قرارداد طراحی اپلیکیشن موبایل

قرارداد طراحی اپلیکیشن موبایل

قرارداد طراحی اپلیکیشن موبایل

برای مشارکت بین دو شخص یا اشخاص حقیقی و حقوقی برای شروع یک پروژه ساخت اپلیکیشن موبایل، قرارداد طراحی اپلیکیشن موبایل تنظیم می شود.

نحوه نوشتن این نوع قرارداد همانند سایر قرارداد ها از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که شالوده و اساس توافقات و ادامه پروژه ساخت اپلیکیشن در گرو صحیح بودن بندهای این قرارداد می باشد.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با نکات کاربردی نحوه نوشتن این قرارداد بیشتر آشنا شوید.

قرارداد طراحی اپلیکیشن موبایل چیست؟

به بیان ساده قرارداد طراحی اپلیکیشن موبایل، قراردادی است که فی ما بین کارفرما یعنی شخصی که سفارش ساخت اپلیکیشن را می دهد و شخص برنامه نویس منعقد می شود.

این قرارداد با هدف انجام پروژه ساخت موبایل امضا می شود و نوعی قرارداد پیمانکاری است. چرا که این نوع قرارداد همانند قراردادهای پیمانکاری، پروژه محور است.

برای این که قرارداد صحیحی تنظیم کنید، بایستی به نکاتی که در ادامه آمده است، توجه نمایید.

موضوع قرارداد بایستی دقیقا مشخص شود.

مشخص بودن موضوع قرارداد از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که در غیر اینصورت بین کارفراما و طراح ممکن است در ادامه پروژه تعارضاتی ایجاد شود و گاها باعث توقف پروژه شود.

در ابتدا، لازم است که طراحی اولیه ای از اپلیکیشن ارائه شود که اصطلاحا کانسپت دیزاینینگ نامیده می شود.

برخی از کارفرماها مشکل پسند هستند بنابراین به تعریف دقیقی از طرح اولیه در قرارداد نیاز می باشد. و همچنین، تعداد دفعات مجاز برای این مرحله در ساخت اپلیکیشن موبایل بایستی مورد توافق طرفین قرار بگیرد.

وضعیت بیمه برنامه نویس در قرارداد مشخص شود.

از آنجایی که در قراردادهای پیمانکاری تک نفری، کارفرما الزامی به بیمه نمودن برنامه نویس ندارد. لذا در این خصوص لازم است که طرفین به توافق برسند.

وضعیت حق مالکیت اپلیکیشن موبایل لازم است تعیین شود.

اصولا مالکیت محصول نهایی برای شخصی است که پول آن را پرداخت کرده است. زمانی که مشخص شود صاحب محصول نهایی کارفرما است، برنامه نویس حق نخواهد داشت از منابع کد، المان ها و طراحی ها در جای دیگری بهره ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا