجه مشکلات زن و شوهر با یکدیگر است.

  • نوسانات خلقی:

اگر والدین کودک از هم جدا شوند ممکن است کودک احساسات مختلفی را تجربه کند و به انزوا و دوری از اطرافیان میل پیدا کند. بهتر است مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق، جایی ثابت و خصوصی باشد. در این صورت کودک می تواند در کمال آرامش با پدر یا مادرش ملاقات کند. چنانچه کودک در زمان ملاقات با مسائل و حواشی مختلف مواجه شود، ممکن است دچار افسردگی یا نوسانات خلقی شود.

قانون گذار در راستای حفظ مصلحت کودک و با توجه به شرایط مختلف والدین، بهترین گزینه را به عنوان مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق ارائه خواهد داد.

  • احساس بی تفاوتی:

ممکن است کودک احساس رها شدن ترس نگرانی و بلاتکلیفی و حتی گناه کند گاهی کودک خود را متعلق به هیچ کجا نمی داند و به تعبیری خود را گم می‌کند. تغییر مکان زندگی  کودک و عدم ثبات مکان زندگی ممکن است تاثیرات جبران ناپذیری را در زندگی کودکان داشته باشد.

گاهی کودک بعد از طلاق والدین احساس بی تفاوتی پیدا می کند. دعواهای مکرر زن و مرد و شکسته شدن حرمت میان آن ها، موجب بی تفاوتی فرزندان نسبت به مسائل مهم پیرامون خواهد شد. اگر در خانه تنش و دعوای زیادی شده باشد و کودک شاهد این اتفاقات باشد، بعد از مدتی به پدر و مادر و دعواهای آن ها بی تفاوت باشد تا کمی آرامش ذهنی پیدا کند. این احساسات بسیار معمولی است. صحبت در مورد آنها با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده و فرد بزرگسال مورد اعتماد می تواند به وضعیت روحی کودک کمک به سزایی کند.

چگونه طلاق والدین، زندگی کودک را تغییر می دهد

 بسته به آنچه پس از طلاق در زندگی خانواده اتفاق می افتد. ممکن است کودک مجبور شود با بسیاری از تغییرات سازگار شود. مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق یکی از مسائلی است که در زندگی کودکان اهمیت زیادی دارد.

پس از تصمیم به طلاق جو و شرایط خانه متغیر می شود و فرزند باید قادر باشد خود را با تمامی اتفاقاتی که در این زمینه رخ داده وفق دهد.این تغییرات می‌تواند شامل جابجایی، تغییر مدرسه، گذراندن وقت با هر دو والدین به طور جداگانه و شاید برخورد با احساسات ناخوشایند والدین نسبت دیگر باشد.

کودک ممکن است مجبور باشد بیشتر انعطاف پذیر باشد و برای مدتی با مشکلات بیشتری روبه‌رو شود. پس از طلاق فرزند به محبت بیشتری احتیاج دارد و والدین باید توجه بیشتری به فرزندان در این دوران داشته باشند. 

تغییر زمان و مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق 

طلاق تنها می تواند رابطه زن و شوهری را به پایان برساند. اما رابطه پدر و فرزندی یا مادر و فرزندی رابطه ای نیست که دستخوش بازی روزگار شود. این ارتباط دائمی و ابدی است و تحت تاثیر هیچ مسئله ای نمی توان این حق را از والدین ساقط کرد.

هیچ کس نمیتواند پدر و مادر را از ملاقات فرزند که نیمی از وجودشان در آن نهفته است باز دارد. طبق قانون نمی توان بدون اجازه طرف مقابل فرزند را از کشور خارج کرد و حتی از شهری به شهر دیگر برد مگر اینکه مصلحت طفل ایجاد کند و دادگاه اجازه دهد. 

گاهی ممکن است در زندگی پدر و یا مادری که دور از فرزند زندگی می کند، تغییراتی حاصل شود و بر اساس این تغییرات، بخواهد زمان یا مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق را تغییر دهد. در چنین شرایطی با توجه به تغییر شرایط که می تواند ناشی از افزایش یا کاهش درآمد، تغییر محل کار یا زندگی و موارد مشابه در خواست تغییر مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق را به دادگاه ارائه کند.

نحوه تعیین زمان و مکان ملاقات فرزند مشترک 

طبق ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی: “هر یک از زوجین که طفل تحت حضانت او نیست حق ملاقات طفل خود را دارد تعیین زمان و مکان ملاقات و سیر جزئیات مربوط به آن در صورت اختلاف بین زوجین با محاکمه است.”

 با توجه به این ماده هر کدام از والدین این حق را دارند، که در  زمان معین با فرزند خود دیدار کنند. و هر گونه مشکل اخلاقی و رفتاری مادر یا پدر هم موجب  جلوگیری از دیدار وی با فرزندش نخواهد شد. در صورتی که میان پدر و مادر درباره زمان ملاقات و مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق توافق ایجاد شود، طبق همان توافق عمل می‌شود. 

اما در صورت موافق نبودن، دادگاه در حکم خود، مدت ملاقات و نحوه آن را برای کسی  که حق حضانت ندارد مورد بررسی قرار می‌دهد. نحوه تعیین زمان و مکان ملاقات فرزند مشترک به شرایط زندگی زن و مرد وابسته است. به عنوان مثال چنانچه زن یا مرد دارای خانه ای مناسب با حداقل امکانات اولیه زندگی باشد، می تواند تامین کننده مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق باشد.

همچنین دادگاه، مدت زمان مشخصی که مورد توافق دو طرف دعوا باشد معین می کند و منفعت کودک را همیشه در اولویت تصمیمات خود قرار می دهد. در صورت عدم توافق زوجین در انتخاب مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق، به دستور قانون پدر یا مادر با فرزندشان در کلانتری ملاقات خواهند داشت. برای ملاقات فرزند بعد از طلاق در کلانتری، تایید دادگاه خانواده الزامی است.

با توجه به تحقیقات اخیری که در خصوص تاثیرات منفی طلاق بر زندگی فرزندان شده است، ملاقات نامنظم در زمان ها و مکان های مختلف با فرزند دچار ایجاد دوگانگی شخصیتی در وی خواهد شد.

اگر ملاقات با پدر یا مادری که حضانت به عهده او نیز واقعاً به صلاح کودک نباشد و تشخیص داده شود که این ملاقات برای کودک مضر است، در صورت دادخواست یکی از ابوین زمان و مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق تغییر خواهد کرد. 

ممانعت فرزند از ملاقات با والدین پس از طلاق

لازم به ذکر است  به موجب ماده ۲۳ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از خانواده در مواردی که طفل به هر دلیل از ملاقات امتناع کن، اجرای تدابیری جهت ایجاد میل به ملاقات با پدر یا مادری که از حضانت محروم است لازم است. از جمله این تدابیر می توان به  کمک گرفتن از روانشناس و متخصصین مشاوره خانواده برای یافتن گره های شخصیتی کودکان اشاره کرد.

اگر با توجه به نظر روانشناس و قرائن موجود برای دادگاه محرز شود اجرای حکم حضانت و ملاقات کودک به سلامت روانی وی آسیب وارد  خواهد کرد اجرای احکام می تواند با کسب موافقت دادگاه تا فراهم شدن امادگی طفل اجرای حکم را به تاخیر اندازد. 

در صورتی که پدر یا مادری که دارای حق حضانت است از ملاقات طرف دیگر که طبق دستور دادگاه دارای حق ملاقات است جلوگیری کند برای اجرای دستور دادگاه به نیروی انتظامی سپرده میشود و در صورت لزوم می توان از ضمانت اجرایی ماده ۶۳۲ قانون مجازات اسلامی استفاده کرد که به موجب آن اگر کسی از دادن طفلی که به او سپرده شده است در موقع مطالبه اشخاصی که قانونا حق مطالبه دارند خودداری کند و مجازات است سه تا شش ماه حبس به جزای نقدی از یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهد شد

نکات مهم در دعوی ملاقات فرزند مشترک

  • در صورت توافق میان زوجین در خصوص زمان و مکان ملاقات دادگاه مطابق با توافق عمل می‌نماید.
  • در صورت عدم توافق میان زوجین، زمان و مکان ملاقات فرزند بعد از طلاق توسط دادگاه تعیین می شود.
  • در صورت عدم توافق زوجین مکان ملاقات در صورتی که طفل شیرخوار باشد می تواند در کلانتری محل زوجه باشد.
  • در صورت خروج طفل از ایران بدون اجازه میتوان حق ملاقات را تغییر داد.
  • معمولا سلب حق ملاقات امکان ندارد ولی تغییر در زمان و کاهش آن امکان پذیر است.
  • در دعوی ملاقات طفل در صورت بروز حادثه جدید امکان تجدید نظر در حکم وجود دارد.

در مورد مسائل حقوقی خانواده، ازدواج دائم و ازدواج موقت و طلاق می توانید به اپلیکیشن قوانین و مقررات شهرداد مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا