قرارداد تولید محتوا

قرارداد تولید محتوا

چگونگی تنظیم قرارداد تولید محتوا

در عصر حاضر اکثر کسب و کار ها برای بیشتر شناخته شدن به دنبال افراد تولید محتوا گر ماهر هستند. ثبت قرارداد تولید محتوا شرایط خاص خود را دارد. به طور کلی می توان گفت، یک محتوای عالی، نقش بسزایی در شناخته شدن و پیشرفت یک کسب و کار دارد. تولید محتوا بخش های مختلفی از جمله، متنی، صوتی و تصویری دارد. که هر کدام به نحوه خاصی تاثیر گذار می باشند. 

افرادی که تولید محتوا می کنند باید توانایی لازم در ایده پردازی، خلاقیت و تکنیک های بهینه سازی محتوا برای بیشتر دیده شدن را داشته باشند. در عین حال باید بتوانند مخاطب را به خواندن محتوا ترغیب کنند.

انواع قرارداد تولید محتوا 

همانطور که در بالا اشاره کردیم، قرارداد تولید محتوا، علاوه بر شرایط خاص خود، انواع مختلفی نیز دارد. اما در ابتدا لازم است معنی تولید محتوا را توضیح دهیم. تولید محتوا به معنای خلق یک متن، ویدئو و یا صوت ارزشمند و منحصر به فرد می باشد که مخاطبان خاص خود را به خوبی جذب می کند. در حقیقت تولید محتوا با هدف رفع دغدغه‌ ها و نیازهای مخاطبان شکل می گیرد. تولید محتوای تصویری، متنی و صوتی، انواع مختلف تولید محتوا می باشد. 

در اینجا نکته مهمی که باید ذکر شود این است که، در قرارداد تولید محتوا باید درج شود که تولید محتوا به چه صورت انجام می شود، به صورت متنی، ویدئویی و یا صوتی.

توجه داشته باشید که تولید محتوا با جمع آوری محتوا تفاوت بسیار زیادی دارد. به طور کلی تولید محتوا به معنی خلق یک محتوای یونیک (منحصر به فرد) می باشد. اما جمع آوری محتوا به این گونه است که فرد اطلاعاتی در رابطه با موضوع مشخص شده جمع آوری می کند با با ایجاد تغییراتی آن را منتشر می کند.

تولید محتوا بصری:

این نوع از محتوا شامل گالری تصاویر می باشد که اطلاعاتی در مورد محتوای مورد نظر به شما می دهد. از مهم ترین نمونه های محتوای بصری، می توان به اینفوگرافی اشاره کرد.

تولید محتوا ویدئویی:

در مورد از تولید محتوا، اطلاعات مد نظر محتوا گر به صورت ویدئویی در اختیار مخاطبان قرار می گیرد. توجه داشته باشید که محتوا ویدیویی، تاثیر گذار ترین نوع محتوا می باشد و بهتر در ذهن کاربران ثبت می شود.

تولید محتوا پادکست:

این نوع تولید محتوا از طریق شنیدن فایل صوتی بر ذهن مخاطب تاثیر می گذارد، به همین دلیل طرفداران خاص خود را دارد.

تولید محتوا متنی:

محتوای متنی درواقع نوشته ای می باشد که از کلمات مختلف تولید شده است و اطلاعات جامعی از موضوع در اختیار کاربران قرار می دهد.

چگونگی قیمت گذاری در قرارداد تولید محتوا

یکی از نکات بسیار مهم در تنظیم قرارداد تولید محتوا، نحوه قیمت گذاری می باشد. در تولید محتوا، معمولا قیمت به صورت کلمه ای تعیین می گردد. یعنی بسته به تعداد کلماتی که شخص نوشته، در قرارداد تولید محتوا قیمتی تعیین می شود که فرد آن را دریافت می کند. 

بند هایی که در تنظیم قرارداد تولید محتوا باید رعایت کنید

در تنظیم قرارداد تولید محتوا، نکاتی مهمی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنیم، در ادامه این نکات را به صورت کامل توضیح می دهیم:

درج مشخصات طرفین قرارداد:

مهم ترین موضوع در تنظیم قرارداد تولید محتوا، انتخاب طرف دوم قرارداد می باشد. به بیانی دیگر، اگر شخصی یک سایت فعال یا شرکت داشته باشد، نیاز دارید که شخصی متخصص در زمینه مورد نظر را استخدام کنید.

ذکر موضوع قرارداد:

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در تنظیم قرارداد، تعیین موضوع قرارداد به همراه جزئیات می باشد. برای مثال موضوع قرارداد تولید محتوا، می تواند محتوای تصویری، متنی، ویدئویی و پادکست باشد که باید با تمام جزئیات در قرارداد ذکر شود.

مدت زمان اعتبار قرارداد:

درج زمان اعتبار قرارداد بسیار مهم می باشد و باید به صورت دقیق و شفاف بیان شود. ممکن است قرارداد تولید محتوا به صورت پروژه ای باشد و زمان قرارداد برای شما اهمیتی نداشته باشد، اما بهتر است در قرارداد یک بازه زمانی تعیین کنید.

شرایط پرداخت مبلغ قرارداد:

در تنظیم هر قراردادی، مبلغی مشخص برای آن قرارداد تعیین می شود که باید به طور کامل پرداخت شود. لازم به ذکر است که شرایط پرداخت می توانند گوناگون باشد، مانند ساعتی، قسطی، روزانه، هفتگی، ماهانه یا در آخر کار، اما به خاطر داشته باشید که به هر نحوی که برای پرداخت دست مزد توافق کرده اید، باید در قرارداد ذکر شود.

تعهدات طرفین قرارداد:

طرفین قرارداد یعنی کارفرما و مجری، موظف می باشند که به بند های ذکر شده در قرارداد به طور کامل عمل کنند.

نکاتی که در تنظیم قرارداد تولید محتوا باید رعایت کنیم

شماره 1- در قرارداد تولید محتوا، همانطور که در قسمت بالا اشاره کرده ایم، طرفین قرارداد باید به وظایف خود به طور کامل عمل کنند و همچنین این وظایف باید به صورت کامل در قرارداد ذکر شود.

شماره 2- موضوع قرارداد باید با توجه به محتوای تولیدی تعیین شود.

شماره 3- نحوه پرداخت دستمزد در قرارداد تولید محتوا، انواع مختلفی دارد که باید در قرارداد ذکر شود.

شماره 4- نکاتی که درباره نحوه تحویل محتوا می باشد، باید در قرارداد یا به صورت یک پیوست در کنار قرارداد درج شود.

نمونه ای از قرارداد تولید محتوا

این قرارداد فی‌مابین جناب آقا/خانم/شرکت…………………….. به نشانی………………………………………………….. و شماره ملی/شماره ثبت ……………………… که از این پس طرف اول نامیده می‌شود. از یک طرف و آقا/خانم ……………….. به نمایندگی از تیم بازاریابی محتوایی…………. به شماره ملی …………………….. به نشانی …………………………………….. که از این پس طرف دوم نامیده می‌شود. از طرف دیگر به شرح ذیل منعقد می‌گردد.

ماده 1- موضوع قرارداد

بازاریابی محتوایی شرکت …………..

ماده 2- مبلغ قرارداد

2-1- حق‌الزحمۀ طرف دوم در قبال خدمات مشروح در (پیوست الف) معادل ………………….. تومان پیش‌بینی و از طریق واریز به شماره شبا ……………………………………….. به نام آقا/خانم ……………………………. پرداخت می‌گردد.

2-2- قسط اول قرارداد معادل ……………………. تومان در زمان عقد قرارداد پرداخت می‌گردد.

3-2- قسط دوم قرارداد معادل ………………… تومان در تاریخ …………….. پرداخت می‌گردد.

4-2- قسط سوم قرارداد معادل …………………. تومان در تاریخ …………… پرداخت می‌گردد.

تبصره: به ازای هر یک روز دیرکرد در پرداخت، 1٪ از مبلغ کل قرارداد معادل ………………… تومان به مبلغ کل قرارداد افزوده می‌شود.

ماده 3- مدت قرارداد

1-3- مدت قرارداد از تاریخ 96/12/01 لغایت 97/03/01 به مدت 3 ماه است. این مدت با توافق طرفین قابل تمدید است.

ماده 4- شرایط عمومی

4-1- تمامی گفتگوهای صورت گرفته از طریق تلگرام به شماره ……………………….. به‌عنوان سند اجرایی پروژه قابل استناد هستند.

ماده 5 – تعهدات طرف اول

5-1- طرف اول متعهد است اسناد، مدارک، آمار و اطلاعات مورد نیاز طرف دوم را در راستای انجام موضوع این قرارداد در اختیار وی قرار دهد.

5-2- طرف اول متعهد است مبالغ مندرج در ماده 2 قرارداد را در زمان مقرر پرداخت نماید.

ماده 6 – تعهدات طرف دوم

1-6- تولید 45 پست وبلاگی مبتنی بر استراتژی بازاریابی محتوایی تدوین شده در ابتدای پروژه با بیش از 1300 واژه و رعایت کامل اصول موتورهای جستجوگر و 9 پست وبلاگی سورس با بیش از 3000 واژه؛

4-6- طراحی و ترجمه 6 اینفوگرافیک و درج به عنوان پست وبلاگی بر روی وب‌سایت؛

5-6- تدوین استراتژی اجرایی بازاریابی محتوایی و ارائه 2 گزارش تفصیلی از روند پیشرفت پروژه؛

6-6- ایجاد بک لینک بر روی وب‌سایت؛

7-6- بهبود وب‌سایت به لحاظ فنی جهت بهره‌برداری موتورهای جستجوگر؛

6-8- طرف دوم متعهد است پست‌های مورد نظر را با رعایت تمامی خط‌مشی‌ها مطابق با زمانبندی و خدمات مورد توافق درج شده در جدول محتوایی تهیه نماید.

6-9- طرف دوم متعهد است تمامی تلاش خود را مبنی بر موفقیت در هدف‌گذاری‌های صورت گرفته انجام دهد.

6-10- طرف دوم متعهد می‌شود تمامی اطلاعات دریافتی از طرف اول شامل اطلاعات مرتبط با هویت برند، رمز ورود وب‌سایت را حفاظت کند و آن را فقط در اختیار افرادی با مسئولیت‌های مشخص در بین اعضای تیم قرار دهد.

ماده 7 – فسخ قرارداد

7-1- هر یک از طرفین قرارداد به هر عنوان که مایل به فسخ قرارداد باشد، می‌بایست حداقل یک ماه قبل از تاریخ مورد نظر مراتب را کتبا به اطلاع طرف دیگر برساند.

7-2- چنانچه هر یک از طرفین به تعهدات خود عمل نکردند طرف دیگر حق فسخ قرارداد و اعلام خسارت را دارد.

ماده 8 – شرایط فورس ماژور

هیچ یک از طرفین این توافقنامه به دلیل قصور یا تاخیر در اجرای تعهداتش به دلیل حصول شرایطی که فراتر از کنترل معقول وی باشد، مسئول نخواهد بود. این موارد شامل موارد ذیل است اگرچه محدود به آنها نیست: آتش سوزی، سیل، زلزله، تصادف، قطع خطوط ارتباطی، قطع برق، قطع شبکه و حوادث ناگهانی و غیرقابل پیشبینی طبیعی، مشکلات در ارتباطات اینترنت ملی، فیلترینگ سرویس‌های هاستینگ و …

ماده 9 – حل اختلاف

این قرارداد طبق قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران تنظیم شده است. کلیه اختلافات و دعاوی بین طرفین راجع به انعقاد، اعتبار، تفسیر، فسخ، نقض و اجرای آن، به اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی کشور و یا شخص مورد توافق طرفین ارجاع می‌گردد و داور علاوه بر مقررات حاکم، عرف تجاری ذیربط را نیز مراعات خواهد نمود. شرط داوری حاضر، موافقتنامه ای مستقل تلقی میشود و در هر حال لازم‌لاجرا است.

این قرارداد در 9 ماده و در 2 نسخه به انضمام یک پیوست ( پیوست الف) که جزء لاینفک این قرارداد است تنظیم گردیده که هر 2 نسخه در حکم واحد هستند و در تاریخ ………………. به امضا طرفین رسیدند.

 

         محل امضا کارفرما                                                               محل امضا پیمانکار

با توجه به نکات ذکر شده در این مقاله متوجه شدیم که نوشتن یک قرارداد تولید محتوا که تمام مفاد قانونی آن به درستی بیان شده باشد. نیازمند دانش و مهارت در این زمینه می باشد تا در آینده برای دو طرف مشکلاتی حقوقی در این زمینه به وجود نیاید. شما می توانید با کسب مشاوره از وکلای حرفه ای شهرداد ، از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا