قرارداد بازاریابی

قرارداد بازاریابی

قرارداد بازاریابی

خوشبختانه دنیای امروز، دنیای رقابت و پیشرفت است و به دلیل رشد روز افزون تجارت در حوزه کسب و کار و افزایش رقابت، بیشتر شرکت های خصوصی و دولتی برای این ‌که در عرصه‌ی رقابت  از رقبای خود سبقت بگیرند و همچنین برای جلب رضایت مشتری بیشتر، از ابزارها و ایده های و روش های  مختلفی استفاده می‌کنند؛ یکی از این ابزارها بازاریابی است. صاحبان کسب و کار از طریق بازاریابی، کارایی و کیفیت کالا و دیزاین جذاب، خدمات خود را به مشتریان معرفی کرده و از طریق جذب آن‌ها وتشویق آنها برای خرید کالاهایشان، باعث افزایش میزان فروش سوددهی خود می‌شوند.برای این منظوراولین گام انتخاب یک یا تعداد بازاریاب مناسب وسخنورو بستن قرارداد با او است.

قرارداد بازاریابی چیست؟

به قردادی که بین صاحبان کسب و کار (اعطا کنندگان بازاریابی) و بازاریابان منعقد می‌شود، قرارداد بازاریابی گفته می‌شود که آن را با نام‌های قرارداد پورسانتی، قرارداد ویزیتوری نیز می‌شناسند.

 

قانون کار درباره قرارداد بازاریابی

از آن‌جایی که افراد بازاریاب به عنوان یک نیروی مستقل او کاملا جدا از سایرکارکنان  شرکت  و مؤسسات محسوب می‌شود و به عنوان یک کارمند در کنار سایر کارمندان قرار نمی‌گیرند، درنتیجه  قراردادی هم که  تحت عنوان قرارداد بازاریابی با آن‌ها بسته می‌شود، مشمول قانون کار نمی‌شود و افراد بازاریاب نیز تحت حمایت قواعد استخدامی قانون کار قرار نمی‌گیرند.

 

ویژگی های یک قرارداد بازاریابی

قرارداد بازاریابی marketing contract))  نیز مثل  تمامی قراردادهای معتبر باید دارای ارکان عمومی قرارداد، مانند: درج مشخصات طرفین قرارداد، موضوع قرارداد، مدت قرارداد، مبلغ قرارداد، حقوق و تعهدات طرفین قرارداد و در صورت توافق بین طرفین، درج مبلغ مورد تخلف از تعهدات به طورکامل و واضح ذکر و نوشته شود.

 

 

یک نمونه از قرارداد بازاریابی

 

 

 

نمونه قرارداد کار بازاریابی (یک ماهه)

 

این قرارداد فی مابین آقای /خانم ……………………… بعنوان ……………….. شرکت ……………………. به نشانی: …………………………………….. و کد پستی ……………………………………………… که من بعد در این قرار داد «کارفرما» نامیده می شود از یک طرف

 

و آقای …………………………. فرزند …………………… دارای کدملی ………………………………. به نشانی: ……………………………………………….. کد پستی …………………………………………….. و شماره همراه………………………….. و شماره ثابت …………………………………….. که در این قرارداد بازاریاب نامیده می شود از طرف دیگر طبق شرایط زیر منعقد می شود.

 

1-وظیفه بازاریاب فقط معرفی کالا و خدمات این دفتر خواهد بود و وی حق دریافت هیچگونه وجهی را از مشتری نخواهید داشت.

 

2- داشتن نمونه کالا در صورت داشتن مشتری به صورت امانت بلامانع است. برای اطمینان کامل و با توجه به متغیر بودن قیمت ها بازار یاب می باست حتما قبل از اعلام قیمت قطعی به مشتریان خود، بهای آنها را با تلفن شماره ……………… از دفتر استعلام نماید.

 

3- در هنگام تماس  با دفتر شرکت اعلام کد همکاری، الزامی است .

 

4- مدت این همکاری بصورت آزمایشی به مدت یک ماه از تاریخ  فوق الذکر می باشد .

 

5- قبل از مراجعه مشتریان به دفتر ، لازم است تا بازاریاب اسامی آنان را به مسئول دفتر اعلام کنید تا پورسانت آن به حساب وی منظور گردد .

 

6- درآمد حاصل از ارائه خدمات یا فروش کالا به مشتریان  ، مطابق با …….درصد از کل مبلغ فروش میباشد که پس از ارائه خدمات و پایان کار به حساب بازاریاب  به شماره /  شماره کارت………………………نزد بانک………….واریز خواهد شد .

 

7-  بازاریاب در طول دوره کار موظف به رعایت کلیه شئونات اخلاقی و اسلامی و  پذیرش محل انجام  کار طبق نظر شرکت و رعایت ساعت کاری  است.

 

8- یک فقره سفته / چک شماره …………………… به مبلغ ………….. ریال به عنوان تضمین حسن اجرای تعهدات بازاریاب به مسئول دفتر تحویل داده شده است و آقای/ خانم ………………………………… بازاریاب ،  با کد شماره ………………… تمام موارد فوق را با دقت در صحت وسلامت عقل خوانده ، و متعهد به انجام آنها بوده و اعلام می دارد و اجازه می دهد و رضایت دارد که در صورت رعایت نکردن هر کدام از بندهای فوق از محل سفته / چک فوق به نفع شرکت ……………………………جبران خسارت شود .

 

– این قرارداد رابطه استخدامی میان بازاریاب و شرکت بوجود  نمی آورد .

 

 

 

امضا و اثر انگشت بازاریاب  …………………..                            امضا و اثر انگشت  نماینده شرکت ……………….

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا