ملاقات فرزند

سن قانونی کودکان برای انتخاب حضانت

سن قانونی کودکان برای انتخاب حضانت

انتخاب قیومیت توسط داده خانواده مخصوص کودکانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند،است، معمولا  پسرها با رسیدن به سن 15 سالگی و دختران با رسیدن به سن 9 سالگی، خودشان حق دارد انتخاب کند که با پدرش زندگی کند یا با مادرش؛ که در هر صورت تامین مخارج زندگی فرزند با پدر خواهد بود.

اما حق حضانت هر یک از والدین نباید باعث شود که دیگری از حق ملاقات با فرزند خود محروم شود. ملاقات با فرزند حق والدین است لذا نمی‌توان آن‌ها را از این حق محروم کرد.

جرم  ممانعت از ملاقات فرزند براساس قانون حمایت از خانواده

واضح است هرکدام از والدینی که حضانت فرزند را ندارد، اما حق ملاقات فرزند خود را دارد و می تواند فرزندش را هر وقت که بخواهد ملاقات نماید.

دقت کنید آنچه که  گفته می شود،  فقط مربوط به بعد از طلاق نیست چون گاهی اوقات  هنوز کار به دادگاه و طلاق نرسیده باشد ولی زوجین جدا از هم زندگی کنند.

اما اگر کسی که حضانت فرزند با اوست مانع ملاقات طرف دیگر شود. طرف دیگر میتواند با مراجعه به دادگاه  و یا دادن دادخواست از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی؛ تقاضای ملاقات فرزند کند.

در این صورت می تواند ابتدا دستور موقت ملاقات فرزند  خود را به صورت فوری از دادگاه دریافت کند. در نتیجه  دادگاه خانواده با رعایت مصلحت کودک باید حق ملاقاتی برای خواهان تعیین کند. اما بر طبق ماده ۵۴ قانون حمایت خانواده ممانعت از ملاقات فرزند جرم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا