جرائم فضای مجازی

سرقت و کلاهبرداری

سرقت و کلاهبرداری در دنیای امروزی

با پیشرفت تکنولوژی و گسترش فضای مجازی، علاوه براینکه باعث بهتر شدن کیفیت زندگی و سرعت بخشیدن به کارها شده است،  سرقت و کلاه برداری اینترنتی را هم افزایش داده است. انواع مختلفی از سرقت و کلاه برداری سایبری وجود دارد. جعل هویت، سرقت صوت و غیره از جمله موارد بارز کلاه برداری در فضای مجازی می باشد.

موارد سرقت و کلاهبرداری اینترنتی

·       شنود

شنود غیر مجاز عموما برای دست یافتن به محتوا انتقال یافته در مکالمات و ارتباطات تلفنی می باشد. نوعی دیگر از آن دسترسی به رمز شبکه های مجازی مانند ایمیل و غیره می باشد که خود نوعی شنود به حساب می آید.

·       هک کامپیوتر

فرض کنید شخصی در بانک کار می کند و سر و کارش با انواع مختلف حساب های بانکی می باشد. فرد می تواند یا دستکاری حساب ها و داده های کامپیوتر مبالغ بسیار بالایی از پول را جا به جا کند. نوع دیگری از سرقت و کلاه برداری، هک کردن سامانه دانشجویی برای تغییر نمره و موارد این چنینی می باشد.

·       سرقت اطلاعات

مقاصد سرقت و کلاهبرداری سایبری لازم نیست حتما درباره پول باشد، بلکه ممکن است برای سرقت اطلاعات محرمانه یک فرد نیز بکار رود. این نوع بسیار بدتر از دزدیدن پول می باشد چراکه شخصی که این اطلاعات محرمانه دزدیده است می تواند با فروش این اطلاعات زندگی فرد را نابود کند یا از آن به عنوان گرو برای رسیدن مقاصد شوم خود استفاده کند. این اطلاعات می تواند شماره شناسنامه، تلفن همراه، تمامی اشخاص در ارتباط و اطلاعات آن ها و موارد این چنینی باشد.

دسته بندی کلی جرایم آنلاین

سرقت و کلاهبرداری در دنیای اینترنتی به طور کلی به 2 دسته تقسیم بندی می شوند:

  • دسته اول مربوط به وسایل هوشمند خود شخص می باشد مانند موبایل یا غیره. سرقت اطلاعات و فیشینگ مواردی هستند که در این نوع اتفاق می افتد.
  • دسته دوم جرایمی می باشند که در بستر اینترنت اتفاق می افتد ولی نتیجه آن در دنیای واقعی خودش را نشان می دهد. به زبانی دیگر شامل تمامی کارهایی می باشد که در زندگی روزمره افراد تاثیرات بسیار بدی می گذارد. مانند دیدن یک فیلم آزار جنسی در فضای مجازی.

راه هایی که می توانید از سرقت و کلاهبرداری اینترنتی جلوگیری کنید

در کل نمی توان هیچوقت به طور 100 درصد از این اتفاق جلوگیری کرد ولی می توان با انجام یکسری کارها احتمال بوجود آمدن این مشکل را کم کرد. به قول معروف “پیشگیری بهتر از درمان است”

  • رمز کارت خود را بر روی کارت به هیچ عنوان ننویسید و سعی کنید هر چند وقت یکبار رمز را عوض کنید.
  • به هیچ عنوان به وای فای های رایگان برای انجام کاری متصل نشوید.
  • در ایران معمولا با عنوان “شما برنده شده اید” اقدام به گرفتن اطلاعات می کنند. هوشیار باشید و شماره را چک کنید.
  • برای خرید، خودتان از دستگاه های پز (pos) استفاده کنید. زیرا ممکن است اگر کارت خود را در اختیارشان قرار دهید، از کارت شما عکس بگیرند و اقدام به ساخت یک کارت بانکی با اطلاعات شما کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا