بیمه تامین اجتماعی

شرایط دریافت بیمه بیکاری در سال 1399

بیمه بیکاری مبلغی است که برای اشخاصی که بدون میل و اراده خویش بیکار شده اند در نظر گرفته شده و پرداخت می گردد.

برای دریافت این مبلغ شرایطی لازم است:

1-تابعیت ایران

2- بیمه شدن شخص توسط کارفرما

3-اشتغال به کار قبل از بیکار شدن به دلیلی غیر از بازنشستگی یا ازکارافتادگی

4-سابقه پرداخت حق بیمه حداقل به مدت 6 ماه مگر در موارد خاص.

با داشتن این شرایط ظرف 30 روز از بیکاری شخص باید از طریق مراجعه حضوری یا ثبت درخواست اینترنتی، تقاضای دریافت بیمه بیکار نماید که بر اساس مدت پرداخت حق بیمه و تجرد یا تأهل و تکفل مبلغی که از حداقل دستمزد کارگر بیشتر نباشد در مدتی معین به او پرداخته می شود.

بیمه بیکاری چیست؟

بیمه بیکاری یک حمایت حقوقی از کارگری است که برخلاف میل خویش شغل خود را از دست داده و به اصلاح بیکار شده است. به همین دلیل هم سازمان بیمه تامین اجتماعی از او حمایت نموده و برای مدت مشخص و مبلغ معینی که هرساله تعیین می گردد؛ بصورت ماهیانه به وی مبلغی تحت عنوان بیمه بیکاری پرداخت می نماید.

برای مطالعه بیشتر درمورد بیمه بیکاری و یا آشنایی با سایر قوانین و مقررات حوزه کار و حقوق کارگران می توانید به سایت یا اپلیکیشن حقوقی شهرداد مراجعه نمایید.

چه کسانی بیمه بیکاری دریافت می کنند؟

برای دریافت بیمه بیکاری داشتن چند شرط ضروری است؛ در غیر اینصورت تقاضای دریافت بیمه بیکاری فرد رد خواهد شد:

  • شخص بیکار می بایست تابعیت ایران را داشته باشد.
  • کارگر قبل از تحقق بیکاری توسط کارفرما بیمه شده باشد.
  • فرد بیکار می بایست قبل از بیکاری، اشتغال داشته باشد و ناخواسته بیکار شود؛ یعنی بازنشسته یا ازکارافتاده کلی (کسانی که 66درصد یا بیشتر، توانایی خود را برای کار از دست داده اند) نباشد.
  • حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد. مگر آنکه شغل خود را به دلیل حوادث غیرمترقبه همچون سیل و زلزله از دست داده باشد که دراین صورت با معرفی واحد کار و امور اجتماعی محل از این بیمه استفاده خواهند نمود.

بنابر آنچه گفته شد؛ کارگری که با وجود آمادگی برای کار به دلایلی همچون تعدیل نیرو، اخراج غیر موجه، حوادث غیرمترقبه، تعطیلی دائم کارگاه یا کارخانه و مواردی ازین قبیل که برخلاف خواست و اراده خود کارگر می باشد؛ از کار بیکار می گردد می تواند برای دریافت بیمه بیکاری اقدام نماید.

ثبت درخواست دریافت بیمه بیکاری

از تاریخی که کارگر بیکار می شود 30 روز فرصت دارد که شخصاً به اداره کار و امور اجتماعی محل مراجعه نموده و درخواست کتبی خود را همرا با معرفی نامه کارفرما و سایر مدارک اشتغال و هویتی خود تقدیم کند.

همچنین می تواند پس از احراز هویت، از طریق سامانه ذیل که برای ثبت نام متقاضیان دریافت بیمه بیکاری درنظر گرفته شده است؛ فرم های مربوطه را تکمیل نمایند.

https://prkar.mcls.gov.ir/Login

توجه داشته باشید که مهلت 30 روزه برای ثبت درخواست دریافت بیمه بیکاری قابل تمدید نمی باشد و چنانچه کارگر به دلیل داشتن عذر موجه نتواند در این مهلت اقدام نماید؛ با تایید هیأت حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه قابل قبول خواهد بود.

مدت پرداخت بیمه بیکاری در سال 99

سابقه پرداخت بیمه حد اکثر مدت استفاده از مقرری جمعاً با احتساب دوره های قبلی
برای مجردین برای متاهلین یا متکلفین
از ۶ ماه لغایت ۲۴ ماه ۶ ماه ۱۲ ماه
از ۲۵ ماه لغایت ۱۲۰ ماه ۱۲ ماه ۱۸ ماه
از ۱۲۱ ماه لغایت ۱۸۰ ماه ۱۸ ماه ۲۶ ماه
از ۱۸۱ ماه لغایت ۲۴۰ ماه  ۲۶ ماه  ۳۶ ماه
از ۲۴۱ ماه به بالا ۳۶ ماه ۵۰ ماه

 مبلغ قابل پرداخت بیمه بیکاری در سال 99

مقرری بیمه بیکاری 55 درصد متوسط مزد یا حقوق کارگر بیکار شده می باشد که به ازای داشتن هر فرزند 10 درصد به این مبلغ افزوده می شود. البته ملاک و معیار قابل قبول تا 4 فرزند می باشد و تفاوتی در مبلغ دریافتی زن یا مرد بیکار وجود ندارد.

با اینحال این مبلغ از طرفی نباید از حداقل مزد یک کارگر که شورای عالی کار بصورت سالانه آن را معین می نماید کمتر بوده؛ و از طرفی نباید از 80 درصد حقوقی که فرد بیکار شده دریافت می نموده بیشتر باشد. در حال حاضر حداقل مزد یک کارگر 1,910,427 میلیون تومان می باشد.

مقرری بیمه بیکاری از چه تاریخی پرداخت می گردد؟

پس از ثبت تقاضا در اداره کار محل یا از طریق سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدتی زمان خواهد برد تا این اداره شرایط و مدارک موجود در پرونده را بررسی نموده و پس از انجام بازرسی های لازم از صحت درخواست متقاضی اطمینان یابد.

سپس درصورتی که شخص شرایط دریافت بیمه بیکاری را داشته باشد می توان از همان تاریخی که فرد بیکار شده است برای او مقرری درنظرگرفته و پرداخت نمود. این مبلغ اصولاً در اواسط هر ماه پرداخت می گردد.

در مورد قانون کار، شرایط شکایت از کارفرما و روابط کار و کارگری می توانید با مراجعه به سایت حقوقی شهرداد اطلاعات لازم، مراحل و مدارک آن را به دست آورید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا