قرارداد اجاره

قرارداد اجاره

با توجه شرایط اقتصادی کنونی خرید خانه و ملک بسیار مشکل شده است و اکثر افراد به رهن و اجاره روی آورده اند. اجراه می تواند سود آور تر نیز باشد. فرض کنید شما ملکی را در اختیار دارید. اگر ملک خود را بفروشید شاید روی آن سود هم بکنید ولی کل سرمایه شما فقط به پول تبدیل می شود. در مقابل اگر ملک خود را حفظ کنید و آن را اجاره بدهید، هم ارزش سرمایه شما با گذر زمان بیشتر می شود هم ماهیانه مبلغی را دریافت می کنید.

قرارداد اجاره چه نوع قراردادی می باشد؟

این نوع قرارداد با توجه به شرایط اقتصادی، رایج ترین قراردادی می باشد که در کشور نوشته می شود. این نوع قرارداد هم بصورت رسمی نوشته می شود و هم غیر رسمی. نوع رسمی آن در دفاتر اسناد رسمی ثبت می شود و غیر رسمی معمولا بین مستاجر و موجر نوشته می شود و بین این دو فقط می باشد و در جای دیگری ثبت نمی شود.

چرا باید قوانین اجاره را بدانیم؟

دانستن قوانین اجاره مخصوصا برای مستاجر امری لازم می باشد. بعضی ها بر این باورند که این قوانین را صرفا فقط موجر بداند کافیست. اجاره در کل یک قضیه دو طرفه می باشد و هر دو طرف باید از قوانین اطلاع داشته باشند تا خدای نکرده هنگام بروز مشکل بتوانند از خود دفاع کنند.

در قرارداد اجاره هزینه شارژ خانه با چه کسی می باشد؟

در این یک مورد قوانین خاصی وجود ندارد و طرفین قرارداد اجاره باید سر این موضوع به توافق برسند ولی معمولا این هزینه با مستاجر می باشد. دقت داشته باشید که یک دسته از هرینه های مشترکی می باشند و وضعیت آن ها باید در قرارداد ذکر شود.

درصورت خرابی هزینه تعمیرات با چه کسی است؟

تعمیرات چند مدل دارند مانند: تعمیرات جزئی و تعمیرات کلی. تغییر در ساختار ساختمان معمولا جزء تعمیرات کلی می باشند و تعمیرات جزئی برای استفاده های کوتاه مدت استفاده می شود مانند: عوض کردن لامپ. پرداخت هزینه تعمیرات کلی بر عهده موجر می باشد ولی تعمیرات جزئی را خود مستاجر هزینه آن را باید بپردازد.

لزوم شاهد برای امضا قرارداد اجاره

بهتر است 2 نفر به عنوان شاهد اجاره نامه را امضا کنند. در این صورت پیگیری موارد قانونی بسیار راحت تر می باشد و هنگام بروز مشکل دیگر نیازی نیست به دادگاه مراجعه کرد. فقط کسی که اعتراض دارد می تواند با ارائه اجاره نامه در شورای حل اختلاف مشکلات را بررسی کنند.

چک شخصی به هیچ وجه دریافت نکنید!

بعضی از مستاجران برای دادن پیش پرداخت به موجر از چک شخصی استفاده می کنند. اینکار می تواند دردسرهای بسیاری را به همراه داشته باشد. ممکن از چک دریافتی بی محل باشد یا اصلا چک برگشت بخورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا