قوانین

قانون راجع به تعیین قیم اتفاقی

بعضی از کودکان که به هر دلیلی پدر و مادر یا جد پدری ندارند، قیومیت آن ها به شخص دیگری سپرده می شود که به آن شخص قیم گفته می شود. البته به جز کودکان، افراد مجانین و غیررشید نیز اگر پدر و مادر یا جد پدری نداشته باشند نیز قیم برایشان تعیین می شود.

به معنای دقیق تر، کسی که از طرف دادگاه و به درخواست دادستان به منظور حمایت از محجورین (مواظبت از شخص محجور و اداره اموال ایشان) تعیین می گردد را قیم می گویند و به سمت ایشان قیومیت گفته می شود.

افرادی وجود دارند که در صورتی که صلاحیت های لازم برای قیومیت را داشته باشند، نصب ایشان بر دیگران مقدم است. مثلا در صورت محجور شدن زن، شوهر اون برای قیومیت ارجح است.

البته قبل از هرچیز بایستی حکم حجر (به معنای فقدان صلاحیت فرد محجور برای اعمال حی که شخص آن را دارا شده است) صادر و اعلان شده باشد.

قانون گذار در راستای حمایت از افرادی که تحت قیومیت شخص مجرم قرار دارند، قانونی را تحت عنوان قانون راجع به تعیین قیم اتفاقی تصویب کرده است تا از بروز مشکلات برای این کودکان یا محجورین پیشگیری شود.

برای مشاوره از وکلای با تجربه در این حوزه حقوقی، می توانید از اپلیکیشن شهرداد استفاده کنید.

مصوب ۱۳۱۶/۰۲/۲۶

ماده واحده

در مواردی که تعقیب جرم موقوف به شکایت متضرر از جرم است اگر متضرر از جرم صغیر باشد و ولی یا قیم ندارد مدعی‌العموم مکلف است موافق قانون برای صغیر قیم معین کند و هر گاه تعیین قیم موجب فوت وقت یا توجه ضرر و زیان نسبت به صغیر باشد تا تعیین قیم مدعی‌العموم موقتا کسی را به عنوان قیم اتفاقی تعیین می نماید و در مواقع ضرورت قبل از تعیین قیم اقدامات فوری را که برای حفظ آثار و دلایل جرم و‌ تعقیب آن لازم است دستور میدهد ولی ادامه تعقیب منوط است به اینکه قیم مصلحت صغیر را در تعقیب امر تشخیص کند و شکایت نماید.

‌در مواردی که صغیر ولی یا قیم دارد و ولی یا قیم او شخصا مرتکب عمل شده و یا مداخله در جرم داشته و موافق قانون مدنی قیم اتفاقی هنوز معین نشده است نیز به همین ترتیب عمل خواهد شد و اگر قیم اتفاقی تعیین شده وظیفه اقدام بر عهده او است.

 

این قانون که مشتمل بر یک ماده است در جلسه بیست و ششم اردیبهشت ماه یک هزار و سیصد و شانزده به تصویب مجلس شورای ملی رسید. نواب ریاست مجلس شورای ملی ‌مرتضی بیات – دکتر طاهری

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا