قوانین

قانون حمایت از کودکان

حقوق بشر از جمله حقوق اصلی و اساسی هر انسانی در یک جامعه است. فرقی ندارن کودک یا بزرگسال باید دارای حقوق بشر باشند. اما در کنار این حقوق کل که برای همه انسان ها در نظر گرفته شده است، حقوقی تحت عنوان قانون حمایت از کودکان هم تصویب شده است.

این حقوق به دلیل آسیب پذیر بودن بیشتر کودکان نسبت به بزرگسالان، در تمام کشور های جهان و با توجه به معاهده های بین المللی برای کودکان بنیان گذاری شده است. طبق قانون حمایت از کودکان، دولت و بزرگسالان در مقابل کودکان جامعه خود مسئولیت ویژه ای دارند.

از مهم ترین رکن های این حقوق می توان به داشتن حق ارتباط با هر دو والدین، هویت انسانی، نیازهای اساسی برای حفاظت از جسمش، آموزش،مراقبت، غذا، قوانین کیفری مناسب برای رشد کودک بر اساس سن، حفاظت برابر از حقوق مدنی کودک، آزادی از تبعیض جنسیتی، هویت جنسیتی، جنسیت، منشاء ملی، مذهب و معلولیت اشاره کرد.

قانون حمایت از کودکان در 22 اردیبهشت سال 1388 به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد و در 10 مرداد 1390 با حذف کردن 5 ماده از آن به تصویب رسید. با شهرداد در این مقاله همراه باشید تا شما را با مفاد قانون حمایت از کودکان آشنا کنیم.

بررسی قانون حمایت از کودکان

ماده ۱

کلیه اشخاصی که به سن هجده سال تمام هجری شمسی نرسیده‌اند از حمایت‌های قانونی مذکور در این قانون بهره‌مند می‌شوند.

ماده ۲

هر نوع اذیت و آزار کودکان و نوجوانان که موجب شود به آنان صدمه‌جسمانی یا روانی و اخلاقی وارد شود و سلامت جسم یا روان آنان را به مخاطره اندازد‌ ممنوع است.

ماده ۳

هرگونه خرید، فروش، بهره‌کشی و به کارگیری کودکان به منظور ارتکاب ‌اعمال خلاف از قبیل قاچاق، ممنوع و مرتکب، حسب مورد علاوه بر جبران خسارات وارده به شش ماه تا یک سال زندان و یا به جزای نقدی از ده میلیون (۱۰۰۰۰۰۰۰) ریال تا ‌بیست میلیون (۲۰۰۰۰۰۰۰) ریال محکوم خواهد شد.

ماده ۴

هرگونه صدمه و اذیت و آزار و شکنجه جسمی و روحی کودکان و نادیده‌گرفتن عمدی سلامت و بهداشت روانی و جسمی و ممانعت از تحصیل آنان ممنوع و‌ مرتکب به سه ماه و یک روز تا شش ماه حبس و یا تا ده میلیون (۱۰۰۰۰۰۰۰) ریال جزای‌ نقدی محکوم می‌گردد.

ماده ۵

کودک‌ آزاری از جرائم عمومی بوده و احتیاج به شکایت شاکی خصوصی‌ ندارد.

ماده ۶

کلیه افراد و موسسات و مراکزی که به نحوی مسئولیت نگهداری و‌سرپرستی کودکان را بر عهده دارند مکلفند به محض مشاهده موارد کودک آزاری مراتب را‌جهت پیگرد قانونی مرتکب و اتخاذ تصمیم مقتضی به مقامات صالح قضائی اعلام نمایند ‌تخلف از این تکلیف موجب حبس تا شش ماه یا جزای نقدی تا پنج میلیون (۰۰۰/۰۰۰/۵)‌ ریال خواهد بود.

ماده ۷

اقدامات تربیتی در چارچوب ماده (۵۹) قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۰/۹/۷ و ماده (۱۱۷۹) قانون مدنی مصوب ۱۳۱۴/۱/۱۹ از شمول این قانون مستثنی‌است.

ماده ۸

اگر جرائم موضوع این قانون مشمول عناوین دیگر قانونی شود یا در قوانین ‌دیگر حد یا مجازات سنگین‌تری برای آنها مقرر شده باشد، حسب مورد حد شرعی یا‌ مجازات اشد اعمال خواهد شد.

ماده ۹

از تاریخ تصویب این قانون کلیه مقررات مغایر با آن ملغی‌الاثر می‌گردد.

قانون فوق مشتمل بر نه ماده در جلسه علنی روز دوشنبه مورخ بیست و پنجم آذر ماه‌ یکهزار و سیصد و هشتاد و یک مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۳۸۱/۱۰/۱۱ به‌تایید شورای نگهبان رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا