قوانین و مقررات

قانون تغییر ساعت رسمی کشور

قانون تغییر ساعت رسمی کشور، همانطور که در ایران اجرا می شود، در بسیاری از کشور های دیگر نیز برای ذخیره انرژی اجرا می شود.

ایران در عرض های جغرافیایی میانی واقع شده است. به دلیل اینکه از روشنایی روز در فصل های بهار و تابستان بیشتر بهره مند شویم، ساعت ها را یک ساعت به جلو می کشند.

طبق قانون تغییر ساعت رسمی کشور، هر سال در 12 شب اول فروردین، ساعت رسمی کشور بنا به قانون یک ساعت به جلو کشیده می شود و در 12 شب آخرین روز تابستان، دوباره به وضعیت سابق برمی گردد.

تغییرات شب و روز چیست؟

مسیر حرکت خورشید در آسمان طوری است که در نیمه اول سال، خورشید بالاتر از استوای آسمان حرکت می کند و به قطب شمال نزدیک تر می شود و در نیمه دوم، خورشید به پایین استوا نزدیک تر می شود.

به طور کلی در فصل های بهار و تابستان زاویه خورشید با زمین به 90 درجه نزدیکتر است و در پاییز و زمستان این زاویه به 0 نزدیکتر می شود. به همین دلیل در فصل های تابستان و بهار طول روز بیشتر می باشد و هوا دیر تر تاریک می شود، همچنین با جلو کشیدن ساعت مدت زمان روز بیشتر می شود و به این ترتیب از روز بیشتر بهره مند می شویم.

 اولین بار از کجا قانون تغییر ساعت رسمی کشور شروع شد؟

اولین بار ایده استفاده بیشتر از نور خورشید در سال ۱۷۸۴ در فرانسه مطرح شد تا شب ها شمع کمتری مصرف شود، اما پیشنهادی مبنی بر تغییر ساعت رسمی کشور ارائه نشد و این پیشنهاد، برای اولین بار در سال ۱۹۰۷ در انگلستان مطرح شد که در آن مقطع هم عملی نشد، اما تغییر ساعت رسمی برای صرفه ‌جویی در مصرف انرژی، برای اولین بار در سال ۱۹۱۶ در کشور آلمان عملی شد.

بعداً برخی دیگر از کشورها از جمله آمریکا، انگلستان و برخی از کشورهای اروپایی نیز دست به اقدام مشابهی زدند. علت جهانی شدن این اتفاق در آن زمان، کمبود شدید انرژی در اروپای جنگ زده بعد از جنگ جهانی اول بود.

تاریخچه قانون تغییر ساعت رسمی کشور در ایران

ساعت رسمی در ایران برای نخستین بار پیش از انقلاب اسلامی عقب  و جلو رفت. بعد از انقلاب این روند به حالت تعلیق درآمد اما در سال ۱۳۷۰ و در زمان ریاست جمهوری مرحوم رفسنجانی مجدد تصویب و اجرا شد.

در آن زمان، مصرف برق تا حدی پایین آمد. البته این قانون در اسفند سال ۱۳۸۴ همزمان با ریاست جمهوری احمدی نژاد برای یک سال اجرا نشد که دلیل آن (سردرگمی بخش‌های زیادی از جامعه در اثر تغییر ساعت رسمی کشور) و (نبود بررسی‌های دقیق و کارشناسانه برای تایید صرفه جویی در مصرف برق با روش تغییر ساعت) اعلام شد.

قانون تغییر ساعت رسمی کشور های دیگر

همانطور که در ایران، برای ذخیره انرژی و کمتر مصرف شدن برق، قانون تغییر ساعت رسمی کشور اجرا می شود، در کشور های دیگر نیز این موضوع اجرا می شود.

کاهش مصرف انرژی در آلمان: آلمانی‌ها در مطالعه‌ای نشان دادند که کل انرژی مصرفی در اروپا طی سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۳ دو برابر شده ولی استفاده از انرژی برای روشنایی از ۲۵ ‌درصد به ۱۰ ‌درصد کاهش یافته است. در سال ۱۹۷۹ سیستم استاندارد (ST) مورد استفاده بوده و از سال ۱۹۸۰، تغییر ساعت مورد استفاده قرار گرفته و باعث کاهش  ۹/۳‌ درصد انرژی با تغییر ساعت بوده است.

بیشتر شدن مصرف سوخت در اتحادیه اروپا: بررسی اثر تغییر ساعت بر مصرف برق در ۱۵ کشور اتحادیه اروپا حاکی از آن است که مصرف انرژی کمتر از  یک درصد کاهش یافته، اما تقاضای انرژی الکتریکی برای گرما ۹‌درصد افزایش داشته است. همچنین مطالعه فوق نشان داده این طرح باعث افزایش  مصرف سوخت تا ۳/۰‌ درصد بوده. به همین دلیل چند ماه پیش قانون ‌گذاران اتحادیه اروپا به تغییر ندادن ساعت فصلی از سال ۲۰۲۱ میلادی به بعد رای مثبت دادند.

دیگر کشورها: ۷۲ کشور با استفاده از این طرح و تغییر ساعت در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند. البته درکشوری مثل انگلستان به دلیل این که نتوانست مصرف انرژی را کاهش دهد خیلی زود تعطیل شد ولی بررسی ها در کره‌جنوبی در سال ۱۹۹۷ نشان داده که تغییر ساعت در تابستان مصرف برق برای روشنایی را ۱/۸ ‌درصد و مصرف برق برای تهویه هوا را ۹۵/۴‌ درصد کاهش داده است.

طبق قانون ساعت رسمی کشور:

ماده واحده

ساعت رسمی کشور هر سال در ساعت ۲۴ روز اول فروردین‌ماه یک ساعت به جلو کشیده می‌شود و در ساعت ۲۴ روز سی‌ام شهریورماه به حال سابق برگردانده می‌شود.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز چهار‌شنبه مورخ سی و یکم مرداد ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و شش مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۳۸۶/۶/۲۱ به تایید شورای نگهبان رسید.
غلامعلی حداد عادل – رئیس مجلس شورای اسلامی 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قوانین موجود، می توانید از وکلای شهرداد کسب مشاوره رایگان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا