دادسرا

دادسرای عمومی و انقلاب

با توجه به گستردگی جرایم و انواع تخلفات در جامعه، نهادهای مختلف برای رسیدگی به پرونده های قضایی در کشور پیش بینی شده است. از جمله آنها، دادسرای عمومی و انقلاب است که مقام های قضایی شامل دادستان، معاون دادستان، بازپرس و دادیار در آن مشغول به انجام وظیفه هستند.

در این مقاله با شهرداد همراه باشید تا با دادسرا عمومی و انقلاب و نکات مربوط به آن آشنا شوید.

وظایف و صلاحیت دادسرا چیست؟

بعد از وقوع جرم، نیاز است تا به یک سری از موضوعات رسیدگی شود تا پرونده حل و فصل شود. ابتدا نیاز است که کشف جرم انجام شود، سپس مراحل تعقیب متهم، تحقیقات مقدماتی و اجرای احکام توسط دادسرا انجام می شود.

در ادامه این مطلب، با وظایف دادسرای عمومی و انقلاب بیشتر آشنا می شویم.

مرحله اول: کشف جرم

ابتدا یک جرم به دادسرا اعلام می شود و وظیفه دادسرا در این مرحله، کشف جرم است. کشف جرم به عبارتی به معنای این است که آیا واقعا جرم رخ داده است یا خیر.

همچنین در این مرحله مشخص می شود که آیا دادسرا صلاحیت رسیدگی به این پرونده را دارد یا خیر.

برای این منظور نیروهایی که اصطلاحا به آن ها ضابطان دادگستری گفته می شود، وظیفه کشف جرم را برعهده دارند.

مرحله دوم: تعقیب متهم

بعد از کشف جرم، نیاز است تا متهم تحت تعقیب قرار گیرد. در اینجا دو حالت ممکن است رخ بدهد:

 1. متهم شاکی خصوصی داشته باشد (جرایم غیرقابل گذشت)
 2. متهم شاکی خصوصی نداشته باشد (جرایم قابل گذشت)

تعقیب متهم در مورد دوم، تنها در صورتی انجام می شود که جرم جنبه عمومی داشته باشد؛ وگرنه این مرحله انجام نخواهد شد و پرونده متوقف می شود. جرایمی مثل قتل نفس و تجاوز، از جمله جرایم حساسی هستند که در جامعه جنبه عمومی دارند و دادسرا بدون حتی وجود شاکی خصوصی، پرونده را پیگیری می کند.

مرحله سوم: تحقیقات مقدماتی

از مهمترین مراحل وظایف دادسرا، می توان به مرحله تحقیقات مقدماتی اشاره کرد. در این مرحله باید تمام شواهد و مدارک و مستندات تجمیع شوند. دادسرا وظیفه دارد درباره جرم تحقیق کند. تحقیق درباره جرم به معنای تجزیه و تحلیل تمام عوامل موثر در وقوع جرم است.

مرحله چهارم: اجرای احکام کیفری

بعد از سپری شدن تمام سه مرحله قبل، پرونده به دادگاه ارسال می شود و قاضی دادگاه پرونده را بررسی می کند. قاضی دادگاه به کمک اظهارات متهم یا متهمین و استناد به مدارک ارائه شده توسط دادسرا و تحقیقات صورت گرفته شان، حکم را صادر میکند.

نیاز است پروسه صدور حکم، قطعی شدن و نهایی شدن آن تمام شود و سپس پرونده به دادسرای عمومی و انقلا مجددا ارسال می شود. در اینجاست که دادسرا وارد مرحله چهارم از وظایف خود، یعنی اجرای حکم می شود.

مقام های قضایی دادسرا چه کسانی هستند؟

اولین و بالاترین مقام دادسرا، دادستان است. ایشان وظایف مهمی را برعهده دارند. وظیفه دادستان، به عنوان ریاست دادسرا، نظارت بر ضابطان دادگستری می باشد.

مقام بعد از دادستان، دادیار است. دادیار با هماهنگی و اجازه دادستان، امکان تشکیل دادگاه عمومی و انقلاب را دارد. مقام دادستان بالاتر است و بر دادیار نظارت می کند.  بنابراین در مواردی که رای و نظر دادیار با دادستان یکسان نباشد، رای دادستان ارجح می باشد. وظیفه دیگر دادیاران، انجام تحقیقات در مورد پرونده است تا به بازپرس ها برای رسیدگی به پرونده ها کمک شود.

در واقع بازپرس، مقام قضایی بعدی می باشد که به عنوان قاضی اصلی عمل می کند؛ یعنی وظیفه رسیدگی به پرونده ها را دارد.

جالب است بدانید که بر طبق قانون، زمانی که درخواستی از طرف بازپرس داده می شود، ضابطان، اداره ها و مقامات رسمی باید سریعا آن را اجرا نمایند.

مقام بعدی در دادسرا، معاون دادستان نام دارد. معاون دادستان وظیفه دارد که به دادستان در انجام برخی امور اداری کمک کند. کارهایی مانند ارجاع شکوائیه ها، نظارت بر عملکرد ضابطان قضایی، اظهار نظر در مورد رای صادر شده توسط دادیار و بازپرس را انجام می دهد.

انواع دادسراهای اختصاصی کدامند؟

تا به اینجا در خصوص وظایف دادسرا و مقام های قضایی آن مطالبی را آموختیم. دادسرا ها با توجه به نوع برخی جرایم، انواع مختلفی دارند.

از جمله دادسراهای ویژه که در کشور فعالیت می کنند شامل:

 •     دادسرای ویژه جرایم پزشکی؛
 •     دادسرای ویژه ارشاد؛
 •     دادسرای ویژه امور اقتصادی؛
 •     دادسرای نیابت قضایی؛
 •     دادسرای ویژه قاچاق کالا؛
 •     دادسرای ویژه سرپرستی؛
 •     دادسرای ویژه امور جنایی؛
 •     دادسرای ویژه کارکنان دولت؛
 •     دادسرای ویژه اطفال و نوجوانان؛
 •     دادسرای ویژه روحانیت.

این دادسرا ها با هدف بررسی تخصصی تر موضوعات جرایم تاسیس شده اند و رسیدگی به امور تخصصی را برای مردم راحت تر کرده اند.

در ادامه این مطلب، در رابطه با هر یک از انواع دادسراهای عمومی و انقلاب و صلاحیت هر کدام بیشتر توضیح خواهیم داد.

صلاحیت دادسرای ویژه جرائم پزشکی چیست؟

برای کسب آگاهی در مورد صلاحیت این مرجع قضایی، ابتدا لازم است بدانیم که جرائم پزشکی چیست.

جرائم پزشکی چیست؟

 جرائم پزشکی به آن دسته از جرائمی گفته می شود که پزشکان رفتاری را در حیطه کاری خود انجام می دهند که مغایر با قوانین مجازات اسلامی می باشد و قانونگذار برای مجرمین، مجازات هایی مثل تعزیز، دیه و قصاص را پیشبینی کرده است.

چرا دادسرای ویژه پزشکی ایجاد شده است؟

اقدامات پزشکی از جمله مسائل بسیار تخصصی است تا مردم بتوانند برای ثبت شکایت و رسیدگی به پرونده های پزشکی، به این مرجع قضایی مراجعه کنند.

البته به جز دادسرای ویژه پزشکی و دارویی، شورای حل اختلاف ویژه رسیدگی به امور پزشکی و بهداشتی نیز در سال 1389 در تهران تاسیس شده است.

این شورا از افراد با تجربه و متخصص مورد تایید سازمان نظام پزشکی و نیز یک نفر قاضی دادگستری تشکیل شده است که به پرونده های با ابعاد کوچک یعنی به ارزش کمتر از 20 میلیون تومان رسیدگی می کند یا این که هر دو طرف دعاوی، راضی به ارجاع پرونده به این نهاد باشند.

در این نهاد تلاش می شود تا بین افراد صلح و سازش ایجاد شود ولی در صورت عدم موفقیت، پرونده به مراجع قضایی ذیربط ارجاع می شود.

نحوه ثبت شکایت و رسیدگی در دادسرای ویژه پزشکی چگونه است؟

ابتدا شخص شاکی ، برای طرح شکایت به دادسرا مراجعه می کند و پرونده به کمیسیون پزشکی ارسال می شود تا رسیدگی شود.

سپس در صورت تایید کمیسیون مبنی بر وقوع جرم (کشف جرم)، دادسرا با صدور کیفرخواست پرونده را به دادگاه ارجاع می دهد. در این مرحله دادگاه با کمک محتویات پرونده، نظر کارشناس و نیز اظهارات دو طرف دعاوی، اقدام به صدور رای می کند.

صلاحیت دادسرای ویژه ارشاد چیست؟

از جمله دادسراهای عمومی و انقلاب که به طور تخصصی فعالیت می کنند، دادسرا ارشاد است که صلاحیت آن بررسی جرایم منافی عفت، مانند زنا، لواط، مشروب خواری، خرید و فروش مشروبات الکلی و سایر جرایم منافی عفت و مواردی از این دست می باشد.

همچنین جرایمی وجود دارد که مربوط به جرایم جنسی منافی عفت نیست ولی از آنجایی که عفت عمومی را جریحه دار کرده است، در دادسرا ارشاد به آنها رسیدگی می گردد؛ بدون آنکه مسئله جنسی در میان باشد.

صلاحیت رسیدگی به تصمیمات دادسرا ارشاد بر عهده کجا است؟

با توجه مجازات جرایمی که دادسرای ارشاد تهران صلاحیت رسیدگی دارد، دادگاه کیفری یک یا دو صلاحیت رسیدگی به تصمیمات دادسرای ارشاد تهران را خواهد داشت.

دادسرا نیابت قضایی به چه معناست؟

طبق ماده ۵۹ قانون آیین دادرسی کیفری، اگر تحقیق از متهم یا شنیدن شهادت شهود، معاینه محل یا جمع آوری آلات جرم و بازرسی از منزل مورد نیاز باشد، در این حالت دادگاه یا دادسرای رسیدگی کننده  می تواند به دادگاه صالح آن محل، نیابت رسیدگی به آن مسئله را همراه با ذکر مبین موارد، بدهد.دادسرا نیابت قضایی تحقیقات محول شده را انجام می دهد و سپس نتایج به دست آمده را برای دادگاه نیابت دهنده ارسال می کند.

به عنوان مثال، شخص یا اشخاصی قتلی را در شهر شیراز مرتکب شده اند؛ لذا حوزه قضایی شیراز صلاحیت رسیدگی پرونده را دارد. اما ممکن است که شاهد صحنه جرم، در شهر دیگری مثلا تبریز زندگی می کند. پس از حوزه قضایی شیراز به تبریز نیابت رسیدگی به تحقیقات از شاهد صحنه جرم، داده می شود.

روند رسیدگی پرونده ها در دادسرای ویژه اطفال و نوجوانان چگونه است؟

در زمان رسیدگی به پرونده اطفال و نوجوانان در دادسرا اطفال و نوجوانان، لازم است که تمام افراد مرتبط با طفل یا نوجوان که شامل والدین یا سرپرست طفل یا نوجوان، وکیل مدافع تعیینی، شاکی، اشخاصی که نظر آنان در تحقیقات مقدماتی استماع‌ شده است، شهود و مطلعان و مددکار اجتماعی سازمان بهزیستی در جلسه حضور داشته باشند.

برای حاضر بودن طفل، لازم است که دادگاه با این مسئله از قبل موافقت کند. ممکن است دادگاه مخالفتی با حضور طفل در جلسه نداشته باشد اما بنا به هر دلیلی این مسئله در صلاح کودک یا نوجوان نباشد؛ در این صورت رای صادره به عنوان رای حضوری محسوب می گردد.

کلام آخر

در این مطلب از سایت شهرداد سعی شده است مروری بر صلاحیت و روند رسیدگی جرایم در دادگاه عمومی و انقلاب بیان شود. پرونده های مورد رسیدگی در این دادگاه بسیار متنوع است و در بسیاری از موارد حضور کارشناسان در کنار مقام های قضایی بسیار مورد نیاز است.

دادگاه عمومی و انقلاب دارای دادسراهای تخصصی و متنوعی است که این مسئولیت سنگین را برعهده دارند و به مردم برای تسریع حل شدن مشکلات خدمت رسانی می کنند.

برای آشنایی با اصطلاحات، روند رسیدگی به جرایم و مسائل حقوقی، اپلیکیشن شهرداد به عنوان پل رابط بین مردم و وکلا و مشاوران حقوقی با تجربه عمل می کند. با استفاده از این اپلیکیشن حقوقی، می توانید برای احقاق حق خود و نیز انتخاب دادسرا متناسب با نوع پرونده خود، بهتر عمل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا