ازدواج دائم

شرایط ازدواج دائم

شرایط ازدواج دائم

  1. اراده ازدواج

به طور کلی در هر قراردادی باید دو طرف قرارداد رضایت داشته باشند. در قرارداد ازدواج هم باید قصد و رضایت از طرف خانم و آقا وجود داشته باشد. اگر قصد یکی از دو طرف مخدوش باشد، ازدواج باطل است.

 این مسئله در ماده ۱۰۶۲ قانون‌ مدنی بیان شده است. ” نکاح واقع می شود به ایجاب و قبول الفاظی که صریحا دلالت بر قصد ازدواج نماید.”

مثلا ازدواج شخص مجنون، یا شخصی در حالت مستی و یا به شوخی به دلیل اینکه فرد قصد و اراده ای ندارد، باطل است.

مسئله دیگری که اراده ازدواج را مخدوش می کند اشتباه در هویت جسمی است. مثلا شخصی دختری را برای ازدواج برگزیند ولی خانواده دختر، دختر دیگر خود را به عقد او در بیاورند. به دلیل فریب خوردن مرد، قرارداد ازدواج دائم باطل است.

اما در شرایطی که این اشتباه در صفات طرف مقابل باشد، باعث ابطال ازدواج نمی شود. ولی در بعضی شرایط حق فسخ ازدواج برای شخص اشتباه کننده صادر می شود.

مثلا مردی خود را صاحب مدرک تحصیلی دکتری و یا ثروت مند معرفی می کند و خانم به دلیل داشتن این مقام و ثروت فریب می خورد و ازدواج می کند. در این شرایط ازدواج باطل نیست ولی برای خانم حق فسخ وجود دارد.

این اشتباهات زمانی حق فسخ ایجاد می کند که در شروط ضمن عقد این موارد به طور واضح و ضمنی بیان شده باشد و مورد توافق طرفین قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا