قرارداد سرمایه گذاری

قرارداد سرمایه گذاری

یکی از ویژگی های بارز برای داشتن یک کسب و کار قدرتمند، سرمایه گذار یا به طور کلی سرمایه می باشد. ورود سرمایه گذار می تواند باعث موفیقت آمیز بودن یک استارتاپ باشد. به همین دلیل مهمترین قراردادهایی در اینگونه کسب و کار ها تنظیم می شود، قرارداد سرمایه گذاری می باشد. قرارداد سرمایه گذاری مانند همه قراردادهای دیگر آنقدر مهم است که اگر هنگام نوشتن آن به نکات لازم توجه نشود ممکن است در آینده مشکلات زیادی به بار بیاورد.

قرارداد سرمایه گذاری چه نوع قراردادی می باشد؟

این نوع قرارداد ها معمولا بین مسئولان کسب و کار و سرمایه گذاران نوشته می شود. در این قرارداد همچنین به مواردی مانند: نحوه ورود سرمایه، چگونگی انتقال سهام و غیره اشاره می شود و دارای موارد حقوقی مخصوصی می باشند که قبل از هرگونه کاری باید از آن ها اطلاع پیدا کرد.

انواع قرارداد سرمایه گذاری

دسته بندی های مختلفی برای قرارداد سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است اما بطور کلی به 2 دسته تقسیم می شوند:

 • قرارداد سرمایه گذاری داخلی

 • قرارداد سرمایه گذاری خارجی

هرکدام از این ها دوباره به دسته بندی های جزئی تری تقسیم می شوند و قوانین و مقررات خاصی بر روی هر کدام حاکم است.

قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ

ضوابط این نوع را می توان بیشتر توافقی فرض کرد. ممکن است بعضی کارآفرینان دارای سرمایه نباشند و فقط فکر و ایده را ارائه بدهند. در جهت گسترش کسب و کار از نظر مالی نیاز است اقدام به جذب سرمایه شود که این کار بدون قرارداد سرمایه گذاری امکان پذیر نمی باشد.

در استارتاپ ها هم انواع مختلفی از قراردادهای سرمایه وجود دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

انواع قرارداد سرمایه در استارتاپ

می توانم از بخش را به 3 قیمت تقسیم بندی کنیم:

 • قراداد سرمایه گذاری سهمی که در اصطلاح به آن Equity نیز گفته می شود.
 • قرارداد Convertible، یعنی قابلیت تبدیل دارد.
 • و در آخر هم قرارداد سرمایه گذاری Royalty.

قرارداد Equity یا قرارداد سهمی

این نوع قرارداد، دسته قرارداد های پر رسیک را شامل می شود که در آن، فردی که اقدام به سرمایه گذاری می کند، براساس توافقی که بین طرفین انجام می شود، در مقابل پولی که در کار سرمایه گذاری می کند، سهم دریافت می کند. به عنوان نمونه، اگر شخصی مبلغ 1 میلیار تومان را در تجارتی سرمایه گذاری کند، می تواند در ازای این کار 60 درصد از سهام شرکت را صاحب شود. نوع این سهم هم بسته به طوافق طرفین می تواند متفاوت باشد.

قرارداد Convertible، وام قابل تبدیل به سهم

معمولا در مشاغل تازه تاسیس یا در استارتاپ ها، سرمایه گذاران یک ملبغ مشخص را به عنوان وام در اختیار شرکت قرار می دهد. در مقابل، بجای اینکه پول خود را به همراه ارزش افزوده آن (سود) پس بگیرد، قسمتی از شهم شرکت را می گیرید. این سهمی که در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد، یک سهم ممتاز است.

قرارداد سرمایه گذاری Royalty یا حق امتیاز

این نوع قرارداد، در استارتاپ هایی مورد استفاده قرار می گیرد که قصد دارند در کوتاه ترین زمان ممکن، فرایند فروششان را راه اندازی کنند. مانند قرارداد تبدیل سهم، سرمایه گذار با در اختیار قراردادن مقدار مشخصی سرمایه، بخشی از سهم شرکت را صاحب می شود. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که در قرارداد سرامایه گذاری حق امتیاز، سهمی که به سرمایه گذاری واگذار شده است، پس گرفته خواهد شد و سرمایه گذار در درصد فروش سهیم می شود.

قرارداد سرمایه گذاری خارجی

این نوع قرارداد متداول ترین روش سرمایه گذاری در کشورهایی می باشد که از لحاظ اقتصادی در حال رشد هستند و  به قرارداد توسعه اقتصادی نیز معروف می باشد.

محبوب ترین قراردادهای سرمایه گذاری در ایران

در کشور ایران یک سری از حوزه های اقتصاد از محبوبیت بیشتری برخورددار می باشند مانند:

 • قراردادهای سرمایه گذاری در تولید

 • سرمایه گذاری در صنعت گردشگری

صنعت گردشگری به دلیل اینکه به سرمایه و اقتصاد واسبنگی دارد، در بعضی از کشور ها به عنوان منبع درامد به حساب می آید و از اهمیت بسیار بالایی برخورددار است. نقش سرمایه گذار در این زمینه هم بسیار حائز اهمیت است. چراکه بدون جریان سرمایه، پایه گذاری این صنعت اصلا ممکن نمی باشد.

 • سرمایه گذاری در حوزه های کشاورزی

کشاورزی در هر کشوری تاثیر بسزایی دارد. به دلیل تامین مواد غذایی، سرمایه گذاری در این بخش نیز مهم می باشد. توجه داشته باشید که با توسعه کشاورزی، منابع طبیعی حفظ می شوند، درامد زایی و موارد این چنین می شوند.

 • سرمایه گذاری در کارخانه ها

این نوع قرارداد به دلیل اینکه از امنیت بیشتری نسب به بقیه قرارداد ها برخورددار می باشد، بسیار مجبوب می باشد. انواع مختلفی از این نوع قرارداد وجود دارد ولی پر طرفدارترین آنها: مشارکت محدود و عمومی می باشد.

 • سرمایه گذاری در اصناف زنجیره ایی (رستوران، فروشگاه و …)

به دلیل اینکه، افراد احساس نیاز شدیدی برای برطرف کردن مایحتاج خود دارند، سرمایه گذاری در اصناف زنجیره ای به سرعت در حال رشد می باشد. همچنین به دلیل ضروری بودن آن، سرمایه گذاران در این زمنیه می توانند راحت تر برای کسب مجوز اقدام کنند.

قراردادهای سرمایه گذاری چگونه تنظیم می شوند؟

 • موضوع اصلی در تمامی قراردادهای سرمایه گذاری، سرمایه می باشد. حال این سرمایه می تواند هم نقدی باشد هم غیرنقدی و لازم است به طور دقیق در قرارداد از مقدار سرمایه، روش پرداخت صحبت شود.
 • سپس باید مدت زمان قرارداد مشخص شود. تاریخ شروع سرمایه گذاری بسیار مهم است.
 • در قرارداد باید نحوه و زمان تقسیم سود و روش های پرداخت آن به طور کامل ذکر شود. ممکن است مثلا سرمایه گذاران تصمیم بگیرند که دست به سود نزنند تا زیاد شود و بعد از آن تصمیم به تقسیم سود بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا