قوانین و مقررات

قانون سقط درمانی

همانطور که میدانید در آیین کشور ما سقط جنین به طور کلی جرم محسوب شده و در صورت انجام غیر قانونی آن قانونگذار مجازاتی را برای خاطی در نظر گرفته است. این در حالی است که در بعضی از مواقع سقط جنین قانونی بوده و به دستور پزشک، جهت حفظ سلامتی مادر انجام می شود. قانون سقط درمانی یکی از این موارد است که در ادامه مقاله به شرح آن خواهیم پرداخت.

سقط جنین به معنی خارج کردن جنین از رحم مادر و پایان دادن به حیات جنین است که به روش های مختلف و به دلایل گوناگون انجام می شود. جنین از زمان استقرار نطفه تا نه ماهگی به تدریج درون رحم مادر شکل گرفته و قسمت های مختلف بدنش شکل می گیرند.

موارد اجرای قانون سقط درمانی:

  • در صورتی که به دلیل بیماری مادر،بارداری سلامت مادر را به خطر اندازد ، تقاضای اجرای قانون سقط درمانی به پزشکی قانونی پذیرفته خواهد شد. لازم به ذکر است که این عمل قبل از ولوج روح (چهارماهگی) و با معرفی نامه از طرف پزشک معالج و یا دستور قضایی انجام خواهد شد. 
  • در صورتی که بدن جنین به صورت طبیعی تشکیل نشده باشد یا اصطلا ناقص الخلقه باشد، تا قبل از ولوج روح می توان قانون سقط درمانی را اجرا کرد.

قانون سقط درمانی در چهار ماه اول بارداری قابل اجرا است.

همان طور که اشاره کردیم قانون سقط درمانی تا قبل از ولوج روح قابل اجرا است. این بدان معناست که در صورتی که مادر بارداری یکی از شرایط فوق را داشته باشد، تنها تا قبل از اینکه جنین به چهار ماهگی برسد می تواند مجوز اجرای قانون سقط درمانی را دریافت کند.

در بعضی از موارد دیده شده که بعد از این زمان نیز اقدام به سقط جنین شده است. تهدید سلامت مادر، یکی اصلی ترین دلیل اقدام به سقط در چنین شرایطی است. توجه داشته باشید که در هر صورت سقط جنین پس از ولوج روح و یا دمیده شدن روح در جنین جرم بوده و کسی که این خطا را مرتکب شود، مجازات خواهد شد.

درخواست اجرای قانون سقط درمانی

اولین اقدام جهت ثبت درخواست سقط جنین مراجعه مادر به پزشکی قانونی است. پس از تشخیص پزشک در صورت لزوم سقط، باید مادر به پزشکی قانونی مراجعه کرده و مدارکی که لزوم سقط جنین را اثبات می کنند را ارایه کند.

از آنجایی که تنها مادر است که می تواند این درخواست را ثبت کند، حضور پدر در پزشکی قانونی ضرورتی ندارد. مادر پس ورود به سازمان پزشکی قانونی و مراجعه به پذیرش، فرم درخواست قانون سقط درمانی را دریافت می کند.

پس از تکمیل فرم و ارایه آن به همراه مدارک مورد نیاز به متصدی مربوطه درخواست استفاده از قانون سقط درمانی ثبت می شود. پس از آن وقت معاینه توسط پزشک تعیین شده و متعاقبا به بیمار اطلاع داده خواهد شد. در صورت تایید پزشکان فعال در پزشکی قانونی با سقط جنین به طور قانونی موافقت خواهد شد.

مدارک لازم جهت درخواست اجرای قانون سقط درمانی

  • مدارک شناسایی شامل شناسنامه و کارت ملی 
  • فتوکپی مدارک شناسایی
  • یک قطعه عکس
  • تمامی مدارک پزشکی شامل پرونده ها و آزمایش های پزشکی، سونوگرافی، ام آر آی، و هر سند پزشکی مرتبط با این موضوع
  • فرم درخواست قانون سقط درمانی

سقط غیر قانونی جنین

سقط غیر قانونی جنین عبارت است از خارج کردن جنین از رحم مادر و پایان بخشیدن به حیات جنین به صورت غیر قانونی و بدون داشتن مجوز قانون سقط درمانی. افراد ممکن است به دلایل مختلفی اقدام به سقط غیر مجاز جنین کنند.

معمولا عمل سقط غیر قانونی جنین توسط افرادی غیر حرفه ای و محیط هایی غیر استریل انجام شده که خود سلامت مادر را تحت تاثیر قرار خواهد داد. ولوج روح زمانی است که اندام های اصلی جنین تشکیل شده و روح در او دمیده می شود. توجه داشته باشید پس از 4 ماهگی سقط جنین به هر دلیلی جرم محسوب شده و مجازات سنگینی برای آن در نظر گرفته شده است.

مجازات سقط جنین 

همان طور گفته شد عمل سقط جنین در صورت تایید پزشکی قانونی قبل از ولوج روح انجام می شود. اگر سقط جنین بدون داشتن دلیل درمانی و یا حکم قضایی انجام شود، غیر قانونی بوده و با مرتکبین مطابق مقررات رفتار خواهد شد.

در صورت انجام سقط غیرقانونی، علاوه بر مادر، تکنسین انجام دهنده عمل سقط و اشخاص راهنمای مادر در فراهم کردن موقعیت سقط جنین نیز بنا به تصمیم قانونگذار مجازات خواهند شد. حبس تعزیری و پرداخت دیه از جمله مجازات افرادی که به جرم سقط غیر مجاز جنین مرتکب می شوند هستند.

مجازات مادر در سقط جنین

با توجه به این که دین اسلام در هر صورت سقط جنین را گناه میداند، این عمل جرم بوده برای کسی که مرتکب این جرم می شود مجازات در نظر گرفته می شود. در صورتی که زنی به اراده خود و بدون اطلاع همسر، مرتکب این جرم شود، قانون او را موظف به پرداخت دیه به همسرش خواهد کرد.

در صورتی که ادامه بارداری سلامت مادر را به خطر اندازد، تا قبل از ولوج روح مطابق قانون سقط درمانی می تواند جنین را سقط کند. در صورتی که سقط به دلیل حفظ سلامتی مادر باشد، ولی سقط جنین پس از 4 ماهگی انجام شود، جرم محسوب شده که با توجه به قانون مقرر مجازات برای خاطی تعیین شده است.

بهتر است مادرانی که به دلایل وجود مشکلات ژنتیکی یا عدم تشکیل جنین سالم قصد سقط کردن دارند قبل از چهارماهگی جنین اقدام به درخواست قانون سقط درمانی کنند.

مجازات پدر در سقط جنین

رضایت مادر جهت سقط جنین شرط اصلی است. همان گونه که می دانید قانون سقط درمانی تنها با رضایت و درخواست مادر انجام خواهد شد.گاهی پدر، به دلایل مختلفی زن را وادار به سقط جنین می کند، در این صورت زن می تواند به علت مجبور شدن به سقط عمد جنین از همسرش شکایت کند.

مجازات ارتکاب چنین جرمی حداقل 2 تا 5 سال حبس است که با توجه به نظر دادگاه رای نهایی صادر می شود. در صورتی که مرد با استفاده از دارو یا روش خاصی باعث سقط جنین شود نیز این مجازات شامل حال او خواهد شد. 

در صورتی که پدر با آگاهی از بارداری همسر، با اصابت ضربه یا به روش دیگری باعث سقط جنین شود، مرتکب قتل عمد شده و با نظر قانون گذار مجازات می شود. مجازات این عمل از دو تا پنج سال حبس به همراه پرداخت دیه است.

در صورتی که مرد با اصابت ضربه یا روش دیگری منجر به سقط جنین شود در حالی که از بارداری همسر اطلاع نداشته، مجازات سقط جنین شامل او نخواهد شد. در این صورت مرد باید مطابق قانون دیه پرداخت کند.

مجازات پزشک یا تکنسین

در صورتی که فردی با اطلاع از بارداری زن، او را تشویق و راهنمایی به سقط جنین کند، مرتکب جرم شده و مستوجب مجازات است.کادر درمانی تنها مجاز به سقط جنین در صورت ارایه مدرک قضایی یا قانون سقط درمانی هستند. پزشک، ماما، جراح و شخصی که عمل سقط جنین را انجام دهد مجرم بوده و در مقابل قانون قرار گرفته است.

مجازات فردی که جز کادر درمانی است یا خود را جزیی از کادر درمانی یا داروخانه معرفی کرده است، با توجه به رای دادگاه از دو تا پنج سال حبس به همراه جریمه نقدی است. 

مجازات راهنماها و اطرافیان

گاهی اطرافیان به طور مستقیم باعث سقط جنین نمی شوند. لیکن راهنمایی کردن آن ها در یافتن پزشک یا جراح برای سقط جنین یا راهنمایی کردن مادر باردار در پیدا کردن داروهای سقط در نهایت منجر به سقط غیر مجاز جنین خواهد شد. در صورتی که شخصی به صورت غیر مستقیم باعث سقط جنین شود نیز در وقوع این جرم سهیم بوده و با توجه به نظر دادگاه مجازات خواهد شد. مجازات این افراد چند ماه حبس و در صورت تشخیص قانون گذار پرداخت دیه خواهد بود.

روش اجرایی قانون سقط درمانی جنین 

سقط جنین در زمان های مختلف شکل گیری جنین به روش های متفاوتی انجام می شود. برای پایان دادن به زندگی جنینی که به هر دلیلی باید از بین برود از داروهای مخصوصی استفاده می شود. این روش معمولا در هفته های اول تشکیل جنین که هنوز نطفه رشد زیادی نداشته مورد استفاده قرار می گیرد. 

یکی دیگر از روش های سقط جنین کورتاژ است. کورتاژ عملی است که طی آن جنین از رحم مادر تخلیه شده و به حیاتش پایان داده می شود. بعد از این که رشد جنین به حدی رسیده باشد که امکان سقط با داروها و روش های ساده تر وجو نداشته باشد، بر اساس نظر پزشک گزینه کورتاژ برای اجرای قانون سقط درمانی انتخاب می شود. 

آثار مخرب سقط جنین بر مادر

روش های سقط جنین متفاوت هستند گاهی  ممکن است بعضی از این روش ها آثار مخربی بر سلامتی مادر بر جای بگذارند. داروهایی که جهت سقط جنین مورد استفاده قرار می گیرند بسته به نوع دارو و میزان مقاومت بدن مادر نسبت به آن دارو می توانند برای سلامتی مادر مضر باشند.

از این رو پیشنهاد می شود از داروفروش هایی که به صورت آزاد و یا غیر مجاز فعالیت می کنند به هیچ وجه داروی سقط جنین تهیه نشود. مادر پس از سقط جنین دوره خونریزی اش آغاز شده و در بعضی موارد خونریزی بسیار شدید می شود. خونریزی شدید پس از سقط جنین و بند نیامدن آن در برخی موارد سلامت مادر را به خطر می اندازد.

انواع روش های جراحی که برای سقط جنین مورد استفاده قرار می گیرند، ممکن است به دیواره رحم مادر آسیب وارد کنند. در بعضی موارد به دلیل آسیبی که به رحم وارد می شود، برداشتن رحم تنها راه زنده ماندن مادر خواهد بود. لذا توصیه می شود جهت اجرای قانون سقط درمانی تحت نظر پزشکی مجرب باشید.

کلام آخر

این مورد جزء قوانینی است که می تواند اصلاحات زیادی داشته باشد. بنابراین برای اینکه بتوانید به آخرین اصلاحات قانون سقط درمانی دسترسی داشته باشید می توانید به اپلیکیشن شهرداد مراجعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا