قرارداد فاینانس

قرارداد فاینانس

برای پروژه های بزرگ در صنعت نفت و گاز، عمرانی و مواردی از این دست که نیاز به سرمایه هنگفت است و از طرفی زیر بنایی هستند؛ به طوری که اجرای آنها برای کشورهای مخصوصا در حال توسعه حائز اهمیت است، از قرارداد فاینانس برای تامین سرمایه استفاده می شود.

قرارداد فاینانس از روش های متداول تامین منابع مالی پروژه ها است و یکی از انواع قراردادهای تجاری است؛ که کارکردهای بسیاری دارد. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با این نوع قرارداد و اهمیت آن بیشتر آشنا شوید.

فاینانس یا تامین منابع مالی چیست؟

تامین منابع مالی به معنای ایجاد، مدیریت و مطالعه در خصوص دارایی ها، بدهی ها، منابع مالی، امور بانکی، اعتبارات، و سرمایه گذاری است که مجموعا سیستم های مالی را تشکیل می دهد.

برخی از کارشناسان معتقدند که می توان تامین مالی را به سه دسته تقسیم کرد. تامین مالی شرکتی، تامین مالی عمومی، تامین مالی شخصی، تامین مالی اجتماعی و تامین مالی رفتاری.

فاینانس چه کاربردی دارد؟

پیشتر اشاره شد که برای تامین هزینه های پروژه های بزرگ و حیاتی، نیاز به تامین مالی وجود دارد. تامین مالی هم از طریق داخل (بخش خصوصی) و نیز خارج قاب تامین است.البته از آنجایی که در ایران بخش خصوصی نوپا است، در حال حاضر قدرت کافی برای حضور فعال برای سرمایه گذاری کلان در پروژه های اقتصادی کشور را ندارد.  

تامین سرمایه فارغ از این که از داخل یا خارج تامین شود، اصطلاحا به فرایند تمرکز منابع مالی به سرمایه به صورت میان مدت و بلندمدت گفته می شود. یعنی در صورتی که متقاضیان، بنگاه های اقتصادی و دولت ها نتوانند به دلیل محدودیت بودجه به اهداف خود در پروژه ها برسند، و یا این که نتوانند بدهی را پرداخت کنند، ضروری است به نحوی اقدام به تامین منابع مالی مورد نیاز انجام دهند. به این فرآیند و روش تامین منابع مالی، فاینانس گفته می شود.

قرارداد فاینانس از منظر حقوقی چه نوع قراردادی است؟

از دید حقوقی، قرارداد فاینانس به معنای استفاده از خطوط اعتباری به منظور اخذ وام از موسسات مالی بین المللی است.

 این نوع قرارداد به نوعی سازوکاری تلقی می شود که بین سرمایه گذار و سرمایه پذیر یا کشورهایشان، قراردادی منعقد می شود که پروژه از طریق امکانات سرمایه گذار از جمله نیروی انسانی متخصص، تجهیزات، در اختیار گذاشتن فناوری، مواد اولیه لازم انجام می شود و در نهایت طبق توافقات، اصل وام و سود سرمایه گذار در بازه های زمانی مشخص پرداخت می شود.

شرایط تنظیم قرارداد تامین فاینانس چیست؟

این نوع قرارداد ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند و تحت نظارت بانک مرکزی باید تنظیم شوند. در قرارداد فاینانس نرخ بهره و بازه های زمانی سررسید تعیین می شود.

نرخ بهره با توجه به فاکتور های زیادی تعیین می شود و بستگی به وضعیت اقتصادی کشور سرمایه پذیر دارد. به صورت کلی، برای کشورهای ثروتمند 5 سال است و اگر کشور فقیری باشد، بیشتر از حتی 10 سال اما با بهره بیشتر به طول می انجامد.

تفاوت قرارداد فاینانس با ریفاینانس چیست؟

در قرارداد تامین مالی، در صورتی که سررسید پرداخت ها بلند مدت باشد، از نوع فاینانس است و در صورتی که کوتاه مدت باشد، ریفاینانس گفته می شود.

تفاوت دیگر فاینانس با ریفاینانس در ضمانت بازپرداخت قرارداد است. در فاینانس بازپرداخت های قرارداد توسط بانک مرکزی تضمین می شود، در قرارداد ریفاینانس توسط بانک های تجاری این اتفاق رقم می خورد.

لازم بذکر است تفاوت اصلی این دو قرارداد در مضمون پروژه است.  فاینانس برای پروژه های اقتصادی و تجهیزات و آموزش و احداث استفاده می شود ولی برای پروژه های واردات کالا، از ریفاینانس استفاده می شود.

چه نکات حقوقی در قرارداد فاینانس وجود دارد؟

مهمترین نکته حقوقی در قرارداد فاینانس، لازم الاجرا بودن آن است و اگر یکی از طرفین به تعهدات خود عمل نکند، بایستی در مقابل قانون در صورت مدعی شدن طرف خسارت دیده، پاسخگو باشد.

در این قرارداد همانند سایر قرارداد های مالی، مسئولیت هایی برای طرفین تعریف می شود که بایستی حتما توسط وکیل فاینانس (وکیل قرارداد) که تجربه کافی را دارد، تنظیم شود.

مواردی که در قرارداد فاینانس آورده می شود عبارت است از موضوع و مشخصات پروژه، مشخصات طرفین، مقدار مبلغ قرارداد، تاریخ سررسید ها و نحوه بازپرداخت وام. همچنین لازم است که طریقه حل کردن اختلافات احتمالی به توافق طرفین برسد و در قرارداد آورده شود.

مزیت های قرارداد فاینانس برای طرف قرض گیرنده چیست؟

قرارداد تامین مالی امکان استفاده از منابع مالی در سطح بین المللی را فراهم میکند که می تواند بسیار کمک کننده باشد.

همچنین کشور قرض گیرنده می تواند در سریع ترین حالت ممکن، به فناوری ها و تکنولوژی های روز دنیا دسترسی پیدا کند و از آنها بهره ببرد. و نیز متخصصانی که آگاهی و تجربه کافی در آن زمینه را دارند، مجری خواهند بود.

علاوه بر این، استفاده از فاینانس همانند دریافت وام به صورت نظارت شده می باشد.

معایب قرارداد تامین مالی چیست؟

با توجه به کلان بودن پروژه، وثایق بانک ها بسیار سنگین است. از منظر اقتصادی پروژه های فاینانس در نهایت بسیار گران تمام می شوند.

به دلیل یک سری از ناهماهنگی ها بین دستگاه های متولی و نیز عدم آگاهی بسیاری از سرمایه گذاران و حتی برخی کارشناسان، ریسک بالاتر می رود. لذا کسب دانش و آگاهی های لازم در زمان انعقاد قرارداد بسیار مهم است.

وکیل فاینانس خوب باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

وکیل فاینانس خوب شخصی است که علاوه بر تبحر و تجربه بالا در عقد قراردادها و تسلط به نکات حقوقی مرتبط، لازم است در خصوص مباحث حقوقی تجارت بین الملل نیز متخصص باشد.

در قراردادهای فاینانسی که با یک طرف خارجی تنظیم می شود، برای این که نظارت وکیل به نحو احسنت انجام شود، بایستی بر زبان قرارداد مسلط باشد و قوانین و نکات حقوقی کشوری که قرارداد قرار است به تبعیت از آن تنظیم باشد، آشنا باشد.

به کمک اپلیکیشن شهرداد، می توانید مسیر انعقاد قرارداد فاینانس را با اطمینان خاطر طی کنید و از وکلای قرارداد مجرب و متخصص این موسسه، بهره ببرید.

با توجه به این که در قرارداد تامین مالی، شرکت های ایرانی در نقش قرض گیرنده از موسسات خارجی هستند، ممکن است خود را دست کم بگیرند و برای گرفتن امتیازات بیشتر تلاشی نکند. یک وکیل فاینانس قدرتمند، می تواند برای گرفتن اعتبارات و منابع بیشتر با طرف خارجی وارد مذاکره شود.

بنابراین از دیگر ویژگی های لازم برای یک وکیل فاینانس خوب، برخورداری از قدرت مذاکره می باشد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا