جرائم کیفری

ضرب و جرح

امروزه با توجه با مشغله های  اقتصادی و شغلی و فکری وغیره متاسفانه آستانه ظرفیت بیشترافراد کاهش یافته وتحمل آنها کم شده است .اما بازهم  ظرفیت و تحمل افراد با یکدیگر متفاوت است و این می‌تواند منجر به بروز برخوردهای ناشایست شود. اینکه موقع عصبانیت بتوان خویشتن‌دار بود و از خود کوته بینی نشان نداد، نیازمند تمرین مداوم است. برخوردها در موقع عصبانیت متفاوت است و حتی دربرخی موارد منجر به ضرب و جرح هم می‌شود.

 

ضرب و جرح چیست؟

الف) تعریف ضرب: «ضرب» در لغت به معنی زدن است و از نظر جزایی و حقوقی به معنای ایجاد هرگونه صدمه مستقیم یا غیرمستقیم به بدن انسان که باعث از هم جدا‌شدن نسوج و خون‌ریزی ظاهری بدن نمی‌شود اما موجب سرخی، کبودی، تورم و برآمدگی می گردد.

 

ب)تعریف جرح: «جرح» در لغت به معنی خستگی است و در عرف به معنای زخم زدن می‌باشد. از نظر جزائی وارد کردن آسیب هایی به بدن انسان که که باعث از هم جدا شدن بافت‌های بدن شده و با خون‌ریزی ظاهری و بیرونی همراه است موجب ضایعات عضوی، بافتی و نسجی می‌باشد جرح نام دارد.مثل  شکستگی استخوان و سوختگی و خراشیدگی، بریدگی، پارگی دست و نظایر آن‌ها.

 

البته گاهی این ضرب‌ و‌جرح ممکن است با شکستگی استخوان دست و پا یا حتی جمجمعه سر ‌نیز همراه باشد، یا سبب از بین رفتن یا درست عمل نکردن یکی از حواس پنجگانه شخص مصدوم شود. البته می تواند این زد و خورد عمدی و یا غیرعمدی باشد که اثبات غیرعمدی بودن آن خیلی مشکل است.

 

مجازات قانون درباره ضرب و جرح عمدی

طبق قانون مجازات اسلامی، مجازات اصلی و اولیه ضرب و جرح از نوع عمدی مانند قتل عمدی، تقاص است. یعنی همان‌طور که اولیای دم مقتول می‌توانند درخواست کنند که قاتل کشته شود، در ضرب و جرح نیز شخص آسیب‌دیده می‌تواند عین همان آسیبی که ضارب به او وارد کرده، تحت نظر قاضی بر جسم ضارب وارد نماید. اما از آن‌جا که عملاً امکان شبیه‌سازی دقیق عین همان آسیب وجود ندارد، و به‌اصطلاح امکان مشابه سازی وجود ندارد، عمل قصاص قابل اجرا نیست .

اما به جای آن ، برای هر صدمه ای به بدن مصدوم وارد شده، مبلغ معینی در قانون تعیین شده به نام دیه که شخص ضارب یا مجرم در صورت درخواست فرد ضرب دیده  موظب است که دیه او را پرداخت کند. اگر ضرب و جرح به‌قدری شدید باشد که موجب ناقص شدن یا شكستن یا از كار افتادن عضوی بدن یا منجربه بیماری دایمی یا ازبین رفتن یكی از حواس پنجگانه یا باعث از بین رفتن تمرکز عقلی وهوشی قربانی شود، مجرم علاوه‌بر محکومیت به پرداخت دیه، به ۶ ماه تا ۲ سال حبس محکوم خواهد شد.

 

انواع ضرب و جرح

ضرب جرح انواع گوناگونی دارد و به دسته هایی مختلفی تقسیم میشود، از جمله:

ضرب جرح عمدی

ضرب و جرح غیرعمدی

ضرب و جرح علیه همسر

ضرب وجرح علیه فرزند

ضرب و جرح علیه اعضای خانواده مثل مادر

ضرب و جرح مردم توسط افراد قانون مثل ماموران انتظامی

ضرب و جرح درتوسط شخص دزد

وغیره

 

انواع سلاح های ضرب و جرح عبارتند از:

سلاح گرم مثل اسلحه

سلاح سرد مثل چاقو و قمه

توسط مشت و لگد

یا توسط یک شی مثل سنگ و چوب و…

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا