قوانین و مقررات

قانون تسهیل ازدواج جوانان

بر خلاف قانون تسهیل ازدواج جوانان، امروزه متاسفانه با توجه شرایط و تورم اقتصادی، همچنین بالا رفتن  سطح توقع جوانان و خانواده هایشان برای زندگی مشترک، بیشتر جوانان دیگر تمایلی به ازدواج ندارند،  به همین دلیل هرساله سن ازدواج جوانان همچنان در حال بالا رفتن است. و نه تنها قانون و دولت،بلکه خانواده ها نیز دیگر به فکر ازدواج جوانان نیستند. 

به‌مناسبت سالروز ازدواج حضرت امیرالمؤمنین و حضرت زهرا علیهما السلام، اول ذی‌الحجه ماه قمری هر سال را به‌عنوان “روز ازدواج جوانان” نام‌گذاری شده است.

در واقع “روز ازدواج جوانان” تنها روزی  است،  که  ” قانون تسهیل ازدواج جوانان ” اجرا می شود، و متاسفانه از زمان تصویب آن یعنی از سال ۱۳۸۴ تاکنون به‌مدت ۱۵ سال هیچ یک از موارد دیگر آن اجرایی نشده،. حتی میزان ازدواج از سال ۹۲ تا سال ۹۸، ۳۳درصد کاهش داشته است. در نتیجه  در بهمن ماه سال ۱۳۹۷، رهبر انقلاب در یکی از جلسات بررسی آسیب‌های اجتماعی موضوع عدم اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان را مطرح کردند و دستور به پیگیری آن دادند.

به‌عقیده برخی کارشناسان مهم‌ترین و جامع‌ترین قانون حمایتی در مسئله ازدواج جوانان،” قانون تسهیل ازدواج جوانان” است؛ که طبق آن برای  آسان نمودن امر ازدواج، باید تسهیلاتی مانند: اعطای وام اشتغال، قرار دادن جوان‌های متاهل در اولویت فرصت‌های شغلی، اعطای وام خرید ویا اجاره مسکن، تهیه مسکن تحت عنوان “مسکن موقت” برای جوانان، دادن وام ازدواج،  نزدیکی محل خدمت سربازی به محل زندگی و تدارک دیدن فضای مناسب برای برگزاری جشن و مراسم عروسی از جمله مواردی است که در این قانون، برای جوانان در شُرُف ازدواج، باید تدارک دیده شود.

شما میتوانید برای آشنایی با قانون تسهیل ازدواج جوانان و همچنین تسهیلات نام برده در این قانون، از اپلیکیشن شهرداد استفاده نمایید.

قانون تسهیل ازدواج جوانان

ماده 1 قانون تسهیل ازدواج جوانان) به منظور توانمندسازی جوانان برای تشکیل خانواده، دولت مکلف است صندوق اندوخته ازدواج جوانان را ایجاد نماید. اساسنامه صندوق شامل ماهیت صندوق، منابع مالی، ارکان، شرح وظایف صندوق و نحوه عضویت در آن ظرف سه ماه از تصویب این قانون توسط دولت تهیه و جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه میشود.

ماده 2 قانون تسهیل ازدواج جوانان) دولت مکلف است علاوه بر استفاده از منابع بودجه سنواتی پیش بینی شده، از محل «صندوق اندوخته ازدواج جوانان» به مزدوجین نیازمند به اجاره مسکن، حسب تشخیص کمیته سامان ازدواج با توجه به امکانات صندوق، وام ودیعه مسکن پرداخت کند.

ماده 3 قانون تسهیل ازدواج جوانان) با تاکید بر روشهای انبوه سازی، کوچک سازی، ارزان سازی و استفاده از روشهای نوین ساخت در امر مسکن، دولت مکلف است علاوه بر بهره مندی از تسهیلات متداول و رایج فعلی (انبوه سازی و اجاره به شرط تملیک) از طریق نهادهای عمومی نظیر شهرداری و اوقاف و امور خیریه و با بهره گیری از همکاری و امکانات وزارت مسکن و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و استفاده از زمینهای دولتی یا زمینهای اهدایی خیرین، واحدهای ساختمانی به عنوان «مسکن موقت» احداث کرده و آنها را در اختیار زوجهای جوان با اجاره مناسب قرار دهد. مدت استفاده هر زوج متقاضی از این واحدها حداکثر سه سال است.

ماده 4 قانون تسهیل ازدواج جوانان) الف : کلیه دستگاههای دولتی، نهادهای عمومی و شهرداریهای دارای تسهیلات رفاهی، فرهنگسرا و تالار، باشگاه و اردوگاه موظفند با هماهنگی کمیته سامان ازدواج، فضاهای مذکور را برای برگزاری جشن و مراسم ازدواج در اختیار زوجهای واجد شرایط قرار دهند.

ماده 4- ب) به هر یک از خانواده‌های جوان عضو صندوق که هیچ یک از زوجین اشتغال به کار یا منبع درآمدی نداشته باشند، حداکثر تا مدت دو سال پس از تاریخ ازدواج مبلغی به عنوان کمک هزینه زندگی به صورت قرض‌الحسنه پرداخت میگردد. سقف مبلغ مذکور را کمیته سامان ازدواج مناسب با سرمایه صندوق تعیین خواهد نمود.

ماده 5 قانون تسهیل ازدواج جوانان) دولت مکلف است به منظور تکریم و ترویج سنت حسنه نبوی ازدواج، فرهنگ سازی و ترویج الگوهای مطلوب، با استفاده از امکانات رسانه ملی و دستگاههای فرهنگی و آموزشی اقدامات ذیل را انجام دهد:

الف – تصحیح باورها و آداب و رسوم مانع و مزاحم ازدواج جوانان در مناطق کشور

ب – تشویق جوانان و خانواده‌ها به برپایی جشنهای گروهی و کاهش هزینه‌های تشریفات مراسم ازدواج

ج – روز اول ذی‌الحجه (روز ازدواج امیرالمومنین «ع» و فاطمه زهرا «س») به عنوان روز ازدواج جوانان نامگذاری شود.

د – طرح مباحث مربوط به چگونگی تشکیل خانواده و روشها و آداب همسر گزینی و ازدواج آسان و شرعی از طریق رسانه‌های گروهی، صدا و سیما، کتب درسی مقطع متوسطه (سال سوم و پیش دانشگاهی) و آموزش عالی

ماده 6 قانون تسهیل ازدواج جوانان) دولت موظف است به منظور سامان فعالیتهای ازدواج در استانها و نظارت بر روند اجرایی این قانون در کلیه فرمانداریها، کمیته سامان ازدواج متشکل از فرماندار، امام جمعه شهر و رئیس شورای شهر تشکیل دهد.

تبصره 1 -) این کمیته حسب مورد میتواند از شخصیتهای حقیقی و حقوقی جهت شرکت در جلسات و تصمیم گیریهای ذی‌ربط دعوت به عمل آورد.

تبصره 2 – کلیه دستگاههای ذی‌ربط موظف به همکاری با این کمیته هستند.

تبصره 3 – استانداران موظفند پس از دریافت گزارش اقدامات کمیته‌ها، نتیجه را از طریق دولت به تفکیک هر استان به صورت سالانه به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گزارش کنند.

ماده 7 قانون تسهیل ازدواج جوانان) به منظور رفع موانعی که باعث تأخیر ازدواج میگردد و تشویق و ترغیب جوانان به ازدواج و تشکیل خانواده، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح مکلف است پس از موافقت فرمانده کل نیروهای مسلح اقدامات ذیل را انجام دهد:

الف – تعیین محل خدمت سربازان متاهل در نزدیکترین پادگان و مرکز نظامی محل سکونت

ب – پرداخت مستمری به میزان حداقل دو برابر سربازان مجرد به سربازان متاهل که میزان افزایش مستمری متاهلین از محل صندوق اندوخته ازدواج جوانان تأمین می گردد.

ماده 8 قانون تسهیل ازدواج جوانان) دولت موظف است طرح جامع آموزش و مشاوره قبل و بعد از ازدواج مشتمل بر برنامه‌های: مشاوره برای همسریابی، تشکیل خانواده، آماده سازی زوج های جوان برای آغاز زندگی مشترک، آشنایی با حقوق خانوادگی و اخلاق همسرداری و آمادگی برای داشتن فرزند را تهیه و ظرف سه ماه پس از تصویب این قانون به مجلس ارائه دهد.

ماده 9 قانون تسهیل ازدواج جوانان) دولت مکلف است متاهلین واجد شرایط را در اولویت دسترسی به فرصتهای شغلی، وام اشتغال و وام مسکن قرار دهد.

ماده 10 قانون تسهیل ازدواج جوانان) وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر موسسات دارای مرکز آموزشی، موظفند در چارچوب بودجه سنواتی نسبت به ساخت و واگذاری خوابگاهها برای متاهلین اقدام لازم را معمول دارند و همچنین نسبت به پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان متاهل به میزان دو برابر دانشجویان مجرد، که افزایش آن از محل صندوق اندوخته ازدواج جوانان تأمین میشود، اقدام نمایند.

تبصره –  دانشجویان متاهل رشته‌های پزشکی مجازند قبل از انجام خدمت سربازی و طرح خدمت نیروی انسانی در آزمون دوره‌های تخصصی شرکت کنند.

ماده 11 قانون تسهیل ازدواج جوانان) آیین نامه اجرایی این قانون پس از تصویب اساسنامه صندوق توسط مجلس شورای اسلامی، ظرف مدت سه ماه توسط دولت تهیه و به تصویب هیأت وزیران میرسد.

ماده 12 قانون تسهیل ازدواج جوانان) گزارش اجرای این قانون هر شش ماه یکبار توسط دولت تهیه و به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تقدیم میشود.

ماده 13 قانون تسهیل ازدواج جوانان) وزرای امور اقتصادی و دارایی، مسکن و شهرسازی و کشور در موارد مرتبط مسئول حسن اجرای این قانون در برابر مجلس شورای اسلامی می باشد.

قانون فوق مشتمل بر سیزده ماده و چهار تبصره در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ بیست و هفتم آذر ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و چهار مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ( 1384/10/7) به تایید شورای نگهبان رسید.

شما همراهان گرامی می توانید با مراجعه به بلاگ حقوقی شهرداد و یا با نصب اپلیکیشن حقوقی شهرداد پاسخ تمام سوالات خود که مربوط به قانون تسهیل ازدواج جوانان است را مطالعه نمایید و با تمام مراحل امور حقوقی و کیفری آن آشنا شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا