مهریه

مهرالسنه (مهریه حضرا زهرا) چیست؟ به قیمت سال 99 چقدر است؟

مطابق دین اسلام و سنت پیامبر مهرالسنه همان مهریه است که مرد به عنوان هدیه پس از ازدواج و خوانده شدن خطبه عقد و ازدواج دائم و ازدواج موقت به همسرش پرداخت می کند.

ما مسلمانان به دنبال پیروی از آیین پیامبر اسلام بر اساس مهرالسنه حضرت زهرا مبلغ مهریه را مشخص می کنیم . به هنگام پرداخت مهرالسنه یا مهریه زوج معادل مبلغ روز آن را به همسرش پرداخت می‌کند.

با توجه به شرایط زمان شرایط اقتصادی و قانون مدنی قانونگذار پرداخت مهریه را بر مرد واجب می‌کند. در واقع مهریه هدیه ای از جانب مرد است که در قرارداد ازدواج عندالمطالبه بودن آن قید می شود.

این بدان معناست که زوجه هر وقت که بخواهد میتواند مهریه خود را از همسرش مطالبه کند و مرد نیز بنا به موارد قرارداد ازدواج و مبلغی که به عنوان مهریه در مورد آن تصمیم گیری شده است، مکلف به پرداخت مهریه زوجه است.

چنانچه زنی  از همسرش مطالبه مهریه کند لیکن با عدم پرداخت آن توسط همسر مواجه شود، می تواند جهت دریافت مهریه خود به صورت قانونی اقدام کند. در این صورت دادگاه مرد را وادار به پرداخت مهریه خواهد کرد.

گاهی مهریه زن مطابق توافقی که قبل از ازدواج انجام شده مبلغی فراتر از مهرالسنه است. در این وضعیت اگر زن جهت دریافت مهریه از طریق مراجع قضایی اقدام کند با توجه به رای قانونگذار مهریه قسط بندی شده و اقساط در زمان مقرر به زن پرداخت می شوند.

البته یکی از شرایط لازم جهت قسط بندی مهریه برای مرد، نداشتن دارایی یا مال منقول و غیر منقول است که بتواند با آنها مهریه زن را تامین کند.

انواع مهریه در اسلام

با توجه به دین مبین اسلام و قوانین حاکم بر جامعه مهریه خود دارای انواع متفاوتی است که در ادامه آن ها را بیان می کنیم:

  • مهر المسمی:

مهریه ای که قبل از جاری شدن عقد مبلغ آن تعیین شده باشد مهر المسمی است. مبلغ این نوع مهریه دقیقا مشخص شده و در عقدنامه نوشته می شود.

  • مهر المثل:

چنان چه قبل از عقد مهریه مشخص نشده باشد و یا به هر دلیلی مهریه مشخص شده فاقد اعتبار باشد، لیکن زن و مرد با هم رابطه زناشویی داشته باشند. مهریه ای که به زن تعلق می گیرد، مهرالمثل است.

  • مهر المُتعَه:

چنان چه مبلغ مهریه در عقدنامه ذکر نشده باشد و ازدواج زن و مرد قبل از برقراری رابطه زناشویی به طلاق انجامید، مهریه ای که به زن تعلق می گیرد، از نوع مهرالمتعه خواهد بود.

میزان مهرالسنه چقدر است؟

وجود مهرالسنه و پرداخت آن به زوجه، از رسومی است که از سال ها در میان مسلمانان رایج است. روایات مختلف در مورد میزان مهریه ای که پیامبر برای همسران و دخترانش تعیین می‌کرد، مبلغی ثابتی مشخص شده است.

میزان مهرالسنه ای که پیامبر بنای آن را نهاده معادل 1250 گرم نقره خالص یا پانصد درهم است. در روایات مختلف آمده است که پیامبر میزان مهریه هیچ کدام از همسران و دخترانش را بیشتر از این میزان تعیین نکرده است.

با طرح چنین قانونی توسط پیامبر این قانون تبدیل به یکی از قوانین اساسی ثابت شده و در مورد همه به صورت یکسان اجرا خواهد شد. 

اقدام قضایی جهت گرفتن مهرالسنه 

مهر السنه یکی از حقوق زن است که پس از ازدواج که مطابق توافقی که در مورد تعیین مبلغ آن شده است، توسط مرد به زن پرداخت می شود. مرد مکلف است به موجب این قرارداد کلیه حقوق زن را پرداخت کرده و به پیمان خود پایبند باشد. همچنین در صورت مطالبه همسر مبلغ مهریه را به طور تمام و کمال پرداخت کند. 

در بسیاری از موارد قبل از اینکه زن مهرالسنه را مطالبه کند مرد این هدیه را به همسرش اعطا می کند. این امر موجب افزایش اعتماد به نفس زن و افزایش عشق و محبت میان زن و شوهر شده و به محکم کردن پایه‌های زندگی مشترک کمک می‌کند.

پیشنهاد می‌شود مرد پس از پرداخت مهریه زن مدارک گواه بر پرداخت مهریه یا همان رسید پرداخت را در نزد خود نگه دارد. در صورت عدم پرداخت مهریه توسط مرد، زن می تواند جهت دریافت حق و حقوق قانونی خود به دادگاه شکایت کند. اگر شما نیز با مشکل عدم پرداخت مهریه توسط همسرتان دست و پنجه نرم می‌کنید پیشنهاد می‌شود در مراحل بدوی، پرونده خود را به وکیلی مجرب بسپارید.

 از آنجایی که ممکن است اطلاعات شما در مورد قانون مدنی و حقوق خانواده محدود باشد، پیشنهاد می شود مورد مهریه و سایر حقوق خود، مسئله را با یک وکیل یا کارشناس حقوقی در اپلیکیشن شهرداد در میان بگذارید. با سپردن پرونده تقاضای مهرالسنه به وکیل بهترین روش های حقوقی جهت دفاع از حقوق زن به کار گرفته خواهند شد.مدارک کافی جهت اثبات عدم پرداخت مهریه و سایر حقوق ضایع شده زن و همچنین شهادت شهود، پروسه گرفتن مهریه توسط زن را تسهیل می کند.

درخواست مطالبه مهرالسنه

 گام دوم درخواست مهریه است. رسیدگی به امور حقوقی نیاز به ثبت شکایت یا دادخواست. دارد برای ثبت دادخواست خود باید به یکی از شعب مراجع قضایی مراجعه کرده و با در دست داشتن کپی برابر اصل مدارک شناسایی خود و سند ازدواج برای به اجرا گذاشتن مهریه اقدام کنید.

چنانچه پیرو مطالبه حق السنه زوجه از زوج و عدم پرداخت آن، با مراجعه زن به مراجع قضایی امکان ثبت دادخواست مطالبه مهریه وجود دارد. با تشکیل دادگاه مهریه، زن و مرد دلایل و شواهد خود را طی روند رسیدگی به دعوا ارائه می‌دهند. همچنین با بیان اظهارات خود در دادگاه از پرونده خود دفاع می‌کنند. 

پرداخت مهرالسنه همسر

مبلغ مهریه به طور رسمی در عقدنامه ذکر می‌شود. به موجب این قرارداد مرد متعهد می‌شود که هرآنچه را به عنوان مهریه زن عهده دار شده به او پرداخت کند. معمولا به هنگام نوشتن قرارداد ازدواج یک یا چند نفر به عنوان شاهد عقد، عهدنامه را امضا می‌کنند. برای ضمانت پرداخت مهرالسنه توسط مرد، شخصی به عنوان ضامن پرداخت مهریه عقدنامه را امضا کرده و پرداخت مهریه را تضمین می کند.

پرداخت مهریه در هر شرایطی بر مرد واجب است.به موجب تعهدات ثبت شده در عقدنامه مرد مکلف به پرداخت عندالمطالبه مهریه زن خواهد بود. پیرو عدم پرداخت مهریه توسط مرد، پرونده ی مطالبه مهریه، به طور قانونی مورد رسیدگی قضایی قرار می گیرد. با توجه به نظر قانونگذار و رای نهایی دادگاه، اموالی که به نام مرد به ثبت رسیده شده اند توقیف خواهند شد.

در صورت عدم وجود اموال منقول و غیر منقول ثبت شده به نام مرد، مطابق نظر قانون گذار فرصتی برای پرداخت مهریه به مرد داده خواهد شد. با اثبات عدم مالکیت اموال با ارزش توسط مرد، دادخواست تقسیط مهریه از جانب مرد قابل پذیرش دادگاه خواهد بود.

گرفتن حکم جلب مرد به دلیل عدم پرداخت مهریه

همان طور که در این مقاله و مقالات دیگر اذعان داشتیم، مهریه یکی از حقوق زن بر عهده مرد است. مرد در هر وضعیتی مکلف به پرداخت مهرالسنه است. معمولا مطابق نحوه تقسیط مهریه توسط دادگاه، مرد موظف است در ابتدای شروع به پرداخت مهریه یا مهرالسنه 10 سکه تمام بهار آزادی به زن پرداخت کند.

پس از آن هر دو ماه یک بار یک سکه به زن پرداخت می شود. اگر به دنبال راهی برای گرفتن حکم جلب همسرتان برای مطالبه مهریه خود هستید، لازم به ذکر است که بعد از پرداخت نکردن حداقل 110 سکه از تعداد سکه هایی که بنا به جلسه دادگاه مقرر گردیده امکان صدور حکم جلب مرد وجود دارد.

همان طور که گفتیم هر دو ماه یک بار باید یک سکه از مهریه پرداخت شود. از طرفی مدت زمانی که لازم است تا مرد 110 سکه پرداخت نکند ! 220 ماه است. با رسیدن بدهی مرد به 110 سکه زن می تواند برای گرفتن حکم جلب مرد اقدام کند. پس از صدور حکم جلب مرد، با توجه به نظر دادگاه مجازاتی مانند حبس تعزیری برای مرد در نظر گرفته می شود.

مهرالسنه زن پس از فوت همسر

مهریه یا مهر السنه همانند قرضی است که بر عهده مرد است و در هر صورت باید آن را پرداخت کند. در صورتی که در زندگی مشترک یکی از حقوق مرد توسط زن نادیده گرفته شود، مرد می تواند مطابق قانون احقاق حق کند. ولیکن انجام خطایی از سمت زن نمی تواند حق مهریه را از او ساقط کند.

بنابراین مهریه حق زن است و در هر شرایطی به او تعلق خواهد گرفت. چنانچه زوج فوت کند در حالی که هنوز مهریه همسرش را پرداخت نکرده است، در صورت داشتن اموال منقول و غیر منقول، مهریه زن از دارایی های مرد قابل مطالبه است. 

هنگامی که شخصی فوت می کند پس از انحصار وراثت، وارثین از دارایی‌های متوفی غرض ها و دین وی را ادا می کنند. همانطور که اشاره کردیم مهریه زن قرضی است که مرد مکلف به پرداخت آن است. زن می تواند دادخواست گرفتن مهریه از اموال همسر مرحومش را در دادگاه خانواده ثبت کند. در صورت وجود اموال بر جا مانده از متوفی رای دادگاه برای گرفتن مهریه از این اموال صادر خواهد شد.

 بسیاری از کاربران ما پرسیده بودند که در صورتی که زوج فوت کند و اموالی به نامش ثبت نشده باشد آیا زن میتواند از پدر شوهرش درخواست مهریه کند ؟

خیر همان طور که می‌دانید مهریه حقی است که بر عهده مرد است و در صورت نداشتن دارایی، زن حق تصرف در اموال پدر شوهر یا سایر بستگان متوفی را ندارد.

 درخواست اعسار در پرداخت مهرالسنه

چنانچه مردی توان مالی جهت پرداخت مهریه همسرش را نداشته باشد، به شرط عدم وجود اموال اموال منقول و غیرمنقول ثبت شده به اسم وی، می تواند درخواست اعسار را در دادگاه خانواده مطرح کند. درخواست اعسار در واقع در مواقعی که پرداخت مهریه برای مرد با مشقت و سختی همراه باشد قابل عنوان کردن است.

با بررسی دادگاه خانواده و اثبات عدم داشتن دارایی مرد دادگاه راه حلی برای پرداخت مهریه به مرد ارائه می دهد. در واقع با درخواست اعسار مهریه قسط بندی شده و پرداخت آن برای مرد آسان می گردد. مرد متعهد می شود که مطابق به نحوه پرداخت ای که قانون‌گذار ارائه داده، مهریه زن را پرداخت کند. در صورت عدم پرداخت پس از تقسیط مهریه، وابسته به شرایط معینی امکان اخذ حکم جلب مرد وجود دارد.

مهریه زن قبل از طلاق 

مهرالسنه یا مهریه زن بدون اینکه بخواهد طلاق بگیرد یا مشکل با همسرش داشته باشد قابل مطالبه است. زن می‌تواند هر زمان که مایل بود مهریه اش را مطالبه کند. البته اینکه زنی بخواهد در عین حالی که عاشق زندگی و همسرش است، مرد را به خاطر پرداخت سکه های مهریه‌اش تحت فشار قرار دهد و یا حکم جلب او را به خاطر عدم پرداخت مهریه بگیرد، رفتاری منطقی به نظر نمی آید.

درخواست مهریه قبل از طلاق یا بدون طلاق ممکن است و از نظر قانونی هیچ مانعی ندارد. اما اینکه بعد از چنین درخواستی ازدواج زن پایدار باشد، امری نزدیک به محال است. معمولا درخواست طلاق از جانب زن با درخواست مطالبه مهریه همراه است که در بعضی موارد نیز منجر به توافق یا طلاق توافقی می شود در صورت تمایل به مطالعه بیشتر در مورد طلاق توافقی انواع طلاق سایر مقالات ما را مطالعه کنید.

عدم پرداخت مهرالسنه در صورت داشتن اموال شخصی 

یکی از پیام هایی که از خانمی در مورد مهرالسنه دریافت کردیم را در ادامه خواهیم آورد و به بررسی آن خواهیم پرداخت»

” سلام… من ده سال است که با همسرم ازدواج کرده ام. در عقدنامه 3 دانگ از خانه ای که در آینده خریداری می شود، به نام من است. اما الان که همسرم خانه خریده سند را به نام خودش زده. لطفا راهنمایی کنید چطوری می توانم حقم را بگیرم. “

معمولا مواردی که به عنوان مهریه زن تعیین می شوند سکه بهار آزادی، ملک، یا سایر اموال دارای ارزش مالی هستند. در صورتی که مرد متعهد شده که خانه ای که در آینده خریداری خواهد کرد را به عنوان هدیه به  همسرش هدیه می کند، مکلف است در زندگی مشترک به عهد خود عمل کند.

در صورتی که مرد دارای اموالی به اسم خود باشد، در حالی که هنوز مهریه همسرش را پرداخت نکرده است، مقابل قانون قرار خواهد گرفت. 

مواردی که به عنوان مهریه در عقدنامه ثبت می شوند، به طور صریح و دقیق مشخص می شوند. مهریه که زوجین در مورد آن به توافق رسیده اند، نباید شامل توضیحات نامفهوم یا گنگ باشد. همچنین دارا بودن ارزش مالی، اصلی ترین ویژگی موارد مهریه زن به شمار می رود. مالی که به عنوان مهریه زن در نظر گرفته می شود باید قابل تملک و انتقال باشد.

ذکر موارد غیر منطقی، بی ارزش که گاها جوانان از روی احساسات به عنوان مهریه مشخص می کنند، باعث انحراف هدف اصلی تعیین مهریه می شود. همانطور که میدانید، مهرالسنه پشتوانه ای برای زن است که مطابق سنت پیامبر در عقدنامه موارد آن شرح داده خواهد شد.

برای اطلاع از سایر مطالب مربوط به خانواده می توانید به سایت حقوقی شهرداد مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا