مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی خانواده

مشاوره حقوقی خانواده بعد از ازدواج مناسب ترین گزینه برای پاسخ به سوالات حقوقی متاهل هایی است که فکر می کنند دانش حقوقیشان کافی نیست. یک یا چند جلسه مشاوره حقوقی خانواده می تواند بسیاری از مسائل را برای شما روشن و شفاف سازی کند.

خانواده  هر یک از افراد به عنوان عضوی از خانواده حقوق و وظایفی نسبت به سایر اعضای خانواده دارد. به عنوان مثال زن و مردی که به تازگی زندگی مشترک را آغاز کرده‌اند نسبت به یکدیگر دارای حقوقی هستند که شرعاً و به طور قانونی موظفند به آنها عمل کنند.

همچنین وظایفی بر عهده دارند که هر کدام از زوجین می بایست بر آنها متعهد باشند. اطلاع از جزئیات این موارد و  افزایش اطلاعات حقوقی از طریق مشاوره حقوقی خانواده موجب بهبود روابط و تحکیم بنای ازدواج می شود. هر کدام از زوجین با آگاهی کامل از حقوقی که نسبت به یکدیگر دارند به وظایف همسری خود عمل کرده و بدین ترتیب کانون خانواده گرم می ماند.

دریافت مشاوره حقوقی خانواده از حقوق دانانی با تجربه پیشنهاد خوبی برای آگاهی از قوانین مدنی در کوتاهترین زمان است. بسیاری از سایت ها و مراکز فعال مشاوره در راستای افزایش آگاهی، مشاوره حقوقی آنلاین را نیز به خدماتشان افزوده اند.

در این مقاله وکلای مجرب شهرداد قصد دارد، شما را با چند اصطلاح حقوقی آشنا کند. اگر شما نیز مایل به دریافت مشاوره حقوقی خانواده هستید، ما را در این مقاله همراهی کنید.

حضانت فرزندان پس از طلاق  

حضانت به معنی نگهداری است حق حضانت، حقی است که بر عهده والدین است و وظایفی در قبال فرزندان برای آنها ایجاد می کند.

زمانی که زن و شوهر به همراه فرزندانشان در کنار هم زندگی می کنند، حضانت فرزندان بر عهده زوجین است. در صورت گسسته شدن پیوند ازدواج، قانون حق حضانت فرزند را تا هفت سالگی به مادر و پس از آن، تا زمانی که فرزند به سن قانونی برسد، این حق را به پدر می دهد.

لازم به ذکر است که این قانون ثابت نبوده و با توجه به شرایط والدین و صلاحیت های آنها در نگهداری و حضانت از فرزندان، قابل تغییر است. اگر شما نیز به دنبال پاسخ سوال هایتان در خصوص حق حضانت فرزندان هستید، با کمک مشاوره حقوقی خانواده ابهامات را برطرف کنید.

در قانون مدنی حق حضانت فرزندان، به شخصی داده می شود که توانایی نگهداری فرزندان را داشته باشد. این توانایی خود دارای چند بعد متفاوت است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

  • توانایی ایجاد شرایط رشد و نمو مطلوب

شخصی که حضانت فرزندان حاصل راز ازدواج را برعهده دارد، موظف است محیطی آرام و عمر جهت زندگی آنها مهیا کند. تهیه محیطی شاد و راحت که فرزندان بتوانند به راحتی در آنجا زندگی کنند یکی از اصلی ترین وظایف است که والد حضانت کننده موظف به انجام آن است.

پیشنهاد می شود هر کدام از والدینی که قصد دارد حضانت فرزندان عهده دار باشد، با استفاده از مشاوره حقوقی خانواده اطلاعات حقوقی را تکمیل کرده و  سپس بهترین تصمیم را اتخاذ کند.

  • توانایی تربیت صحیح فرزندان

شخصی که می خواهد حضانت فرزندان را برعهده بگیرد، لازم است از شرایط مطلوبی جهت تربیت فرزندان برخوردار باشد. یک پدر و یا مادر مجرد که قرار است فرزندش را به تنهایی بزرگ کند، لازم است به کمک مشاوره حقوقی خانواده از جوانب مختلف شرایط روحی خود و جوانب مختلف زندگی را مورد بررسی قرار دهد.

برخورداری از سلامت روحی و روانی و عدم اعتیاد به مواد مخدر، شرط توانایی در تربیت فرزندان است. به بیان دیگر افرادی که از مشکلات روحی رنج می‌برند، نمی‌توانند آنگونه که باید فرزندان را تربیت کنند. به همین دلیل قانون برای افرادی که مایل هستند حضانت فرزندانشان را عهده دار شوند، ارائه گواهی سلامت روان و عدم اعتیاد را الزامی کرده است.

مشاوره حقوقی خانواده کلیه مراحلی که در پیش رو دارید را شفاف سازی می کند و افراد را در انجام مراحل مختلف پروسه طلاق و دریافت حق و حقوق قانونی راهنمایی می کند. 

  • توانایی رفع نیازهای مالی

مسائل مالی نیز یکی از موارد مهم در گرفتن حضانت فرزندان به شمار می آید. والدی که از تمکین مالی برخوردار است، می تواند مخارج فرزندان را عهده دار شود و رفاه و آرامش را برای فرزندانش مهیا کند.

از این رو قانون حضانت فرزندان را به شخصی که توانایی پرداخت هزینه های زندگی فرزندان  را  دارد، خواهد داد. لازم به ذکر است که تنها داشتن قدرت مالی نمی تواند داشتن صلاحیت حضانت فرزندان را اثبات کند. جهت دریافت راهنمایی بیشتر پیشنهاد می شود از مشاوره حقوقی خانواده استفاده کنید.

حضانت فرزندان پس از فوت 

 در صورتی که یکی از والدین فوت کند، حضانت فرزندان بر عهده والدین است که در حیاط به سر می‌برد. به عنوان مثال در صورت فوت مرد، حضانت و حق نگهداری از فرزندان بر عهده زن یعنی مادر بچه ها است.

حتی در مواقعی که پس از فوت مرد، جد پدری نیز در حیات به سر می برد، باز هم حق حضانت به مادر داده خواهد شد. این مورد نیز در صورت برقرار بودن یک یا چند مورد از شرایط سلب حق حضانت از سوی والد قابل تغییر است‌‌.  در صورت فوت هر دو والدین، اولین کسی که می تواند حضانت فرزندان را برعهده بگیرد، جد پدری است.

وصی دومین اولویتی است که در صورتی که جد پدری در قید حیات نباشد یا توانایی مراقبت از فرزندان را نداشته باشد، حق نگهداری از فرزندان به او داده می شود. وصی شخصی است که دارای صلاحیت نگهداری از فرزندان است و از طرف جد پدری تعیین می شود.

اولویت آخر برای حضانت فرزندان در صورت فوت والدین و نداشتن وصی تعیین شده از طرف جد پدری، قیم است که از طرف دادگاه تعیین می‌شود. قیم می‌تواند از بستگان نیز باشد. برای دریافت اطلاعات کامل تر در این خصوص می توانید از یک مشاوره حقوقی خانواده بهره مند شوید.

تیم مشاوره شهرداد مفتخر است که سال ها در حوزه مشاوره حقوقی خانواده در کنار شما عزیزان بوده است. 

موارد سلب حق حضانت

همانطور که گفته شد قوانینی که در مورد حضانت فرزندان برقرار هستند، قابل تغییر است. به گونه‌ای که شخصی که حضانت فرزندان را بر عهده دارد تا زمانی که شرایط مطلوب را برای بچه ها فراهم کند، می تواند آنها را نزد خود نگه دارد. موارد سلب حق حضانت مواردی هستند که موجب عدم صلاحیت در نگه داشتن فرزندان خواهد شد.

در صورتی که اثبات شود یک یا چند تا از این موارد در شخص صدق می کند، دادگاه حق حضانت فرزندان را از او گرفته و این حق را به شخصی که صلاحیت بیشتری دارد اعطا می کند. در ادامه به چند تا از موارد سلب کننده حق حضانت اشاره خواهیم کرد.

البته لازم به ذکر است که قوانین در مورد حضانت تا حدود زیادی قابل تغییر بوده و هر کدام از والدین که بتواند شرایط زندگی بهتری را برای فرزندان مهیا کند و رفاه را برای آنها فراهم کند، می تواند با رای دادگاه حضانت فرزندان را داشته باشد. مشاوره حقوقی خانواده یک راهنمای خوب برای افرادی است که در حال دست و پنجه نرم کردن با این پروسه هستند.

  • اعتیاد به مواد مخدر

مواد مخدر و روانگردان به تدریج سبب تغییر در خلقیات شخص می شوند. از شخصی که به مواد مخدر اعتیاد دارد و رفتارهای غیر عادی و پیش بینی نشده ای بروز می‌دهد که می‌تواند تاثیر مخربی در ذهن کودکان ایجاد کرده و سبب پیدایش اختلالات روانی شود.

همچنین به علت امکان بروز رفتارهای غیرمنطقی و ایجاد تشنج های عصبی که در بسیاری از افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند، مشاهده می شود، زندگی کودکان با این افراد  ممکن است خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. از این رو در صورتی که ثابت شود شخص دارنده حضانت به مواد مخدر اعتیاد دارد، این حق از او سلب خواهد شد.

اگر شما یا همسر سابقتان به مواد مخدر اعتیاد دارید، بهتر است از یک مشاوره حقوقی خانواده کمک بگیرید و تصمیمی درست و منطقی برای حضانت فرزندانتان اتخاذ کنید.

  • داشتن فساد اخلاقی

خانواده محیط تجلی ویژگی های مثبت و سازنده افراد است. پدر و مادر ها موظف هستند، در راه رسیدن کودکانشان به موفقیت حداقل امکانات و رفاه را برای آن ها فراهم کنند.

یکی از مهم ترین چیزهایی که فراهم کردنش برای فرزندان جز حقوق ابتدایی محسوب می شود، جوی آرام و امن برای زندگی و گذراندن وقت کودک است. وجود تشنج های عصبی ناشی از اخلاقیات غیر عرف در زندگی ممکن است عواقب بدی را برای زندگی کودک به دنبال داشته باشد.

افرادی که فسادهای اخلاقی با روحشان عجین شده و در متن زندگیشان جاری است قطعا نمی توانند صلاحیت حضانت از فرزندان را داشته باشند. در صورتی که مدرکی دال بر فساد اخلاقی و اعمالی خارج از شان و منزلت پدر یا مادر وجود داشته باشد، می تواند در راستای گرفتن حضانت از شخص به کار گرفته شود. 

  • ازدواج مجدد مادر 

مادر فرزندان در صورتی که صلاحیت نگهداری از فرزندان را داشته باشد، مشروط به شرایطی تعیین شده، می تواند حضانت فرزندان را داشته باشد.

در قانون مدنی کشور ما، زندگی کردن فرزندان قبل از سن قانونی، با مادر بنا به توافقات فی مابین زوجین بلامانع است مگر این که مادر تصمیم به ازدواج مجدد داشته باشد.

در صورت ازدواج مجدد زن، حق حضانت فرزندان از او  سلب شده و در صورت صلاحیت داشتن پدر فرزندان، این مسئولیت به او واگذار می شود. در صورت نداشتن صلاحیت پدر یا در قید حیات نبودن او، حضانت فرزندان به جد پدری واگذار می شود.

در مواردی مشاهده شده که در صورتی که زن بتواند ثابت کند که ازدواج مجدد او کوچکترین تاثیر منفی بر فرزندانش ندارد، نگه داشتن حق حضانت با زن قابل دفاع است. برای این که به حق خود دستیابی پیدا کنید و در دادگاه بتوانید به خوبی از خود دفاع کنید لازم است که اطلاعات کافی در مورد مسایل حقوقی و مشکلات حقوقی خانواده داشته باشید.

مجموعه شهرداد با همکاری با حقوق دانان برجسته توانسته سال ها سابقه درخشان در حوزه مشاوره حقوقی خانواده ثبت کند. برای دریافت مشاوره حقوقی خانواده و برطرف کردن سوالات حقوقی خود با ما تماس بگیرید.

حق طلاق

طلاق به معنی جدایی است و ثبت طلاق به معنی باطل شدن پیوند ازدواج است.

پروسه طلاق دارای مراحل متفاوتی است. بهتر است قبل از اقدام کردن برای طلاق، به کمک مشاوره حقوقی خانواده شرایط زندگی مشترک را مورد بررسی قرار داده و سپس به صورت قضایی اقدام کنید.

بر اساس ماده 1133 قانون مدنی حق طلاق با مرد است. این بدان معناست که مرد می تواند خود برای اجرای این حق اقدام کرده و یا وکالت این حق را به وکیل مورد اعتماد بسپارد. طلاق خود دارای انواع طلاق رجعی و طلاق بائن است که در ادامه به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

طلاق بائن و طلاق رجعی

عبارت” طلاق بائن ” در مقابل “طلاق رجعی” قرار دارد. بدین معنا که طلاق بائن طلاقی است که امکان بازگشت زوجین به رابطه و ترمیم پیوند شکسته شده وجود ندارد.

طلاق رجعی طلاقی است که در مدت زمانی که عده طلاق نامیده می شود مرد می تواند به همسر سابق خود رجوع کرده و به ازدواج قبلی خود برگردد. توجه داشته باشید که تنها در مدت زمان عده امکان بازگشت از طرف مرد وجود دارد و پس از گذشت این مدت امکان بازگشت یا رجوع به همسر سابق وجود ندارد.

در صورت عدم ثبت ازدواج مجدد در طول یک ماه پس از رجوع، مرد به عنوان خاطی مجازات خواهد شد. با توجه به اهمیت دین اسلام به بنای ازدواج در قانون مدنی جز چند مورد استثنایی که طلاق بائن محسوب می شوند، سایر طلاق ها از نوع رجعی هستند.

اگر مایلید در این رابطه بیشتر بدانید ما با یک  مشاوره حقوقی خانواده رایگان پذیرای شما هستند. جهت اطلاع از نحوه مشاوره حقوقی خانواده و سایر طرح های ما به اپلیکیشن حقوقی شهرداد مراجعه کنید.

موارد طلاق بائن عبارتند از:

  • طلاقی که موقع ثبتش زن هنوز باکره 
  • طلاقی که موقعی که زن یائسه شده باشد ثبت شده باشد 
  • طلاقی که پس از سه بار ازدواج متوالی ثبت شود
  • طلاق خلع و مبارات 

مشاوره حقوقی خانواده رایگان

این مجموعه به دنبال افزایش آگاهی و ترویج مطالعه قانون اساسی در بین افراد اقدام به ارائه مشاوره حقوقی خانواده رایگان کرده که می توانید از آن بهره مند شوید. مشاوره حقوقی خانواده شامل مواردی می شود که در ذیل آن ها را مطرح خواهیم کرد:

مشاوره حقوقی خانواده و امور مربوط به آن (خانواده).

برای افزایش آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد حقوق و قوانین مربوط به خانواده می توانید به اپلیکیشن شهرداد، سایت شهرداد مراجعه نمایید و از مشاوران حقوقی خانواده استفاده نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا