جرائم کیفری

مجازات جعل اسناد

معنای لغوی جعل خلق کردن و یا دگرگون ساختن و معنای لغوی تزویر حیله و مکر و تقلب و و جلوه دادن آن خلاف واقع است. اما جعل و تزویر در معنای حقوقی عبارتند از ایجاد هر چیزی همانند سند اصلی به یکی از روش های پیش بینی شده در قانون خلاف حقیقت و به زیان دیگری.

 

جرم جعل فقط در نوشته های بر روی کاغذ قابل استناد است و نوشته های روی سنگ یا چوب و غیره شامل این تعریف نمی شوند. بنابراین الصاق عکس به کارت شناسایی فرد دیگر، ساختن کارت یا بلیطی که هیچ نوشته ای ندارد، زدن اثر انگشت و یا کشیدن نقاشی شامل جرم‌ جعل نمی باشند . اما در صورتیکه فرد این اقدامات را بر روی سند اصلی و واقعی انجام دهند و آن را از حالت اصلی خود خارج کند جاعل محسوب می گردد.

 

استفاده از سند جعل شده

همانگونه که فرد جاعل دارای مجازات خواهد بود فردی که از آن اسناد جعلی استفاده خواهد کرد نیز قابل مجازات خواهد بود خواه این شخص خود جاعل باشد و یا شخص ثالث دیگر.

انواع جعل

استفاده از امضای اشخاص رسمی و غیررسمی

همانگونه که می‌دانید هر فردی در به دست گرفتن قلم روش خود را دارد. هر شخص در قسمت های خاصی از حروف و کلمات به خودکار و یا قلم فشار می آورد و  در قسمت های دیگر با ملایمت بیشتری قدم را می چرخاند . لذا هرچقدر هم جاعل حرفه‌ای باشد باز هم نمی تواند این تیرگی و روشنی هایی که در خطوط تحریر می‌افتد را عینا و مانند اصل بسازد. در نتیجه این تفاوت ها را کارشناسان کاربلد تشخیص خواهند داد. ضمن آنکه امروزه با به کارگیری رایانه و نرم افزارهای کامپیوتری می توان نقاط حساس را در امضای افراد تعیین کرد و با مقایسه دو امضا به جعلی بودن امضا پی برد.

 

قلم بردن در سند

در این مورد جاعل با استفاده از قلم بعضی قسمت های سند، نوشته مورد نظر را ناخوانا می کند و یا بر روی آن خط می کشد.

 

تراشیدن سند

این روش برای مواردی هست که جاعل قصد دارد بخشی از کلمه یا جمله را با خراشیدن و یا تراشیدن از بین برده و سند را تغییر دهد مثلاً به جای کلمه “نباشد” از “باشد” استفاده شود.

 

الحاق سند

در این گونه از جعل سازی سند کلمه یا جمله به سند اضافه می گردد و با این روش سعی دارند به هدف خود برسند. معمولاً از این روش در اضافه کردن حروف به یک کلمه استفاده میشود تا اضافه کردن کلمه یا جمله!

 

محو کردن

منظور از محو کردن حذف کردن بخش هایی از یک سند با وسایلی مانند لاک‌غلط گیر یا سایر مواد شیمیایی و یا حتی پاک کن است.

 

اثبات کردن

مقصود از اثبات، خارج کردن یک سند از باطل شدن آن است مانند آن که مهر باطل شد را حذف نمایند.

 

سیاه کردن

در این روش با ناخوانا کردن سند و یا بخشی از آن با استفاده از خودکار یا هر قلم دیگری جعل صورت می پذیرد.

 

مجازات جعل

در صورتی که جعل برای اسناد و نوشته های رسمی صورت پذیرد جاعل علاوه بر مجازاتهای اداری و جبران خسارت های وارده به حبس از یک تا پنج سال و یا پرداخت جزای نقدی محکوم خواهد شد و در صورتی که جهت اسناد غیر رسمی استفاده گردد ضمن جبران خسارات وارده به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال و یا جریمه نقدی محکوم خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا