ثبت برند

مراحل ثبت برند

مراحل ثبت برند شامل فرایندهایی می‌شود که یک شخصیت حقوقی یا حقیقی برای ثبت رسمی نام تجاری مورد نظر خود، باید پشت سر بگذارد؛ این مراحل شامل فراز و فرودهای گوناگونی می‌شود و پرداخت‌های اعتباری معینی را هم به دنبال خواهد داشت.

مراحل ثبت برند باید بصورت یک‌پارچه و پیوسته دنبال شود تا در نهایت، مراجع ذی‌ربط براساس صلاح‌دید و مطابق با قوانین، نام تجاری انتخابی را تایید کنند.

این مقاله می‌کوشد که صفر تا صد مراحل ثبت برند را بصورت مختصر اما دقیق بیان کند؛ با دنبال کردن این مطلب، می‌توانید به راحتی نام تجاری انتخابی خود را در صورت رعایت قوانین، بصورت قانونی ثبت نمایید.

برند یا نام تجاری چیست؟

نام تجاری در واقع یک عنوان تبلیغاتی است که در گذشته برای برخی از محصولات یا تولیدات خاص یک شرکت، قرار می‌گرفت. شرکت‌ها و کسب‌وکارها پس از تعیین نام تجاری، تلاش می‌کردند تبلیغات آن محصول را با نام تجاری مخصوص آن انجام دهند و در نهایت، یک هویت به محصول خود بدهند. 

این روزها، مسئله برند و برندسازی تا جایی پیشرفت کرده است که بسیاری از کمپانی‌های عظیم با نام برندهای خود شناخته می‌شوند؛ این مسئله، تا حدود زیادی، اهمیت نام تجاری و طی کردن مراحل ثبت برند را توجیه می‌کند.

مطلب پیشنهادی: شرایط ثبت برند

مراحل ثبت برند شامل چه گزینه‌هایی می‌شود؟

مراحل ثبت برند نسبتا ساده است اما نکته اینجاست که باید بصورت دقیق و اصولی به پیش برود، وگرنه زمینه‌ساز مشکلات خاصی خواهد شد؛ به عنوان نمونه، اگر مرحله استعلام نام برند را به درستی انجام ندهید، مراحل ثبت برند به شکل صحیح به پیش نخواهند رفت و کار در قسمت‌های بعدی، با شکست مواجه خواهد شد.

در ادامه، مراحل ثبت برند را بصورت مرحله به مرحله به شما می‌آموزیم:

مرحله اول: انتخاب نام تجاری

در قدم اول، باید یک نام مناسب و منحصر به فرد برای برندسازی انتخاب کنید؛ فراموش نکنید که این نام ممکن است به بزرگ‌ترین مشخصه برای مجموعه یا تجارت شما تبدیل شود، پس با دقت و وسواس خاصی، یک نام تجاری مناسب انتخاب کنید.

اگر قصد دارید که برند خود را بصورت بین المللی نیز ثبت کنید، دقت کنید که نام تجاری انتخابی، در زبان‌های دیگر معنای نامناسبی نداشته باشد.

مرحله دوم: استعلام نام تجاری

مرحله استعلام برند، یکی از مهم‌ترین مراحل ثبت برند محسوب می‌شود؛ چرا که اگر نام انتخابی شما، در زمینه فعالیتتان مشابهی داشته باشد، فرایند ثبت برند در انتهای کار با مشکل مواجه می‌شود و هزینه‌های پرداختی‌تان نیز، عودت داده نخواهد شد؛ پس از طریق سامانه‌های مربوط به استعلام برند، نام تجاری انتخابی‌تان را جستجو کنید، تا متوجه شوید که آیا در زمینه‌ای که قصد فعالیت دارید، این نام تجاری استفاده شده است یا خیر.

همانطور که به صراحت بیان کردیم، سامانه‌ها و وبسایت‌های گوناگونی برای استعلام نام برند موجود می‌باشد؛ کافی است که در موتورهای جستجو، به دنبال چنین نام‌هایی بگردید و از این ابزار، برای طی کردن مراحل ثبت برند، استفاده کنید.

مرحله سوم: تهیه مدارک مورد نیاز

هر فرایند قانونی در کشور ایران، نیازمند ارائه برگه‌های هویتی و پر کردن فرم‌های خاصی است؛ مطمئنا مراحل ثبت برند نیز، از این قاعده مستثنا نیست. پیش از آنکه بصورت حضوری به ادارات مرتبط با ثبت برند مراجعه کنید یا اینکه قصد داشته باشید که به شکل اینترنتی این فرایند را دنبال کنید، مدارک زیر را آماده کنید. همچنین، بهتر است که از مدارک مورد نیاز، فایل‌های اسکن‌شده‌ای نیز آماده کنید، تا در صورت نیاز، در سامانه‌های اینترنتی بارگزاری شوند.

مدارک مورد نیاز برای طی کردن مراحل ثبت برند، مختص اشخاص حقوقی شامل موارد زیر می‌شود:

  • کپی شناسنامه و کارت ملی صاحب مجموعه حقوقی؛
  • یک کپی روزنامه‌ی تاسیس و یک از برگه آخرین تغییرات مربوط به مجموعه (دقت داشته باشید که آخرین تغییرات نباید بیش از دو سال پیش اتفاق افتاده باشند.) ؛
  • یک کپی از مجوز فعالیت مجموعه حقوقی (این مجوز می‌تواند یک پروانه کسب، پروانه ساخت، پروانه بهره‌برداری، مجوز کسب یا یک کارت بازرگانی باشد.) .

مدارک مورد نیاز برای پشت سر گذاشتن مراحل ثبت برند، مخصوص اشخاص حقیقی شامل گزینه‌های زیر می‌شود:

  • یک کپی از شناسنامه و یک کپی از کارت ملی؛
  • یک کپی از کارت بازرگانی؛
  • یک کپی از مجو فعالیت (این مجوز می‌تواند یک پروانه کسب، پروانه ساخت، پروانه بهره‌برداری، مجوز کسب یا یک کارت بازرگانی باشد.) .

نکته: اگر در نام تجاری شما، از حروف انگلیسی استفاده نشده باشد، یا قصد نداشته باشید که برند خود را بصورت بین المللی نیز ثبت کنید، ارائه کارت بازرگانی لازم نیست.

مرحله چهارم: نام‌نویسی در سامانه مرکز مالکیت معنوی

مرحله چهارم از مراحل ثبت برند، به نام‌نویسی در سامانه رسمی ثبت نام تجاری اختصاص پیدا می‌کند. شما پس از ثبت نام در این سامانه، باید یک گواهی امضا از یکی از دفاتر اسناد رسمی نیز دریافت کنید.

شیوه ثبت نام در سامانه مرکز مالکیت معنوی نیز به این شکل است که ابتدا باید یک حساب کاربری بسازید، سپس حساب کاربری خود را با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، تایید کنید؛ وقتی که گواهی امضا یا تاییدیه حساب خود را از دفاتر اسناد رسمی دریافت کردید، بایست اطلاعات مخصوص را در صفحه حساب کاربری خود وارد کنید، تا ثبت نام تکمیل شود.

مرحله پنجم: ثبت درخواست نام تجاری

در این مرحله، باید درخواست ثبت نام تجاری (ثبت برند) خود را در سامانه مالکیت معنوی درج کنید؛ برای ثبت چنین درخواستی، باید اسکن کارت ملی و سایر مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنید. همچنین باید علامت یا لوگو برند خود را نیز در یک سایز مخصوص بارگذاری کنید.

مرحله ششم: بررسی و تعیین تکلیف نام انتخابی

پس از آنکه همه مراحل ثبت برند را پشت سر گذاشتید و درخواست خود را در سامانه ایجاد کردید، کارشناسان سامانه مالکیت معنوی، درخواست شما را بررسی خواهند کرد؛ اگر درخواست شما، بدون هیچ ایرادی باشد، تایید خواهد شد و نتیجه نیز، از طریق پیامک به اطلاعتان خواهد رسید.

مرحله هفتم: پرداخت هزینه روزنامه‌های کثیرالانتشار

در مراحل ثبت برند، دو مرتبه باید در روزنامه‌های کثیرالانتشار، درخواست‌ها و اقدامات خودتان در خصوص ثبت برند را به صورت رسمی اعلام کنید؛ این فرایند معمولا توسط متولیانی انجام می‌شود، ولی نکته اینجاست که پرداخت هزینه حتما باید در موعد مقرر انجام شود.

مطلب پیشنهادی: هزینه ثبت برند

مرحله هشتم: دریافت سند ده ساله برند

در آخرین مرحله از مراحل ثبت برند، بایست به اداره مالکیت معنوی مراجعه کنید و با ارائه مدارک خاصی، سند ده ساله برند خود را دریافت کنید؛ فراموش نکنید که درصورت تمایل، باید پس از گذر ده سال، مالکیت نام تجاری خود را باز تمدید کنید؛ در غیر اینصورت، اجاره بهره‌برداری از آن را از دست می‌دهید.

ارائه مدارک زیر برای اتمام مراحل ثبت برند و دریافت سند ده ساله، الزامی هستند:

  • یک نسخه از دو روزنامه رسمی که آگهی‌های شما را چاپ کردند؛
  • یک نسخه از اظهارنامه مربوط به علامت تجاری انتخابی؛
  • ده نمونه از برند و لوگوی آن در ابعاد 6 در 6 به همراه ارائه سایر مدارک هویتی.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به اپلیکیشن حقوقی شهرداد مراجعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا