اسناد اجاره نامه

راهنمای جامع تنظیم اسناد اجاره نامه رسمی و عادی

اسناد اجاره نامه به دو صورت رسمی و عادی تنظیم می شود. برخی از مردم از نکات قانونی این دو سند مطلع نیستند و چه بسیار مالکان و مستاجرانی که به خاطر عدم آگاهی، درگیر یک سری مشکلاتی می شوند و زمان و هزینه خود را از دست می دهند. در این مقاله همراه ما باشید تا با تفاوت این دو سند اجاره نامه بیشتر آشنا شوید.

اسناد اجاره نامه چیست؟

بر اساس ماده ۴۶۶ قانون مدنی، اجاره نامه سندی است که به موجب آن مستاجر مالک منافع عین مستاجره می‌شود. اجاره‌دهنده را موجر، اجاره‌کننده را مستاجر و مورد اجاره را عین مستأجره می‌نامند.

 اعتبار قرارداد اجاره به ذکر مدت اجاره بستگی دارد و در صورتی که مدت اجاره در قرارداد ذکر نشود، دارای اعتبار نیست. قرارداد اجاره نامه می‌تواند به دو صورت رسمی و غیر رسمی تنظیم شود.

اسناد اجاره نامه عادی چیست؟

اسناد اجاره نامه عادی اسنادی هستند که در مشاور املاک یا روی کاغذ عادی بین دو طرف تنظیم می شوند و به امضا می رسند. بله درست متوجه شدید! از نظر اعتبار قانونی، سندی که در مشاور املاک نوشته می شوند حتی با وجود داشتن هولوگرام و مواردی از این دست و شکل و شمایل زیبا، از نظر اعتبار قانونی فرقی با سندی که خود افراد روی کاغذ عادی تنظیم می کنند و در حضور دو شاهد، امضا می کنند، ندارد.

در واقع وظیفه مشاور املاک طبق قانون، واسطه گری بین مالک و مستاجر است یعنی پیدا کردن مالک و مستاجر یا خریدار و فروشنده و ایجاد ارتباط بین این طرف است و در ازای انجام آن، دستمزدی را تحت عنوان کمیسیون دریافت می کند.

اسناد اجاره نامه رسمی چیست؟

اسناد اجاره نامه رسمی اسنادی هستند که در دفاتر ثبت اسناد رسمی کشور ثبت شده اند. متاسفانه اغلب مردم شناختی از این وظیفه دفتر اسناد رسمی ندارند.

اعتبار قانونی این سند به حدی بالا است که در صورت بروز هرگونه مشکل، مالک یا مستاجر  می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن و به راحتی، حق خود را بستانند.

اسناد اجاره نامه عادی یا محضری، کدام بهتر است؟

در ادامه، ابتدا مزایای سند رسمی را بیان می کنیم تا بتوانید راحت تر برای انتخاب نوع سند، تصمیم گیری کنید.

تنظیم سند رسمی، مزایای قانونی، حقوقی و اقتصادی زیادی دارد. مهمترین مزیت این سند، امکان انکار یا تردید توسط هیچ کدام از طرفین وجود ندارد. زمان ثبت سند، کاملا قابل استناد است و معتبر می باشد. تمام مفاد آن لازم الاجرا است و کسی نمی تواند از زیر بار مسئولیت تعهدات خود، شانه خالی کند. این سند معتبر، شامل مرور زمان نمی شود.

آیا راه حلی برای افزایش اعتبار اسناد اجاره نامه وجود دارد؟

اگر به هر دلیلی تمایل به تنظیم اسناد اجاره نامه رسمی ندارید، حتما از دو شاهد برای امضای سند استفاده نمایید. با این اقدام، امکان پیگیری موارد قانونی راحت تر خواهد بود. همچنین دیگر نیازی به مراجعه به دادگاه های عمومی نخواهد بود و تنها کافی است به شوراهای حل اختلاف مراجعه نمایید.

چرا مردم از اسناد اجاره نامه رسمی کمتر استفاده می کنند؟

دلایل عدم مراجعه افراد به دفاتر اسناد رسمی می تواند تابع عوامل مختلفی باشد. برخی افراد تصور می کنند که هزینه محضر بسیار بالا است که این یک باور اشتباه است.

دلیل دیگر، ریشه در ذهنیت مردم از چند دهه قبل دارد که راه دور زدن قانون برای نپرداختن مالیات توسط مالک برای اجاره بهای بالای ۱۰۰ هزار تومان در آن زمان بود که باعث رواج تنظیم سند اجاره نامه به صورت عادی شد.

دلیل دیگر، عدم آگاهی حقوقی افراد از تفاوت بین ضمانت اجرایی سند رسمی و سند عادی است.

نکات حقوقی مهم در تنظیم اسناد اجاره نامه

در تنظیم اسناد اجاره نامه نکات حقوقی و موارد مهم شامل مشخصات موجر و مستاجر، میزان اجاره‌بها، مدت اجاره، مورد اجاره و شرایط موجر و مستاجر وجود دارد که در این بخش به تشریح هر یک از آنها پرداخته شده است:

مشخصات هویتی موجر و مستاجر

در اجاره نامه، همانند سایر انواع قراردادها، لازم است مشخصات طرفین درج شود. در زمان نگارش این قسمت دقت شود که مدارک هویتی اشخاص جعلی نباشد. می توان از بروز بسیاری از مشکلات حقوقی، با اطمینان یافتن از اصل بودن مدارک پیشگیری کرد.

مدت اجاره در قرارداد اجاره

درج مدت اجاره در اسناد اجاره نامه مهم ترین رکن آن می باشد؛ لذا بعد از پایان این زمان، مستاجر متعهد به تخلیه ملک می باشد. از طرف دیگر، موجر هم اجازه مجبور کردن مستاجر به تخلیه ملک را ندارد. برای این قسمت لازم است موجر و مستاجر به توافق کامل رسیده باشند.

از جمله نکته حقوقی مهم در این بند، وجود حق تخلیه زودتر از موعد برای مستاجر تحت شرایطی ممکن است که مستاجر اجاره بهای یک ماه دیگر را نیز به صورت مازاد بپردازد. توجه شود که اگر مالمک تحت حتی چنین شرطی نیز نمی خواهد ملک زودتر خالی شود، لازم است این نکته در قرارداد ذکر شود.

مبلغ اجاره بها در اسناد اجاره نامه

در این بند از قرارداد، موارد مرتبط با مبلغ اجاره بها آورده می شود. مبلغ اجاره بها بایستی مورد توافق طرفین  باشد.

استاندارد تعیین مبلغ اجاره بها منطبق با یک سری شرایط و عوامل شامل امکانات ملک، دسترسی‌های شهری آن، وجود آسانسور، سن بنا، سطح فرهنگی و اجتماعی محله، منطقه و ناحیه، دسترسی به لوازم حمل و نقل عمومی مانند مترو و اتوبوس و مواردی از این دست می باشد. بنابراین، در هنگام تعیین اجاره‌بها به این امکانات و شرایط  دقت کنید تا هزینه اضافه در برابر چیزی که وجود ندارد، از شما اخذ نشود. و متضرر نشوید.

شرایط پرداخت اجاره بها نیز بایستی تعیین شود و همچنین در صورتی که طبق سررسیدها مستاجر تمام یا بخشی از اجاره خود را پرداخت نکند، این حق برای مالک وجود دارد که اجاره بها را از رهن یا ودیعه داده شده کم کند.

توصیه می شود برای جلوگیری از بروز اختلافات حقوقی در آینده، برای تنظیم اسناد اجاره نامه از مشاوران حقوقی با تجربه مشورت و راهنمایی بگیرید.

یک توصیه ساده اما مهم در اسناد اجاره نامه و نیز در سایر انواع قراردادها!

توجه به جزئیات در زمان نگارش اسناد اجاره نامه را جدی بگیرید

یکی از ریشه های اختلافات بر سر قراردادهای مختلف، عدم توجه به جزئیات و درج شدن آن در قرارداد ها می باشد و عموما به صورت کلی تنظیم می شوند. توصیه موکد می شود که هر موردی که احتمال ایجاد اختلاف در آینده را دارد در قرارداد اجاره نامه درج شود.

به این منظور توصیه می شود از مشاوران و وکلای با تجربه در حوزه تنظیم اسناد اجاره نامه کمک و مشورت بگیرید. با استفاده از اپلیکیشن شهرداد می توانید با وکیلان موسسه حقوقی شهرداد ارتباط برقرار کنید تا شما را در تنظیم قراردادها و اسناد راهنمایی کنند.

از دیگر موارد بسیار مهم، توجه به کلمات به کار رفته در اسناد اجاره نامه است که هرکدام بار حقوقی متفاوتی دارند؛ به همین خاطر است که مشورت با وکیل می تواند از اشتباهات رایج اینچنینی جلوگیری کند.

قید لوازم موجود در خانه به انضمام سلامت آنها

در زمان اجاره منزل، لوازم و وسایلی مانند لامپ، موکت، اجاق گاز صفحه ای و مواردی از این دست در خانه از قبل وجود دارند. به مستاجران و موجران محترم توصیه می شود قبل از امضای اسناد اجاره نامه در خصوص سلامت این وسایل شفاف سازی کنند.  

مشخص نمودن زمان بازگرداندن رهن یا ودیعه

در زمان انعقاد قرارداد، لازم است که مدت زمان مجاز تاخیر برای بازگرداندن ودیعه به مستاجر تعیین گردد.

برای پرداخت اجاره بها به موجر و همچنین بازگرداندن ودیعه بعد از تمام شدن مدت زمان اجاره به مستاجر، مدت زمان تاخیر مجاز تعیین می شود. و برای پیگردهای قانونی، مبلغی تحت عنوان جریمه برای دیرکرد سررسیدها مشخص می گردد.

با این اقدام افراد به ادای دین خود در قبال یکدیگر پایبندتر خواهند ماند.

توجه شود که این مبلغ جریمه عددی معقول توافق گردد تا قابل پیگیری در مراجع ذی ربط باشد.

تعیین حق و حقوق یکسان برای طرفین در اسناد اجاره نامه

اسناد اجاره نامه یک سندی دو جانبه است و باید حق و حقوق مالک و مستاجر به یک میزان باشد و برای هیچ کدام سنگینی نکند. توصیه می شود متن قرارداد را پیش از امضا و تایید آن، حتما مطالعه نمایید تا اطمینان حاصل کنید که حقوق و امتیازی ناعادلانه برای طرف مقابل شما لحاظ نشده باشد.

لذا به همین خاطر است که آشناییت با بار حقوقی کلمات در قرارداد، بسیار کمک کننده است. موسسه حقوقی شهرداد با در اختیار داشتن تیمی مجرب از وکلای با تجربه در امور حقوقی، می تواند شما را در تنظیم سند اجاره نامه یاری رساند.

اجاره ملکی که تا زمان شروع اجاره توسط شما تخلیه نشده است را کلا فراموش کنید!

ممکن است در خانه ای که شما اجاره کرده‌اید، مستاجری از قبل حضور داشته باشد و به دلایل مختلفی مثل پیدا نکردن ملک یا خانه جدید، پرداخت نکردن ودیعه کامل توسط موجر و … ملک تخلیه نشود

این قبیل اتفاقات جز مایه دردسر و اذیت شدن شما، هیچ منفعتی ندارد. بهتر است تا از تخلیه منزل در زمان موعد اطمینان حاصل نکرده اید، آن را اجاره ننمایید.

کلام آخر

با توجه به مشکلاتی که ممکن است در حین روند اجاره منزل و در زمان اتمام آن به وجود بیاید، توصیه می شود از سند اجاره رسمی استفاده کنید.

همچنین نکات گفته شده در خصوص نگارش درست اسناد و قراردادها را جدی بگیرید و متن قرارداد را با دقت مطالعه نمایید.

در صورتی که با مفاهیم و نکات حقوقی اصطلاحات به کار رفته در قرارداد و اسناد اجاره نامه آشناییت ندارید، از مشاوران حقوقی شهرداد کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا