تغییر نام خانوادگی

در چه مواردی می توان تغییر نام خانوادگی را انجام داد؟

شما نمی توانید در هر زمانی که دلتان خواست به ثبت احوال رفته و اقدام به تغییر نام خانوادگی خود کنید. بلکه برای انجام این کار شرایطی لازم است که در صورتیکه شما شامل یکی از آن شرایط باشید می توانید برای تغییر نام خانوادگی خود به ثبت احوال مراجعه کرده و درخواست خود را مبنی بر این امر اعلام کنید. در ادامه به بررسی این شرایط می پردازیم:

  1. اگر نام خانوادگی شما بیشتر از دو کلمه باشد. یا اینکه بیشتر از یک کلمه و یک حرف یا پسوند یا عدد باشد. یا نام مضاف شما به طور مطلق نام یک محل یا مکانی باشد. برای مثال نام هایی مانند : سه اصل شیرازی، کمالی ک
  2. نام خانوادگی فرد ترکیبی از کلمات ناپسند و رکیک و مستهجن باشد. مانند: پدر سوخته، گدازاده
  3. نام خانوادگی فرد جزو نام های خارجی باشد. مانند: الکس، جاناتان
  4. نام های خانوادگی که با ارزش های یک فرهنگ اسلامی مغایرت داشته باشد. مانند: شیطان پرست، کافر، مرتد
  5. نام خانوادگی فرد بطور مطلق و مضاف اسم محل یا مکانی باشد. مانند: تهرانی، بوشهری

تبصره: برای حذف نام محل از نام خانوادگی اشخاص احتیاجی نیست که قانون مربوط به دارنده حق تقد خانوادگی رعایت شود و تغییر نام خانوادگی انجام می شود.

  1. هنگامی که نام خانوادگی اسامی و القابی باشد که مربوط به عناوین علمی یا موسسات باشد مثل استاد، دکتر، دانشگاه و زمانی که القابی مربوط به مناصب دولتی از کشوری و لشکری باشد مانند سرهنگ، وزیر،
  2. با داشتن اجازه نامه از شوهر، دیگر نیازی به رعایت حق تقدم نیست. در صورت طلاق با درخواست هر یک از طرفین شناسنامه زن به حالت اولیه برگشته و نام خانوادگی شوهر از شناسنامه وی حذف خواهد شد.. اما در صورت فوت شوهر، همسر وی می تواند تا وقتی که مجددا ازدواج نکرده است نام خانوادگی همسر خود را حفظ کند یا آن را به نام خود تغییر دهد.
  3. اگر نام خانوادگی پدر تغییر پیدا کند، تغییر نام خانوادگی فرزندانی که سن آنها کمتر از 18 سال است با درخواست پدر امکان پذیر است. برای فرزندان بالای 18 سال نیز بدون رعایت حق تقدم و با اجازه پدر امکان پذیر است.
  4. اگر پدر خانواده نام خانوادگی خود را تغییر دهد و سپس فوت کند. هر یک از فرزندان می توانند با توجه به تبصره ماده 41 نام خانوادگی خود را به نام خانوادگی پدرشان تغییر دهند.

تبصره: نکته قابل توجه در این بخش این است که بعد از تغییر نام خانوادگی به یک نام خانوادگی جدید، برگشت به حالت قبلی امکان پذیر نیست. با توجه به این مسئله در هنگام تصمیم گیری برای انتخاب نام خانوادگی جدید نهایت دقت و توجه را بکار ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا