قرارداد وکالت

قرارداد وکالت

افراد زیادی وجود دارند که در زندگی روزمره خود ممکن است دچار مشکلات حقوقی شوند و بخاطر دانش کم در زمینه مسائل حقوقی، بهترین راه حل برای صرفه جویی زملن و هزینه، مراجعه به وکیل و عقد قرارداد وکالت می باشد. براساس ماده 656 قانون مدنی: (وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می نماید)

انواع وکالت

·       وکالت خاص

اولی مربوط به موقعی می باشد که موضوع قرارداد وکالت، مختص به یک عمل باشد فقط، نه راجب تمامی کارها. مثلا در مسئله طلاق، موکل فقط رسیدگی به وضعیت حضانت فرزندان را به وکیل واگذار می کند و بقیه مسائل مانند مهریه و این موارد را خود شخص پیگیری می کند.

·       وکالت عام

وکالت عام همانطور که مشخص است رسیدگی به کلیه امور را شامل می شود. در این نوع قرارداد وکالت، وکیل کل کارها را انجام می دهد.

قرارداد وکالت، نکاتی که درباره آن بدانید!

·       جایز بودن قرارداد وکالت یعنی چی؟

در کل قرارداد جایز، به قرارداد هایی گفته می شود که قابل فسخ می باشند و طرفین قرارداد هر موقع که بخواهند می توانند اقدام به این کار کنند. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر موکل بخواهد قراداد را فسخ کند، تا وقتی که خبر فسخ به وکیل نرسد، قرارداد پایدار است. آیا روشی وجود دارد که موکل نتواند هر موقع که بخواهد قرارداد را بهم بزند؟

·       بلاعزل بودن قرارداد وکالت

به زبان ساده، نوعی قرارداد می باشد که موکل نمی تواند هر موقع که اراده کند قرارداد را فسخ کند.

·       وکالت به غیر

در قرارداد وکالت گاهی پیش می آید که وکیل موضوع قرارداد را به فرد دیگری وکالت دهد. مثلا در مورد طلاق، وقتی که خانمی توانسته باشد حق طلاق بگیرد. یعنی خانم بتواند این وکالت را به فردی که صیغه طلاق را میخواند، بدهد. فراموش نشود که گرفتن حق طلاق بدون حق وکالت به غیر تاثیری ندارد.

·       وکالت مطلق و مقید

در قرارداد وکالت مطلق، وکیل در بررسی کردن موضوع تام الاختیار می باشد. برخلاف وکالت مطلق، در قرارداد وکالت مقید محدوده اخیتارات وکیلاز قبل مشخص شده است. مثلا قسمت هایی که نیاز به امضای موکل باشد اگر قرارداد از نوع مقید باشد، وکیل نمی تواند جای موکل امضا بزند.

·       در نظر گرفتن مصلحت موکل در همه شرایط

بنابه ماده 667 قانون مدنی، وکیل در همه شرایط باید نفع و مصلحت موکل خود را در نظر بگیرد. در صورتی که وکیل این تعهدات را نسبت به موکل خود رعایت نکند، موکل می تواند با وکیل را عزل کند و برای همیشه او را از وکالت منع کند.

·       تعهدات موکل در قرارداد وکالت

طبق ماده 674 تا 677 قانون مدنی، موکل موظف است تمامی تعهداتی که در قرارداد ذکر شده است را در قبال وکیل انجام دهد. برای سرعت بخشیدن به انجام کارها بهتر است تمامی مدارک لازم در ابتدا در اختیار وکیل قرار گرفته شود.

وکالت هایی که باید با آن ها آشنا باشید

  • قرارداد وکالت با واسطه

در این نوع قرارداد، موضوع حق توکیل بوجود می آید که یعنی، فردی می تواند وکیلی را انتخاب کند و به او وکالت دهد تا وکیلی برای موکل انتخاب کند. به زبان دیگر حق انتخاب وکیل برای موکل، به وکیل دیگری سپرده می شود. ممکن است در شرایطی که شخص در دادگاه وکیل مورد اعتمادی را نمی شناسد یا ندارد، در این صورت می تواند با دادن وکالت به وکیلی، به دنبال یک وکیل بگردد. در این نوع قرارداد وکیل و موکل همدیگر را نمی شناسند و توسط واسطه تعیین می شود.

  • قرارداد وکالت فضولی

وقتی فردی از شخصی وکالتی ندارد، اما کارها و اعمال حقوقی را به اسم شخص انجام می دهد. در این صورت فرد، نماینده فضولی نامیده می شود. این نوع وکالت در بعضی موارد باید به حکم دادگاه باشد.

نکات مربوط به تنظیم قرارداد وکالت

باید به این نکته توجه داشته باشید که تنظیم قرارداد وکالت از طریق وکیل دادگستری، با قراردادهای وکالت محضری کمی تفاوت دارند. چراکه در تنظیم قرارداد وکالت از طریق وکیل دادگستری دیگر نیاز به حضور در مراکز و دفاتر اسناد رسمی نمی باشد. این نوع تنظیم قرارداد وکالت نیاز به 3 نسخه فرم وکالتنامه دارد که دوتای آن برای موکل و وکیل می باشند و نسخه دیگر برای دادسرا می باشد. هنگام پر کردن این فرم به لوگو و شماره کانون وکلا دقت کنید.

نکته دیگری که باید در تنظیم قرارداد وکالت به آن توجه کنید، ممکن است وکالت صرفا برای بررسی شکایت یا پرونده باشد. در این صورت این پرونده در سامانه دادگستری، جزء پرونده های وکیل به حساب نمی آید.

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام تنظیم قرارداد وکالت باید با آن توجه کنید، تضمین کار است. یک وکیل به هیج عنوان نمی تواند نتیجه کار را پیش بینی کند. وظیفه وکیل این است که با تکیه بر دانش تخصصی خود و میزان تجربه ای که دارد، نتیجه مطلوبی را ارائه دهد. اگر بنا به دلیلی وکیلی ذکر کند که می تواند نتیجه شکایت را تنظیم کند، نه تنها اشتباه است،  بلکه یک تخلف نیز محسوب می شود.

بعضی از موسسات ممکن است ادعا کنند که در دستگاه های قضایی نفوذ دارند و می توانند به نفع شما کار کنند. به هیچ عنوان گول اینگونه اشخاص را نخورید چراکه ممکن است هزینه ای که کرده اید قابل برگشت نباشد و شما پول، وقت و آبروی خود را در انتها از دست بدهید.

مواردی که باعث فسخ قرارداد وکالت می شود

  • در صورتی که خود موکل، وکیل را برکنار کند.
  • وکیل استعفا دهد.

گفتیم در حالت عادی موکل می تواند هر موقع که بخواهد وکیل خود را برکنار کند. مگر اینکه در نوع قرارداد فرق داشته باشد. وکیل نیز می تواند از سمت خود استغفا دهد هنگامی که مثلا: موکل دیگر در قید حیات نباشد، مدت وکالت و موارد این چنینی.

نمونه ای از تنظیم قرارداد وکالت

این قرارداد پیرو وکالتنامه تنظیمی شماره ……………………… درتاریخ ………….. تنظیم شده بین آقا/خانم……………………………….که از این که از پس وکیل طلقی می شود و آقای / خانم ……………………. شرکت ………………………………. به نشانی ………………………………………………..  تلفن:……….. به عنوان موکل در ساعت ………. روز ………. مورخ ……………. عقد گردیده است. قرارداد حاضر در اجرای ماده ۱۹ لایحه استقلال کانون وکلا و ماده ۱۰ قانون مدنی منعقد گردید و وکیل و موکل ، در مورد ضوابط کار و میزان حق الوکاله و ترتیب پرداخت آن به شرح زیر موافقت نمودند:……

موضوع قرارداد وکالت

آدرس فردی که از آن شکایت شده است: موکل آدرس شخص را به شرح زیر اعلام کرده است و تاکید می کند که مسئولیت عواقب ناشی از عدم شناسائی طرف شکایت را وکیل به اطلاع وی برسانده و با این توضیحات اقدام به امضای این قرارداد کرده است و در این مورد وکیل هیچ مسئولیتی ندارد.

 آدرس :

میزان حق الوکاله در تنظیم قرارداد وکالت

حق الوکاله به مبلغ ……………………. ریال تعیین گردید که به شرح زیر از طرف موکل پرداخت خواهد شد :

مبلغ ………………….. ریال معادل …………………. تومان با امضای این قرارداد از ظرف موکل با روش پرداخت………………… انجام می شود.

  1. نکته:  شروع اقدام وکیل زمانی می باشد که وی حق الوکاله را دریافت کرده باشد که نقداً پرداخت شده باشد! به اضافه تمامی هزینه های دادرسی و غیره که از نظر وکیل ارائه آن به دادگاه ضروری تشخیص داده شده باشد.
  2. نکته: موکل با امضای قرارداد این موضوع را به استناد می رساند که تمامی مدارک و اطلاعات مورد نیاز کاملا درست می باشد و به وکیل تحویل داده شده است.
  3. نکته: پرداخت کردن تمامی هزینه های دادگستری از قبیل هزینه دادخواست، اوراق، حق الزحمه کارشناس، هزینه های ایاب و ذهاب در خارج از حوزه قضائی محل مورد نظر به شرط موافقت وکیل، بر عهده موکل بوده و وی تعهد دارد تا قبل از انجام هزینه های موصوف توسط وکیل این هزینه ها را به وی پرداخت کند. بدیهی است. در صورتی که این هزینه ها در موعد مقرر پرداخت نشوند وکیل هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

چنانچه حق الوکاله به شکل اقساط پیش بینی شده باشد و موکل بابت اقساط ذکر شده مدارکی مانند سفته، چک و غیره به وکیل داده باشد و درصورتی که کوتاهی در پرداخت بوجود بیاید، وکیل حق دارد طبق نحوه تنظیم قرارداد وکالت از انجام کار نیز امتناع نماید.

به هرحال در پروسه قضایی هیچگاه نمی توان از نتیجه کار مطمئن بود. بنابراین اگر شرایط به نفع موکل پیش نرفت، تاثیری بر روی حق الوکاله نمی گذارد.

به موکل اعلام شد که در صورت صدور حکم به نفع او، حق الوکاله مورد نظر دادگاه، طبق تعرفه است و مازاد آن، در صورت پرداخت به وکیل قابل مطالبه نیست.

به موکل اعلام می شود که وکیل واجد قدرت و اختیارات و امکانات فرا قانونی مثل آشنائی با مقامات و کادر قضائی یا اداری و غیره نیست و تنها می تواند در حدود تجربه و تخصص خودش به طریق قانونی از موکل دفاع کند.

موکل متعهد است که کارهای اداری مربوط به پرونده در خارج از دادگستری را شخصاً خومدش انجام دهد و ربطی به وکیل ندارد.

موکل می تواند به وکیل این اجاره را بدهد تا در صورت نیاز، وکیل بتواند به غیر وکالت را بسپارد تا بتواند از کمک های دیگر وکیلان نیز استفاده کند.

موکل اقرار دارد که نسخه دوم وکالتنامه و رسید اوراق و وجوه پرداختی را از وکیل دریافت داشته است .

موکل متعهد است در صورت تغییر نشانی محل زندگی، حداکثر ظرف 2 روز نشانی جدید را به صورت مکتوب به وکیل و با حضور در دفتر وکالت تحویل دهد. در غیر اینصورت مکاتبات به همان آدرس قبلی از طریق پست ارسال می شود و ظرف ۴۸ ساعت از تاریخ تحویل به پست، ابلاغ شده تلقی می شود .

سپس در آخر نیز باید میزان ماده و تبصره های بکار رقته را در پایان قرارداد وکالت نوشته شود و ذکر شود که موکل با خواندن همه بندها، موافق است.

امضا

جمع بندی

با توجه به موارد ذکر شده در بالا می توان نتیجه گرفت که تنظیم قرارداد وکالت نیازمند تخصص حقوقی در این زمنیه می باشد. شهرداد با داشتن سال ها تجربه در زمینه مسائل حقوقی می تواند شما را در این راه یاری کند. همچنین می توانید از اپلیکیشن شهرداد برای اطلاع از بروزترین قوانین و مقررات موجود در کشور آگاه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا