جرائم کیفری

رابطه نامشروع

مجازات رابطه نامشروع

ابتدا باید به تعریف رابطه بپردازیم. رابطه در لغت به معنی ربط دادن و پیوستگی  است.

چناچه روابط بین زن و مرد بالغ از طریق شرعی و مجاز انجام نپذیرد رابطه نامشروع رخ داده است. هرچند این رابطه در حد نوشیدن چای در کافی شاپ و یا قدم زدن در خیابان باشد که در حال حاضر بسیاری از افراد جامعه از آن بی خبرند. در دین مبین اسلام این رابطه حرام میباشد و در قانون اسلامی ما دارای مجازات است و فرد مرتکب شونده مجرم شناخته می شود.

نکته‌ای که وجود دارد این است که رابطه نامشروع صرفا به معنای رابطه جنسی نمیباشد هر رابطه ای که خلاف عنف باشد و جامعه آن را نپذیرد رابطه نامشروع نامیده می شود. مانند روابط دختر و پسر در یک خانه بدون خواندن صیغه محرمیت!

حلاق طلاق برای زن در صورت اثبات روابط نامشروع

یکی از راه هایی که زن میتواند از شوهر خود طلاق بگیرد اثبات رابطه نامشروع است. در صورتی که زن بتواند رابطه غیرشرعی همسر خود را با دیگری اثبات کند دادگاه به وی حق طلاق خواهد داد.

بهتر است بدانید که رابطه نامشروع یکی از جرایم منافی عفت میباشد بنابراین نیازی به شاکی خصوصی ندارد و حتی اگر فرد رضایت دهد مجازات فرد از بین نخواهد رفت و جنبه عمومی جرم به قوت خود باقیست.

مجازات جرم روابط نامشروع چیست

در قانون اسلامی ما برای این جرم حبس در نظر نگرفته شده است و تنها مجازات آن شلاق است و میزان آن ۹۹ ضربه خواهد بود که قابل تبدیل به جریمه نقدی می باشد . مبلغ جریمه نقدی را قاضی بر اساس شدت ارتکاب جرم تعیین میکند.

نحوه شکایت از همسر بابت رابطه نامشروع

برای شکایت از فرد مرتکب شونده رابطه باید دلایل قانونی کافی ارائه شود و بتوان آن را اثبات کرد. اما بر اساس قانون ماده ۲۴۱ قانون مجازات اسلامی در صورتیکه دلایل کافی برای اثبات این جرم وجود نداشته باشند دادگاه از هرگونه تحقیق و بازجویی برای کشف امور پنهان و خصوصی سرباز می زند. به جز در مواردی که ارتکاب به جرم با اکراه، زور، اغفال و … همراه باشد که در این موارد شامل ماده 241 نخواهد شد.

راه های اثبات رابطه نامشروع

بهترین گزینه برای اثبات این روابط خود متهم است اما به غیر از او می توان به عکس، فیلم، پیام‌های رد و بدل شده در وسایل ارتباطی در بستر فضای مجازی استناد نمود البته تمامی این موارد تنها برای کمک کردن به قاضی برای یافتن حقیقت به کار می آیند و نظر نهایی را قاضی صادر خواهد کرد.

آیا می توان روابط نامشروع را از طریق پیام های ارسال شده اثبات کرد؟

در صورتی که این روابط از طریق پیام کوتاه صورت گرفته باشند مرجع ذی صلاح می ‌تواند از طریق اپراتورهای تلفن همراه پرینت اطلاعات تماس و پیام کوتاه را اخذ نماید. جالب است بدانید که اپراتور ها موظفند اطلاعات تماس را تا ۶ ماه ثبت و ضبط نمایند. بنابراین این اطلاعات نهایتاً به ۶ ماه قبل باز می گردد. دریافت پرینت اطلاعات تلفن همراه همسر بدون مجوز دادگاه ممکن نمی باشد.

اگر این روابط در برنامه های خراجی مانند تلگرام یا اینستاگرام رخ داده باشد و پس از وقوع جرم اطلاعات پاک شده باشند دسترسی به آنها ممکن نیست. بنابراین برای اثبات جرم از طریق فضای مجازی باید اسناد و ادله کافی مانند عکس از صفحه چت موجود باشد و در صورت عدم دسترسی به این مدارک و انکار متهم جرم اثبات نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا