نفقه

شرایط تعلق گرفتن نفقه به زن چیست؟

بعضی از کارشناسان دین بر این عقیده اند که دین اسلام، به سبب حفظ عزت نفس زن و ایجاد آرامش و رفاه برای او در زندگی مشترک، مردان را مکلف به پرداخت نفقه به همسرشان کرده است. در این صورت زن به راحتی نیازهای مادی اش را برطرف کرده و با آسودگی خاطر به خانواده و فرزندان می پردازد. در این مقاله شرایط تعلق گرفتن نفقه به زن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نفقه عبارت است هزینه ای که مرد بابت رفع نیازهای مختلف به همسرش پرداخت می کند. مطابق ماده 1107 قانون مدنی نفقه شامل تمامی نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن می شود.

از جمله این نیازها می توان به مسکن، خوراک، پوشاک، اثاثیه منزل، هزینه های درمان نیز می شود. در صورتی که زن با توجه به شرایطی که دارد، خدمتکار نیز احتیاج داشته باشد، زوج موظف است، هزینه های خدمتکار را نیز پرداخت کند.

در صورتی که مردی در عین توانایی مالی، پرداخت نفقه را بی اهمیت شمرد، و رفاه را برای همسرش مهیا نکند، در صورت تقاضای زوجه، با او به صورت قضایی برخورد می شود.

شرایط تعلق گرفتن نفقه به زن 

با توجه به قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران و دین اسلام، زن دارای حقوقی است که همسرش مکلف است تمام و کمال آن ها را در زندگی مشترک ادا کند. رعایت حقوق همسری موجب ایجاد آرامش و اعتماد در زندگی شده و بنای خانواده را محکم می سازد.

 نفقه جز اصلی ترین حقوق زن نسبت به مرد به شمار می رود. قانون جمهوری اسلامی ایران نسبت به این حق که به زن تعلق می گیرد اهمیت زیادی داده و از راه های مختلف دریافت نفقه را برای زنان تسهیل می کند. برقرار بودن شرایط تعلق گرفتن نفقه به زن، یک وکیل مجرب می تواند در کوتاه ترین زمان برای گرفتن حقوق شما اقدام کند.

شرایط تعلق گرفتن نفقه به زن : الزام به تمکین

همان طور که اشاره کردیم نفقه یکی از حقوق ابتدایی زن در زندگی مشترک است که جهت تداوم زندگی مشترک و رفع نیازهای زن به او پرداخت می شود.

این حق از زمان ایجاد پیوند ازدواج دائم رسمیت یافته و از طرف زن قابل مطالبه است. تنها شرط تعلق گرفتن نفقه به زن، تمکین همسر است. زنی که همسرش را تمکین می کند، در خانه ای که همسرش فراهم کرده زندگی کرده با او معاشرت و همدلی کند.

در صورتی که زن حقوق همسرش را رعایت کرده و او را از هر نظر تمکین کند، به طور قانونی و مطابق دین نفقه به او تعلق می گیرد. در صورتی که مرد از تمکن مالی مناسبی برخوردار باشد و در عین حال از پرداخت نفقه همسرش خودداری کند، مورد بازخواست قانون قرار خواهد گرفت.

در این مواقع در صورت تعلق گرفتن نفقه به زن، می تواند از همسرش شکایت کند و نفقه گذشته، نفقه حال و نفقه آینده خود را مطالبه کند.

زوج و زوجه به هنگام عقد پیوند ازدواج، پیمان می بندند که در تمام مراحل زندگی کنار هم باشند و نیازهای یکدیگر را برطرف کنند. مرد با توجه به قدرت بدنی و احساس حمایت از خانواده که در ویژگی های ذاتی او قرار دارد، موظف است نیازهای مالی همسرش را رفع کرده و از او در برابر هر خطری محافظت کند.

از طرفی زن نیز موظف است به پیمان ازدواج وفادار باشد و همسرش را از هر نظری تمکین کند. زن منشا آرامش در خانواده است. زوجه موظف است آرامش روحی و جسمی همسرش را مهیا کند و از نظر جنسی و عاطفی نیازهای او را برطرف سازد.

در صورتی که زن در شرایط مطلوبی باشد و نیازهای مختلف او از قبیل: نیازهای مادی و معنوی برطرف شوند، او نیز موظف است همسر خود را تمکین کند. در صورت تعلق گرفتن نفقه به زن ، تمکین از همسر نیز بر او واجب خواهد بود.

در قانون مدنی به زوجه چه حقوقی تعلق می گیرد ؟

در قانون مدنی به زوجه حقوقی تعلق می گیرد که رعایت آن ها توسط زوج موجب افزایش حس آرامش زن شده و امنیت مادی و معنوی را برای او فراهم می آورد. این حقوق به دو دسته حقوق مادی و غیر مادی تقسیم می شوند که در ادامه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد:

  • حقوق غیر مادی زن

منظور از حقوق غیر مادی زن که نسبت به همسرش دارد، حق ” داشتن آرامش،  عشق و احترام ” است. هر زنی حق دارد که در زندگی مشترک آرامش ذهنی داشته باشد و مورد علاقه و محبت همسرش واقع شود. همچنین احساس امنیت یکی از حقوقی است که فراهم کردن آن برای زن بر مرد واجب است.

در صورتی که زن در زندگی باهمسرش مورد بی احترامی قرار گیرد، می تواند به مراجع قضایی اطلاع دهد و مرد را مورد بازخواست قرار دهد.

  • حقوق مادی زن

زن در زندگی زناشویی دارای حقوقی مادی است که می توان از آنها به عنوان پشتوانه ای جهت استحکام زندگی مشترک یاد کرد. مرد مکلف است پس از جاری شدن عقد، مطابق قراردادی که در عقدنامه امضا کرده است این حقوق را پرداخت کند.

  • مهریه: مهریه عبارت است از هدیه ای که به هنگام ازدواج از جانب مرد به زن پرداخت می شود. مرد موظف است پس از جاری شدن عقد، هر زمان که همسرش مهریه را مطالبه کند، آنچه را که به عنوان مهریه عهده دار شده است پرداخت کند.
  • نفقه: همان طور که اشاره کردیم نفقه نیز شامل نیازهای مالی زن می شود. مرد موظف است تمامی حقوق مادی خانواده از قبیل نیاز خوراک، پوشاک، مسکن، هزینه های تحصیل و هزینه های درمان را عهده دار شود. درصورت شرایط تعلق گرفتن نفقه به زن ، پرداخت نفقه بر مرد واجب است.

در چه شرایطی نفقه به زن تعلق نمی گیرد؟

شرایط تعلق گرفتن نفقه به زن در اکثر مواقع وجود دارد. این بدان معناست که زن در بیشتر شرایط استحقاق دریافت نفقه را دارد مگر این که همسرش را تمکین نکند.

زنی که نیازهای روحی و جنسی همسرش را نادیده بگیرد، از نظر قانونی استحقاق دریافت نفقه را ندارد. در صورت عدم تمکین مرد می تواند برای دفاع از این حق خود از طریق قضایی اقدام کند. جز در مواقعی که به دلایل درمانی عذر زن پذیرفته باشد.

در این گونه مواقع امکان دریافت کل یا بخشی از نفقه برای زن وجود دارد. پیشنهاد می شود جهت دفاع از حقوق خود اعم از نفقه پرونده خود را به یک وکیل با تجربه بسپارید. برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

نفقه فرزند چیست ؟

مطابق قانون مدنی، کلیه هزینه های زندگی فرزندان حاصل از ازدواج بر عهده پدر است. این هزینه ها که در واقع همان نفقه فرزند هستند شامل هزینه های مسکن، تحصیل، خوراک، پوشاک، درمان و سایر هزینه های او متناسب با نیازهای زمان هستند.

پدر مکلف است کلیه هزینه های زندگی و رفاه فرزندان را تا رسیدن به سن قانونی پرداخت کند. در صورتی که پدر با وجود تمکن مالی، از پرداخت نفقه فرزندان سرباز نهد، فرزندان می توانند از او به عنوان عدم پرداخت نفقه شکایت کنند.

در صورتی که پدر توانایی پرداخت نفقه را نداشته باشد، مسئولیت پرداخت نفقه بر عهده اجداد پدری فرزندان است. در بعضی موارد که اجداد پدری در قید حیات نبوده و یا به هر طریقی توانایی پرداخت نفقه را نداشته باشند، پرداخت نفقه بر عهده اجداد مادری است.

شرایط تعلق گرفتن نفقه به فرزند چیست؟

همان طور که در شرایط تعلق گرفتن نفقه به زن به مواردی استثنا اشاره کردیم، پرداخت نفقه به فرزندان نیز دارای شرایط خاصی است که در این شرایط نفقه به فرزندان تعلق نخواهد گرفت. به جز این موارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد، به فرزندان تا زمان رسیدن به سن قانونی یا سن کسب درآمد، نفقه تعلق می گیرد.

  • داشتن اموال کافی 

در صورتی که فرزندی که هنوز به سن قانونی نرسیده است، دارای مال و ثروت قابل ملاحظه ای باشد و خود از تمکن مالی جهت رفع هزینه هایش برخوردار باشد، نفقه بر او تعلق نخواهد گرفت. داشتن اموال کافی یک دلیل قانع کننده برای قطع نفقه از سمت پدر یا کسی که نفقه او را پرداخت می کرد است.

  • داشتن شغل 

دومین موردی که مسئولیت نفقه را از دوش پدر سبک میکند، داشتن شغل و درآمدی است که بتوان با آن نیازهای اصلی را رفع کرد. در سنی که فرزندان توانایی کار کردن و کسب درآمد را پیدا کرده اند و می توانند درآمد کسب کنند دیگر مسئولیت پرداخت نفقه آن ها بر عهده پدرشان نخواهد بود. 

  • توانایی کار کردن

در صورتی که فرزند توانایی کار کردن و کسب درآمد را داشته باشد دیگر پرداخت نفقه بر عهده پدر او نخواهد بود. پدر تا زمانی که فرزند دانش و مهارت های لازم جهت ورود به دنیای کسب و کار را فرا گیرد، موظف است او را حمایت کند. پس از شاغل شدن فرزند و داشتن توانایی لازم جهت کسب درآمد و رفع نیازهای اولیه خود، نفقه فرزند دیگر بر او تعلق نخواهد گرفت.

اقدام قضایی جهت دریافت نفقه

در صورت عدم پرداخت توسط زوج، در صورت برخورداری از تمکین مالی، زوجه می تواند با مراجعه به مراجع قضایی از او شکایت شکایت کند. مجازات عدم پرداخت نفقه، در صورت داشتن توانایی پرداخت آن با توجه به رای قانون گذار از 6 ماه تا دو سال حبس تعزیری خواهد بود.

اولین گام جهت اقدام قضایی برای گرفتن نفقه، برخورداری از شرایط تعلق گرفتن نفقه به زن است. در صورتی که زنی همسرش را تمکین می کند بدین معناست که از شرایط تعلق گرفتن نفقه به زن برخوردار است.

دومین گام در اقدام قضایی جهت دریافت نفقه، مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و ثبت دادخواست است.

این دادخواست توسط مادر یا فرزندان قابل ارائه است.

مدارک لازم جهت اثبات عدم پرداخت نفقه

مدارک موردنظر جهت ثبت دادخواست پرداخت نفقه در صورت دارا بودن شرایط تعلق گرفتن نفقه به زن، کپی برابر اصل سند ازدواج یا در صورت جدا شدن سند طلاق ، کپی برابر اصل شناسنامه خود و فرزندان است. همچنین شهادت شهود نیز برای ثبت دادخواست عدم پرداخت نفقه لازم است.

شرایط تعلق گرفتن نفقه به زن بعد از طلاق 

همان طور اشاره کردیم شرایط تعلق گرفتن نفقه به زن در صورت تمکین زن از همسرش برقرار است. تمکین به واسطه زندگی زن و شوهر در یک خانه و برطرف شدن نیازهای جنسی و عاطفی معنا خواهد یافت.

در نتیجه به زنی که از همسرش جدا شده، نفقه ای تعلق نخواهد گرفت جز در بعضی موارد خاص که آن ها را در مقاله دیگری شرح داده ایم.

یکی از این استثناها شرایطی است که زن اثبات کرده باشد که مرد در گذشته در حالی که از شرایط پرداخت نفقه برخوردار بود، نفقه زن را پرداخت نکرده است. در این صورت زن می تواند با دفاع از اظهاراتش در دادگاه خانواده، پس از طلاق نیز نفقه گذشته را از همسرش دریافت کند. 

نفقه فرزندان بعد از طلاق

پدر موظف است در تمام مراحل رشد و نمو فرزندان تمام مایحتاج زندگی را برای آنها فراهم کند. همچنین باید سعی کند جدایی او از همسرش کمترین میزان تاثیر منفی را در رفاه فرزندانش داشته باشد. از این رو پرداخت نفقه فرزندان پس از طلاق نیز بر عهده پدر بوده و تامین مخارج فرزندان بر او واجب است.

در صورتی که بعد از طلاق حضانت فرزند بر عهده مادر فرزندان باشد، پرداخت نفقه فرزندان بر عهده پدر است. با توجه به شرایط زندگی و میزان درآمد پدر، مبلغی که ماهیانه به عنوان نفقه فرزندان از جانب پدر پرداخت می شود تعیین خواهد شد.

در صورتی که پدر توانایی پرداخت هزینه های زندگی فرزندان را نداشته باشد، پرداخت نفقه فرزندان بر عهده اجداد پدری است. پس از اجداد پدری ، اجداد مادری مکلف بر پرداخت نفقه فرزندان هستند.

گرفتن حق نفقه توسط وکیلی مجرب در کوتاه ترین زمان

داشتن وکیلی مجرب در مواجه شدن با مشکلات قضایی شما را ده هیچ نسبت به بقیه جلو می اندازد. پرونده های موفق وکیل می تواند یک گواه قابل استناد برای انتخاب وکیلی با تجربه باشد.

پیشنهاد می شود برای یافتن وکیلی قابل اعتماد، رزومه او را با دقت مطالعه کنید و در صورت دارا بودن پرونده های مشابه موفق با او قرار داد بنویسید. یک وکیل وصول مطالبات با تجربه می تواند سرعت وصول مطالبات شما را افزایش داده و از شما به بهترین نحو در دادگاه دفاع کند.

گاهی ممکن است آگاهی داشتن از یکی از مواد یا تبصره های قانون مدنی کلید حل مشکل شما باشد. وکلای مجرب با تسلط بر قانون اساسی کشور ، جوانب مختلف پرونده را مورد بررسی قرار داده و از شما دفاع می کنند.

برای گرفتن مشاوره از وکیل آنلاین می توانید به اپلیکیشن وکالت شهرداد مراجعه نموده و از راهنمایی های بی نظیر مجرب ترین وکلا استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا