چک برگشتی

مهلت برگشت زدن چک

مهلت برگشت ‌زدن چک از موضوعات مهم و رایج جامعه است که آسیب‌های اجتماعی فراوانی را برای صاحب دسته‌چک و فرد طلبکار ایجاد کرده است. در حقیقت، برای بسیاری از مردم مهلت برگشت زدن چک برای رسیدن به حق قانونی خود اهمیت ویژه‌ای دارد.

به راستی مهلت برگشت زدن چک برای احقاق حق تا چه زمانی است؟

افزایش افسارگسیخته تعداد چک‌های برگشتی بسیاری از مالباختگان را برای گرفتن پول خود به چالش کشیده است که پایان مهلت برگشت زدن چک کجاست؟

به طور قطع، یکبار هم برای شما پیش آمده که با مراجعه به بانک برای دریافت وجه چک با حساب خالی فرد صاحب چک مواجه شده‌اید. در این‌گونه مواقع باید چه کرد؟

ارائه راهکارهای درست و عملیاتی برای مقابله با شیوع و افزایش تعداد چک برگشتی همواره باید در رئوس برنامه‌های قضایی قرار گیرد.

در واقع بسیاری از مردم و بازاریان با این سوال در ذهن خود مواجه هستند که اگر روزی برای نقد کردن یک چک به بانک مراجعه کردند و پس ازآن با حساب خالی صاحب چک روبرو شدند باید چه کنند؟

از طرف دیگر در ذهن مردم این سوال مهم نقش بسته است که مهلت برگشت زدن چک چه زمانی است؟

کدام مرجع قضایی و دادگاه می‌تواند وجوه مالی آنها را که در گرو فرد دارای صاحب دسته چک قرار گرفته و موجودی حساب همین فرد هم در بانک خالی است وصول ‌کند؟

متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل شرایط نامطلوب اقتصادی کشور شاهد افزایش چشمگیر تعداد چک‌های برگشتی در کشور بودیم که بسیاری از این چک‌ها مبالغ بالایی هم داشتند اما برخلاف این مبالغ هنگفت، همچنان مالباخته با توجه به اتمام مهلت برگشت زدن چک  به دنبال صاحب چک و احقاق حق خود است.

رواج تعداد چک برگشتی با مبالغ پایین موجب شده است تا در سال‌های گذشته بسیاری از مالباختگان قید پول خود را بزنند و به دنبال ارائه دعاوی در محاکم قضایی نباشند.

باید به این نکته مهم اشاره کرد که صدور چک بی‌محل و برگشت خوردن آن به دلیل کمبود موجودی یا به پایان رسیدن مهلت برگشت زدن چک یک جرم محسوب می‌شود.

در حقیقت، اگر در تاریخ مقرر درج شده در چک شاهد برگشت خوردن آن باشیم در این صورت  می‌توان برای صاحب چک اعلام جرم کیفری کرد اما اگر پس از مهلت برگشت زدن چک  تاریخ  درج شده روی چک شاهد برگشت خوردن آن باشیم باید برای زنده کردن پول از دست رفته  باید به اقدامات حقوقی دل خوش کرد.

 مهلت برگشت زدن چک چقدر است؟ 

حقوقی‌شدن چک برگشتی موضوع مهمی است که تا به حال به گوش افراد مختلف خورده است اما،عامل اصلی حقوقی شدن یک چک چیست؟

قانون‌های متعددی برای تبدیل مجازات کیفری به حقوقی در زمان برگشت زدن چک مطرح شده است که یکی از آنها اتمام مهلت برگشت زدن چک  است  اما بعضی از وکلا به این نکته مهم اشاره می کنند که یک فرد مالباخته تنها 2 ماه فرصت دارد تا برای برگشت زدن چک و اعلام جرم کیفری علیه فرد صاحب چک اقدام کند.

در حالی که بعضی از وکلا هم به این موضوع مهم واشاره می کنند که اگر چک بلامحل در روزی که باید پاس شود به دلیل جعل یا کمبود موجودی برگشت بخورد می توان برای کیفری کردن جرم صاحب چک اقدام کرد.

از طرف دیگر اگر از مهلت برگشت زدن چک  بگذرد دیگر مالباخته را نمی توان به مجازات کیفری صاحب چک امیدوار کرد و باید اقدامات حقوقی را در پیش گرفت.

مهلت 2 ماهه یا روزانه فرد مالباخته به منظور وصول پول خود این موضوع مهم را مشخص می کند که مهلت برگشت زدن چک  بسیار مهم است و برگشت‌زدن چک خالی از موجودی مهم و موثر است.

زیرا اگر در زمان مقرر و با استفاده از قانون نتوان به حق پایمال شده فرد مالباخته رسید  دیگر سخت می‌‎توان با حقوقی شدن چک برگشتی و بلامحل، صاحب چک را ملزم به پرداخت وجه کرد.

آیا برگشت‌زدن چک به معنی شکایت است؟

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که برگشت‌زدن چک به معنی شکایت است اما اینطور نیست. با برگشت زدن چک به تنهایی نمی توانید مطالبات خود را به تنهایی وصول کنید و اتمام مهلت برگشت زدن چک برای صاحب دسته چک گران تمام خواهد شد

البته نباید از ذکر این نکته مهم هم غافل شد که با داشتن چک برگشتی فرد مالباخته تنها 6 ماه فرصت دارد که به محاکمه قضایی مراجعه کند و ادعای شکایت کند و در صورت عدم تثبیت شکایت نباید فرد مالباخته به پول خودش امیدوار باشد.

 در چه مواردی چک برگشت می خورد؟

نبودن وجه نقد یا کافی نبودن آن،صدور دستور عدم‌پرداخت وجه چک به بانک از طرف صاحب حساب،تنظیم چک به صورت نادرست از قبیل عدم‌مطابقت امضا، اختلاف در مندرجات چک، قلم‌خوردگی و صدور چک از حساب مسدود از جمله مواردی است که فرد مالباخته می‌تواند چک را برگشت بزند.

اما، نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که کیفری یا حقوقی شدن چک زمانی مطرح می‌شود که فرد شاکی نسبت به مدت زمان قابل قبول برای طرح شکایت اطلاعات کافی را داشته باشد.

مهلت برگشت زدن چک و  تفاوت حقوقی شدن چک با کیفری شدن آن؟

در بسیاری از موارد دیده شده است که چک برگشتی با  اتمام  مهلت برگشت زدن چک حقوقی می‌شود و برای بسیاری از مردم این تلقی مهم در ذهن شکل می گیرد که با حقوقی‌شدن چک برگشتی دیگر نمی‌توان طلب خود را وصول کرد.

نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که با حقوقی‌شدن چک تنها فرد صادرکننده چک دیگر قابل تعقیب کیفری نیست و می توان به توقیف اموال و دارایی فرد مذکور امیدوار بود، حتی دادگاه با رای به  توقیف اموال حکم به پرداخت چک خواهد داد مگر آنکه با ارائه دفاعیات صاحب چک در دادگاه به دلایلی همچون ربا بودن چک و یا هر دلیل دیگر ثابت شود و یا اینکه  اثبات شود صاحب چک توانایی مالی کافی برای پرداخت را ندارد، در آن زمان دادگاه تصمیم دیگری اخذ خواهد کرد.

سایر حساب‌های صاحب چک برگشتی در اختیار شماست

استفاده از منابع مالی فرد صاحب چک برگشتی در بانک‌های دیگر از جدیدترین خدمات بانک‌هاست تا فرد مالباخته بتواند مطالبات خود را وصول کند. در حقیقت این راهکار می‌تواند به فرد مالباخته کمک کند تا به دست یابی به سایر حساب‌های بانکی فرد صاحب چک در مسیری گام بردارد تا بتواند میزان مبلغی که در چک برگشتی ذکر شده است را تمام و کمال وصول کند.

برای احیای طلب خود فرم مخصوص دادخواست را فراموش نکنید

متاسفانه بسیاری از مردم این تصور غلط را دارند که با کیفری کردن شکایت چک برگشتی دادگاه می توانند مبلغ چک خود را وصول کنند در حالی که اگر شکایت کیفری درباره چک برگشتی هم به نتیجه برسد دادگاه تنها حکم به مجازات حبس فرد صادرکننده چک خواهد داد ودرباره وصول طلب فرد مالباخته اظهارنظر نمی کند.

در مورد مطالبه چک بیشتر بخوانید.

باید به این موضوع مهم اشاره کنیم که دادگاه درباره چک‌های کیفری و حقوقی تنها زمانی اقدام به وصول مطالبات فرد مالباخته خواهد کرد که شاکی فرم مخصوص دادخواست را تکمیل و با پرداخت هزینه دادرسی و باطل کردن تمبر توام با اجرای سایر تشریفات قانونی در مسیر پرداخت مطالبات خود گام بردارد.

مهلت برگشت زدن چک در به نتبجه رسیدن پرونده شکایت شاکی نقش موثری دارد که باید این مورد از سوی مالباخته مدنظر قرار بگیرد.

چک وعده نداشته باشد

چک باید بدون وعده صادر شود زیرا قانون برآوردی که از چک دارد همان تبدیل آن به پول نقد است،بنابراین اگر چکی برای تاریخ فردا یا هفته آینده یا حتی سال آینده صادر می‌شود باید به این نکته مهم اشاره کنیم که فرد صادرکننده چک دیگر مشمول مجازات کیفری نخواهد شد.

در واقع وقتی شما از کسی چک می گیرید که تاریخش برای یکسال آینده است از نظر حقوقی به این معناست که شما در تاریخ وصول چک، چک را دریافت کرده‌اید مگر این‌که در پشت چک یا در دسته چک اصلی به وعده‌دار بودن اشاره شده باشد.

مهلت برگشت زدن چک در زمان وصول نقدی چک همواره برای کسی که چک را در اختیار دارد با اهمیت است.

چک تضمینی

در بسیاری از قراردادها و معاملات تجاری دیده شده است که برای حسن انجام کار چک تضمینی دریافت می‌شود.

این نوع چک در صورت اثبات کم کاری طرف مورد معامله در دادگاه قابل وصول است اما اگر چک بی‌محل باشد امکان شکایت برای فردی که چک تضمینی را دارد میسر نیست.

باید به این نکته مهم اشاره کرد که چک تضمینی به عنوان تضمین حسن انجام کار نزد یک فرد به امانات گذاشته می‌شود ودلیلی برای وصول شدن حتمی آن وجود ندارد.

مهلت برگشت زدن چک در چک های تضمینی وجود ندارد زیرا بسیاری از چک های تضمینی فاقد تاریخ هستند

چک برگشتی که تضمین در آن ذکر شده است با توجه به بندهای قرارداد پیوست شده به چک قابل وصول است.

اهمیت درج مبلغ و تاریخ در چک

برای اینکه چک وصول شود و مالباخته بتواند حق خود را طلب کند حتما باید چک دریافتی از صاحب دسته چک دارای تاریخ و مبلغ باشد.

اگر ثابت شود که چک بدون تاریخ صادر شده است فردی که چک را در اختیار دارد نمی‌تواند با طرح شکایت و با اتمام مهلت برگشت زدن چک نسبت به وصول طلب خود اقدام کند.

از طرفی دیگر ذکر نشدن مبلغی در چک مانند این موضوع است که فرد صاحب چک کاغذ بی‌ارزشی را در اختیار شما قرار دهد که وقوع این اتفاق برای فرد دارای چک بسیار ناگوار است زیرا نمی تواند به وصول طلب خود امیدوار باشد.

نکات مهم برای ثبت شکایت چک

برای اینکه چک برگشتی خود را به در محاکمه قضایی به پول دریافت کنید باید پشت و روی اصل چک  همراه با گواهینامه بانک مبنی بر علت پرداخت نشدن چک را به همراه داشته باشید زیرا باید از پشت و روی چک برگشتی همراه با گواهینامه عدم پرداخت و 2 نسخه کپی تهیه و این کپی ها را با اصل برابر کنید.

از طرف دیگر شکایت را باید در فرم چاپی مخصوص امضا و تکمیل کنید و در پایان هم باید اصل چک برگشتی همراه با مدارک شناسایی را به مراجع قضایی تحویل دهید تا بتوانید به وصول مبلغ خود امیدوار باشید.

اتمام مهلت برگشت زدن چک برای کسی چک را در اختیار دارد کمی موضوع را پیچیده می‌کند زیرا انجام نوع شکایت از صاحب دسته چک در این مورد تفاوت خواهد کرد.

سخن آخر

بنابراین باید به این نکته مهم اشاره کرد که مهلت برگشت زدن چک بسیار مهم و اهمیت دارد. زیرا اگر چک بی‌محل شما از تاریخ صدورش 2 ماه گذشته باشد و شما چک را برگشت بزنید در حقیقت با این کار شکایت کیفری خود را به حقوقی تبدیل کردید و راه وصول مطالبات خود را سخت‌تر.

اما اگر چکی که موجودی کم دارد یا بی‌محل است را در همان تاریخ مهلت برگشت زدن چک برگشت بزنید در آن زمان با تشکیل پرونده کیفری برای صاحب چک می‌توان به نوعی مطالبات خود را با هزینه‌های ابطال تمبر و دادرسی را وصول کنید که وقوع این اتفاق منوط به ارائه مدارک درست و کامل شما به مراجع قضایی است.

برای انجام امور حقوقی و کیفری خود می توانید از وکلای مجرب شهرداد کمک بگیرید و یا با مراجعه به اپلیکیشن شهرداد اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا