وصول مطالبات

مطالبه مهریه

مطالبه مهریه از دیدگاه قانون

حرف از مطالبه مهریه شد نیاز است در ابتدا ی بحث توضیحی مختصر درباره ماهیت مهریه بدهیم؛ مهریه مبلغ یا چیزی است که نشان دهنده قصد و قرض مرد برای ازدواج و تشکیل خانواده است و همچنین میتواند پشتوانه ای برای آینده ی زن باشد.

یا به نحوی دیگر میتوان گفت مهریه قرض یا بدهی ای است که مرد در هنگام جاری شدن صیغه نکاح متعهد به پرداخت آن شده.

حال جالب است بدانید که مهریه به عنوان اندالمطالبه شناخته شده، یعنی هرگاه همسر اراده کند مرد موظف بوده آن را پرداخت کرده و قانون آن را حمایت میکند و در ستاندن آن به کمک همسران پرداخته.

روش های مطالبه مهریه

اگر به دنبال آسان ترین روش برای مطالبه مهریه هستید.در ادامه قصد داریم تا حد امکان به آن بپردازیم و نمونه ای از فرم دادخواست آنرا با توضیحی درباره قوانین مربوطه برای شما قرار دهیم.

روند درخواست و مطالبه مهریه به دو روش محاکم قضایی و ثبتی مطالبه میشود.

 

شرایط مطالبه مهریه و تاثیر کرونا بر آن

مهریه بخشی از سنت های قانونی دین اسلام به شمار می آید و هر مردی موظف به پرداخت آن می باشد، در این موضوع جای هیچ شکی نیست اما آیا با توجه به شرایط بد بازار کسب و کار شرایط پرداخت آن ازنظر قانون برای کسانی که موظف به پرداخت منظم شده اند تغییری کرده است؟

اجرای ثبت

زمانی که شخصی قصد مطالبه مهریه را دارد، ابتدا باید با در دست داشتن شناسنامه، کارت ملی و سند ازدواج، به دفتری که ازدواج و یا طلاق در آن ثبت شده رفته؛ در ادامه شخص باید فرم مخصوصی که توسط اداره ثبت اسناد و املاک تهیه شده را ازدفتر ازدواج و طلاق  تهییه کرده.

در اینجا سر دفتر وظیفه دارد بعد از اهراز هویت شخص درخواست کننده، بیست و چهار ساعت فرصت دارد رونوشتی از سند در برگه های مخصوصی با سه نسخه تهییه کرده و ظرف چهل و هشت ساعت از تاریخ وصول، برگه ها را امضا و مهر مخصوص بر آنها درج نماید.

بعد مهر زدن، ایشان مسئول است برگه ها را تسلیم مسئول اجراء کند و با دریافت رسید میتوان گفت عملیات اجرای مطالبه آغاز میشود.

حال سر دفتر موظف به پیگیری و مطلع کردن زوج از روند و مفاد صدور اجرائیه میباشد و میبایست از مطلع شدن آنها با پست سفارشی اطمینان حاصل فرماید.

هر اقدامی در باب پرونده ثبت میشود؛ برای مثال حتی نام مامور ارسال ابلاغیه نیز در نامه ابلاغیه تحت عنوام مطالبه مهریه ثبت میشود.

مامور ابلاغ نیز موظف بوده بر طبق قوانین اجرائیه، از زمانی که ابلاغ اجرائیه صورت گرفته ظرف 10 روز

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا