شرکت سهامی خاص

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص ، مانند همه شرکت های دیگر دارای ویژگی های خاص خود می باشد که در اینجا از صفر تا صد آن را برای شما به ساده ترین روش و با برآورد تقریبی هزینه بیان می کنیم. در ابتدا می خواهیم تعریف مختصری از شرکت سهامی خاص داشته باشیم.

شرکت سهامی خاص چیست؟

به شرکتی که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها می باشد را شرکت سهامی خاص می گویند.

یک نکته مهم که لازم به ذکر است، شرکت سهامی خاص به محض تشکیل و به ثبت رسیدن، در زمره شرکت های تجاری قرار می گیرد.
قبل از اینکه به مراحل ثبت شرکت سهامی خاص بپردازیم، باید بگوییم که اقدام به ثبت این نوع شرکت شاید دشوار به نظر نرسد، اما در این زمینه قوانینی وجود دارد که در صورت عدم آگاهی می تواند مشکل ساز شود.

همچنین این مشکلات باعث می شود تا علاوه بر هدر رفتن زمان و هزینه، پروسه ثبت شرکت به تعویق بیافتد.
پس بهتر است این کار را به افراد متخصص و وارد به قوانین واگذار کنید. علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، در کمترین زمان شرکت سهامی خاص شما را به ثبت برسانند. وکلای خبره شهرداد همیشه آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص

مانند همه شرکت ها، یکی از مهم ترین مراحل ثبت شرکت سهامی خاص، ارائه مدارک مربوطه می باشد. در این قسمت مدارک مورد نیاز را به صورت کامل بیان می کنیم:

 • کپی کارت ملی و شناسنامه تمامی افراد، منظور از تمامی افراد اعضای هیات مدیره، سهامداران، بازرسین و موسسین می باشد.
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه توسط تمام اعضا و بازرسین، تا سال 1398 الزامی بوده است. اما از سال 1399 دیگر نیازی به ارائه گواهی عدم سوء پیشینه نیست.
 • مفاد قرارداد شامل آدرس شرکت، محل سکونت و کد پستی، سرمایه شرکت، لیست سهامداران، درصد سهام و سهم افراد، موضوع فعالیت و… تمامی این موارد باید به صورت کامل ذکر شود و همچنین ارائه حداقل 5 مورد اسم سه سیلاب خاص نیز ضروری می باشد.
 • واریز 35 درصد از سرمایه اولیه شرکت، داخل حسابی به نام شرکت در ابتدای تاسیس و ارائه آن فیش به اداره ثبت شرکت ها.
 • اقرارنامه مدیران شرکت مبنی بر عدم ممنوعیت آنها جهت فعالیت تجاری.
 • اقرارنامه بازرسان شرکت مبنی بر عدم داشتن رابطه نسبی یا نسبی با مدیران شرکت.

مدارک بالا باید به صورت کامل ارائه شوند و همچنین در اینجا دو نکته لازم به ذکر می باشد.
نکته 1: در صورت وجود شخص حقوقی در بین مدیران و سهامداران شرکت، چنانچه شخص حقوقی داخلی باشد، باید کپی آخرین روزنامه رسمی و نامه معرفی نماینده شخص حقوقی جزء مدارک لازم برای ثبت باشد. همچنین لازم به ذکر که اشخاص حقوقی خارجی سهامدار در شرکت، باید گواهی ثبت آن شرکت در خارج از شرکت و ترجمه آن و ارائه اصل و نسخه ترجمه شده وکالت نامه وکیل شرکت خارجی لازم می باشد.
نکته 2: پس از دریافت آگهی تاسیس در روزنامه رسمی می توانید با مراجعه به بانک مبلغ 35 درصدیی که واریز کرده بودید را افزایش یا برداشت کنید.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

 • عقد قرارداد

قرارداد ثبت شرکت سهامی خاص باید منعقد گردد که این کار علاوه بر حضوری، می تواند به صورت آنلاین و یا تلفنی انجام گیرد.

 • تکمیل مدارک

هر چه مدارک مورد نیاز سریع تر جمع آوری شود، روند ثبت شرکت سریع تر انجام می شود.

 • تایید نام

در این مرحله شما باید نام های پیشنهادی خود براش رکت سهامی خاص تان را به اداره مربوطه ارسال کنید. همچنین لازم به ذکر است برای تایید شدن، نام های پیشنهادی باید شرایط زیر را دارا باشند.

 1. نام پیشنهادی دارای معنی و مفهوم باشد.
 2. نام انتخابی نباید تکراری باشد، یعنی در گذشته این نام سابقه ثبت نداشته باشد.
 3. نام مورد نظر باید با فرهنگ اسلامی مطابقت داشته باشد.
 4. نام انتخابی باید فارسی باشد.

مسئول مربوطه با بررسی نام های ارائه شده و بررسی وجود یا عدم وجود هر یک از موارد بالا، نسبت به انتخاب نام اقدام می کند و نامی که شرایط به ثبت رسیدن را داشته باشد را انتخاب کرده و روی برگه اظهارنامه قید می کند.

 • امضای اوراق

در این مرحله تقاضانامه و وکالت نامه باید توسط کارفرما تایید شود.

 • تشکیل پرونده

در این مرحله مدارک توسط کارشناس به اداره مربوطه تحویل داده می شود تا در آنجا پرونده تشکیل شود و سپس در دبیرخانه ثبت گردد.

 • کارشناسی

در این مرحله با توجه به مدارک ارسالی از طرف متقاضی به کارشناس اداره ثبت، پرونده را کارشناسی کرده و اعلام نظر می کند. همچنین اگر موردی وجود داشته باشد که باعث اخطار گردد پرونده مجدد از سوی کارشناس رفع نقص می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا