تنظیم شکایت

شکواییه چیست؟

شکواییه برگه ای است که شاکی برای اعلام شکایت خود نزد مقام کیفری تنظیم و ارائه می کند. همانطور که برای ثبت دعاوی حقوقی نیاز به پرکردن دادخواست وجود دارد، برای دعاوی کیفری نیز باید شکواییه تنظیم کرد.

شکواییه یا شکایت نامه برگه ای است که در آن مشخصاتی مانند نام شاکی، آدرس و موضوع دعوا در آن نوشته شده است و شاکی با تکمیل کردن آن شکایت خود را بیان می کند.

تفاوت دادخواست و شکواییه چیست؟

  • در صورتی که دعوی شما از نوع حقوقی باشد، برای ثبت این دعوی باید دادخواست تنظیم کنید. دعاوی حقوقی تحت آیین دادرسی مدنی هستند و موضوعات مدنی را در بر می گیرند. ولی شکواییه مخصوص دعاوی کیفری است و مربوط به موضوعاتی است که تحت آیین دادرسی کیفری قرار می گیرند.
  • برای تنظیم دادخواست باید حتما فرم های مخصوص چاپی دادخواست را پر کرد. اما برای نوشتن شکواییه نیازی به استفاده از فرم های مخصوص نیست و می توان در برگه های معمولی نیز شکایت خود را بیان کرد.
  • شکایت نامه را باید به دادسرا یا دادگاه کیفری ارائه کرد ولی مرجع ارائه دادخواست، دادگاه حقوقی است.

نحوه تنظیم شکایت نامه

همانطور که ذکر شد شکایت نامه را می توان در برگه معمولی تنظیم کرد. اگر بخواهید شکایت خود را در فرم های مخصوص آن ثبت کنید تنها کافی است که جاهای خالی مشخص شده را با اطلاعات مناسب پر کنید. اما اگر خواستید در برگه معمولی تنظیم شکایت را انجام دهید خوب است مواردی که لازم است در شکایت نامه نوشته شود را بدانید. موارد زیر باید حتما در فرم تنظیم شکایت درج شود:

الف) نام و نام خانوادگی، نام پدر، سن، شغل، میزان تحصیلات، وضعیت تاهل، تابعیت، مذهب، شماره شناسنامه، شماره ملی، نشانی دقیق و در صورت امکان نشانی پیام نگار (ایمیل)، شماره تلفن ثابت و همراه و کدپستی شاکی

ب) موضوع شکایت، تاریخ و محل وقوع جر

پ)  ضرر و زیان وارده به مدعی و مورد مطالبه وی

ت) ادله وقوع جرم، اسامی، مشخصات و نشانی شهود و مطلعان در صورت امکان

ث) مشخصات و نشانی مشتکی عنه یا مظنون در صورت امکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا