قرارداد طراحی لوگو

قرارداد طراحی لوگو

نکات قرارداد طراحی لوگو

اگر شما یک گرافیست و یا طراح می باشید، یکی از مشاغلی که می توانید در آن به نحو احسنت فعالیت کنید، طراحی لوگو است. ثبت قرارداد لوگو ، مانند تمام قرارداد های دیگر دارای شرایط و قوانین مخصوص به خود می باشد که طرفین قرارداد ملزم به رعایت نکات ذکر شده در قرارداد میباشد و هرگونه سرپیچی طرفین از وظایف خود، می تواند پیگرد قانونی به همراه داشته باشد.

طراحی لوگو با سایر فعالیت های گرافیستی بسیار متفاوت است و هر کسی از عهده آن برنمی‌آید. دلیل این امر نیز این است که گرافیست علاوه بر کار با نرم افزار باید توانایی های فردی دیگر نیز داشته باشد.

در ادامه به موارد لازم برای ثبت قرارداد طراحی لوگو، می پردازیم:

مدت قرارداد و مبلغ توافقی

به صورت کلی هر کاری که انجام می شود اجرتی دارد که صاحب کار موظف به پرداخت آن می باشد. طراحی لوگو نیز جزء این دسته از کارها می باشد. همچنین انجام این کار نیازمند زمانی معقول است. چیزی که در اکثر قرارداد ها شاهد آن هستیم این است که مبلغ قرارداد را به دو بخش تقسیم می کنند. بخشی از آن را به عنوان پیش پرداخت و قسمت باقی مانده آن را پس از پایان کار به طراح پرداخت می شود.

تعهداتی که طراح باید آنها را رعایت کند

قسمتی از قرارداد طراحی لوگو، به تعهداتی که طراح باید آنها را رعایت کند اختصاص می یابد. طراح موظف است کار خود را به بهترین شکل ممکن و در زمانی که در قرارداد ذکر شده، به پایان برساند و پروژه را به کارفرما تحویل دهد.همچنین شخص باید متعهد شود که این کار را با هزینه و برای کارفرما انجام می دهد و مالکیت طرح برای ایشان می باشد.

همچنین طراح موظف به حفظ اطلاعاتی که از شرکت طرف قرارداد در طول طراحی بدست آورده می باشد و طراح اجازه ندارد از لوگوی مشابه شرکت های رقیب استفاده کند.

تعهداتی که کارفرما موظف به رعایت آن می باشد 

همانگونه که قسمتی برای تعهدات طراح در قرارداد طراحی لوگو وجود دارد، برای کارفرما نیز وجود دارد و صاحب کار موظف به رعایت آنها می باشد. پرداخت به موقع وجه قرارداد، یکی از تعهدات مهم کارفرما می باشد. پس از پایان قرارداد، اگر تضمینی از طراح نزد کارفرما باشد، ایشان موظف به برگرداندن آن می باشد.

علاوه بر تمام این موارد، کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به کارفرما می باشد.

بهترین نرم افزار های طراحی لوگو

در این قسمت 2 تا از بهترین نرم افزار های طراحی لوگو را به همراه مزایا معایب آن بیان می کنیم.

شماره 1- نرم افزار فتوشاپ (photoshop): این نرم افزار یکی از معروف ترین نرم افزار های طراحی لوگو می باشد. فتوشاپ جزء محبوب ترین نرم افزار های طراحی لوگو نیز می باشد. البته لازم به ذکر است که محبوبیت زیاد این نرم افزار بیشتر به جنبه ادیت و ویرایش عکس ها برمی گردد، اما همچنان نباید از ویژگی های بسیار شگفت انگیزه این نرم افزار در طراحی لوگو غافل شد.

مزایا:

 •         دارای براش های متنوع، برای رسم و طراحی، از جمله براش نقاشی، قلم و…
 •         قابلیت طراحی انواع سطوح مانند سطوح متالیک براق و یا سطوحی با سایه های روشن متنوع
 •         قابلیت شخصی سازی همراه با امکان ذخیره سازی تنظیمات
 •         یکپارچگی با سایر نرم افزار های شرکت ادوب از جمله، illustrator  و indesign

معایب:

 •         قابلیت های ضعیف در طراحی وکتور
 •         پیچیدگی و دشواری در یادگیری نرم افزار

معمولا به دلیل پیچیدگی، افراد حرفه ای بیشتر از این نرم افزار استفاده می کنند.

شماره 2- نرم افزار ایلاستریتور (illustrator): این نرم افزار با اینکه جزء نرم افزار های قدیمی می باشد، اما یکی از بهترین ها محسوب می شود. از قابلیت های بسیار خوب و نامحدود این نرم افزار می توان به طیف رنگی متنوع، افکت های متنوع و تایپوگرافی اشاره کرد.

مزایا:

 •         دارای تمام ابزارهای طراحی وکتور، از جمله لایه ها،ابزارهای رسم،افکت های متنوع، نقاشی های طبیعی و…
 •         دارای ویدیوهای آموزشی آنلاین
 •         یکپارچگی با سایر نرم افزارهای شرکت ادوب،از جمله Illustrator یا InDesign
 •         قابلیت شخصی سازی همراه با امکان ذخیره سازی تنظیمات

معایب:

 •         پیچیدگی و دشواری در یادگیری نرم افزار

به طور کلی می توان گفت این نرم افزار مخصوص افرادی می باشد که به صورت حرفه ای به کار طراحی لوگو می پردازند.

نمونه ای از قرارداد طراحی لوگو

با عنایت به مواد 10، 190، 219 و 220 قانون مدنی، قرارداد حاضر بر مبنای اصل آزادی اراده، احراز صحت و سلامت طرفین قرارداد و رعایت قواعد عمومی قرارداد مندرج در فصل سوم از قسمت دوم قانون مدنی و همچنین علم و آگاهی طرفین قرارداد به مفاد مندرج در آن به منظور طراحی و تولید لوگو و با نام ….(شرکت) تنظیم میگردد.

ماده نخست: مشخصات طرفین قرارداد

آقا/ خانم/ شرکت ……… به مدیریت/ نمایندگی …… به شماره ملّی/ شماره ثبتی …… به نشانی …….. شماره تلفن ثابت ……. و شماره همراه ……. به عنوان کارفرما می باشد.

آقا/ خانم/ شرکت ……… به مدیریت/ نمایندگی …… به شماره ملّی/ شماره ثبتی …… به نشانی …….. شماره تلفن ثابت ……. و شماره همراه ……. یه عنوان مجری طراحی لوگو می باشد.

ماده دوم: موضوع قرارداد

موضوع قرارداد عبارت است از طراحی و تولید لوگو و نشانه تجاری بر مبنای پیش فرض های کارفرما که مشروح آن به پیوست قرارداد حاضر است، به همراه ….. عدد اتود اولیه در توالی زمانی مقرر شده تا حصول نتیجه دلخواه و مدنظر کارفرما می باشد.

ماده سوم: حق الزحمه قرارداد

1- هزینه طراحی لوگو و نشانه برای اتودهای اولیه مطابق با توالی زمانی مقرر شده و فرم پیوستی به قرارداد، مجموعاً به ارزش ….. ریال تعیین می گردد.

2- هزینه طراحی در صورت تایید کارفرما، به ارزش ….. ریال تعیین می گردد.

3- هزینه کل انجام موضوع قرارداد اعم از اتودهای اولیه و نیز ارائه طرح نهایی معادل …. ریال تعیین می گردد.

ماده چهارم: شرایط پرداخت

1- مبلغ …… ریال معادل ….. درصد از کل ارزش قرارداد در هنگام عقد قرارداد پرداخت می گردد.

2- مبلغ …… ریال معادل …… درصد از کل ارزش قرارداد پس از  ارائه طرح های اولیه پرداخت می گردد.

3- مبلغ …… ریال معادل …… درصد از کل ارزش قرارداد پس از تایید طرح منتخب از سوی کارفرما پرداخت می گردد.

4- و در نهایت مبلغ …… معادل …… درصد از کل ارزش قرارداد پس از ارائه طرح نهایی و تایید کارفرما نسبت به انجام بی عیب و نقص موضوع قرارداد پرداخت می گردد.

ماده پنجم: مدت قرارداد

1- به منظور ارائه طرح های اولیه پس از دریافت اطلاعات نسبت به پیش فرض ها و مدنظر های کارفرما، به مدت ….. روز کاری می باشد.

2- زمان بررسی و اظهار نظر و تایید نهایی طرح های اولیه توسط کارفرما، به مدت ….. روز کاری می باشد.

3- مدت زمان نهایی به منظور تحویل طرح و لوگوی نهایی پس از تأیید کارفرما، به مدت …. روزکاری می باشد.

تبصره 1- در صورتی که در زمان های مقرر شده مجری تعهدات پذیرفته شده را انجام ندهد و مدت ارائه طرح های اولیه یا طرح نهایی از زمان تعیین شده تجاوز کند، به ازای هر روز کاری می بایست …… ریال به عنوان وجه التزام به کارفرما پرداخت کند.

تبصره 2- در صورت که طرفین قرارداد در اثنای مدت اجرای قرارداد توافقی خلاف بندهای مقرر در این ماده نمایند و نسبت به افزایش یا کاهش مدت زمان تعیین شده، اقدام کنند، تغییرات اخیر ایشان لازم الاجرا و ملاک عمل است.

ماده ششم: تعهدات و حقوق مجری

1- مجری متعهد می گردد مادامی که اطلاعات پیوستی به قرارداد در خصوص پیش فرض ها و الگوهای مدنظر کارفرما نسبت به طراحی لوگو را در اختیار گرفت، در بازه زمانی مقرر در ماده 5 نسبت به طراحی طرح های اولیه و نهایی اقدام کند؛

2- طراح متعهد می گردد مطابق با مفاد مندرج در ماده 2، به تعداد ….. طرح اولیه را در بازه زمانی مقرر شده در اختیار کارفرما قرار دهد؛ در صورتی که هیچ یک از طرح ها مورد تایید کارفرما قرار نگرفت ایشان …. روز کاری مهلت دارد تا طراح های دیگری را طراح و ارائه دهد. در صورتی که کارفرما طرح های ثانویه ارائه شده را نیز رد نماید، معادل وجه دریافتی تا این مرحله به عنوان حق الزحمه انجام کار ایشان لحاظ می گردد و قرارداد خاتمه یافته تلقی می گردد. البته در صورت تحقق این امر، کارفرما حق بر استفاده از طراح های اولیه ارائه شده را ندارد؛

3- اطلاعات و اسنادی که نسبت به طراحی لوگو در اختیار مجری قرار می گیرد در ید ایشان وصف مال امانی را داراست و ایشان می بایست بر مبنای اصل محرمانگی در حفظ و حراست از عدم انتشار آن اطلاعات بکوشد. در غیر اینصورت ایشان نسبت به زیان و خسارت وارده به کارفرما از قِبل تخلف خویش مسئول می باشد؛

4- مجری محق است پس از طراحی لوگو و تأیید کارفرما و پایان یافتن موضوع قرارداد، پس از بکارگیری آن لوگو از سوی کارفرما، مجری نیز بتواند به منظور ارائه فعالیت های کاری خویش از آن ها به منظور نمایش گذاشتن بهره گیرد؛

ماده هفتم: تعهدات و حقوق کارفرما

1- کارفرما متعهد می گردد در کوتاه ترین زمان ممکن فرم پیوستی قرارداد که شامل پیش فرض ها و متد های مورد نظر خویش را در اختیار مجری قرار دهد و هرگونه تاخیر در آن، مسئولیتی از بابت تاخیر در ارائه طرح های اولیه و نهایی بر ذمه مجری نخواهد بود؛

2- پس از اینکه مجری در انقضای بازه زمانی ارائه طرح های اولیه نسبت به ارائه آن ها اقدام نماید، کارفرما موظف است یک از طرح ها را انتخاب نماید. در صورت انتخاب یکی از طرح ها توسط کارفرما، ایشان دیگر حق بر سایر طرح های انتخاب نشده ندارد؛

3- در صورتی که کارفرما طرح نهایی را تایید نمود، متعاقباً درخواست تغییر یا اصلاح در طرح را نماید، ملزم است نسبت به اصلاحات جدید هزینه ای مجزا پرداخت نماید که با توافق فی مابین تحقق می یابد؛

4- کارفرما متعهد می گردد کلیه تعهدات مالی ذیل ماده 4 را در بازه های زمانی مقرر شده انجام و مبالغ را پرداخت نماید؛

5- کلیه کسورات اعم از مالیات، هزینه های اضافی و …. بر عهده کارفرما می باشد و مبلغ نهایی قرارداد بدون احتساب کسورات ذکر شده به مجری پرداخت می گردد؛

ماده هشتم: موارد فسخ قرارداد

1- انتقال موضوع قرارداد به شخص ثالث به منظور طراحی لوگو از طرف مجری.

2- عدم رعایت بازه های زمانی مقرر شده و نقض تعهدات زمانی.

3- تاخیر در شروع انجام موضوع قرارداد پس از دریافت اطلاعات و اسناد مرتبط با پیش فرض های طرح ها بیش از …………… روز از تاریخ ابلاغ قرارداد.

ماده نهم: اختلافات ناشی از قرارداد

کلیه اختلافات، نسبت به طراحی و تولید لوگو در ابتدا، میانه یا پایان اجرای موضوع قرارداد ابتدائاً تلاش می شود از طریق مذاکره و سازش میان طرفین قرارداد حل و فصل گردد. در صورتی که پس از مدت …… روز از تاریخ مذاکرات و سازش میان طرفین، مناقشه همچنان ادامه داشته باشد، اختلاف به منظور حل و فصل به مراجع قضایی احاله می گردد. البته داوری حرفه ای و سازمانی یکی از مراکز داوری از جمله مرکز داوری اتاق بازرگانی یا کانون وکلای مرکز برای حل و فصل اختلاف و حکمیت پیشنهاد می شود.

ماده دهم: فورس ماژور

در صورتی که برای یکی از طرفین قرارداد شرایط ویژه و خارج از اراده ای حادث گردد که ادامه همکاری در جهت اجرای موضوع قرارداد را غیر ممکن سازد، ایشان می تواند با رعایت اصل محرمانگی نسبت به اطلاعات و اسرار از ادامه همکاری انصراف دهد.

ماده یازدهم: نُسخ قرارداد

قرارداد حاضر در …. نسخه و یازده ماده با اعتبار واحد هر نسخه تنظیم شده و برای طرفین آن لازم الاجراست.

امضاء و اثرانگشت کارفرما/ یا نماینده قانونی ایشان   امضاء و اثرانگشت مجری/ یا نماینده قانونی ایشان

امضاء و اثر انگشت شهود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا