شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص مانند تمام شرکت های موجود، شرایط خاصی را جهت به ثبت رسیدن دارا می باشد. الته لازم به ذکر است که این شرایط خیلی دشوار نیست اما باید در نظر داشته باشید که ثبت شرکت سهامی خاص مقررات خاص خود را به همراه دارد که اگر از آنها آگاهی نداشته باشید، علاوه بر هدر رفتن هزینه، زمان را نیز از دست خواهید داد.

در این شرایط توصیه می شود قبل از اقدام به هر کاری، یا تمام مسئولیت های راه اندازی این شرکت را به یک فرد حقوقدان بسپارید، یا با کسب مشاوره از وکلای حقوقی و کسب اطلاعات کافی، در این راه قدم بگذارید. در ابتدا می خواهیم تعریف کوچکی از شرکت سهامی خاص داشته باشیم و تفاوت آن را با بقیه شرکت ها بیان کنیم. 

شرکت سهامی خاص

یکی از متداول ترین شرکت های تجاری ایران، شرکت های سهامی می باشند. ماده 4 لایحه اصلاح قانون تجارت در این باره می گوید:

شرکت سهامی به دو دسته تقسیم می شود، شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص

شماره 1- شرکت سهامی خاص

شرکت‌هایی که تمام سرمایه آنها در موقع تاسیس منحصراً توسط موسسین تامین گردیده است. این گونه شرکت‌ها شرکت سهامی خاص‌نامیده می‌شوند.

شماره 2- شرکت سهامی عام

شرکت‌هایی که موسسین آنها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تأمین می‌کنند. این گونه شرکت‌ها شرکت سهامی عام‌نامیده می‌شوند.

به زبان ساده تر شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها می باشد. این نوع شرکت امتیازاتی نیز به همراه دارد.برای مثال پس از ثبت شرکت سهامی خاص، این شرکت فارغ از موضوع فعالیتش، در زمره شرکت های تجاری قرار می گیرد. 

ویژگی های شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص شرکتی است که حداقل سرمایه اولیه آن یک میلیون ریال است. در این نوع شرکت تشکیل مجمع موسسین بر خلاف شرکت سهامی عام، الزامی نمی باشد.

توجه داشته باشید که شرکت سهامی خاص مانند سهامی عام، آورده های غیرنقدی باید طبق نظر کارشناسان رسمی وزارت دادگستری ارزیابی شود و نمی توان آن ها را به مبلغی پیش از ارزیابی مذکور قبول کرد.

حال به ویژگی های عمده شرکت سهامی خاص می پردازیم:

شماره 1- حداقل تعداد مدیران (منظور همان هیات مدیره می باشد) باید 3 نفر باشد.

شماره 2- مسئولیت سهامداران در این شرکت محدود می باشد. یعنی میزان اختیارات افراد، محدود به مقدار سهامشان می باشد.

شماره 3- در شرکت سهامی خاص شرکاء باید حداقل 3 نفر باشند.

شماره 4- سرمایه توسط موسسین تامین می شود حق صدور اعلامیه پذیره را ندارند. 

شماره 5- سرمایه اولیه آن یک میلیون ریال می باشد، بر خلاف بقیه شرکت ها که حداقل سرمایه آنها تعیین نشده است. 

شماره 6- به دلیل وضع مقررات قابل توجه در خصوص مدیریت شرکت سهامی خاص، اداره این شرکت با تعداد قابل توجهی از شرکاء مناسب می باشد. این مورد یکی از امتیازات ثبت شرکت سهامی خاص می باشد.

شماره 7- نقل انتقال سهام در این نوع شرکت بسیار آسانتر از شرکت های تضامنی و نسبی می باشد. البته ممکن است در نقل انتقال سهام با موانعی نیز روبه رو شوید، زیرا امکان دارد این امر منوط به رضایت مدیران شرکت یا مجمع عمومی گردد.

شماره 8- الزامی است که سرمایه شامل اوراق سهام باشد.

شماره 9- یکی دیگر از امتیازات ثبت شرکت سهامی خاص این می باشد که در تصمیم گیری برای اداره شرکت، رای اکثریت ملاک است و منظور از اکثریت نیز اکثریت سرمایه می باشد، یعنی عده ای از شرکاء که پیش از نصف سرمایه شرکت را دارا باشند، حتی اگر از لحاظ تعداد، این شرکاء در اکثریت نباشند. بنابراین شیوه تصمیم گیری در این شرکت ساده و سریع می باشد.

شماره 10- محدود نبودن مبلغ اسمی هر سهم در شرکت سهامی خاص

شماره 11- انتقال سهام در این شرکت مشروط به موافقت شرکا می باشد.

شماره 12- در اسم شرکت های سهامی خاص، عبارت شرکت سهامی خاص بلافاصله قبل یا بعد از نام اصلی شرکت در کلیه اوراق و اطلاعیه ها و آگهی های شرکت به طور روشن و خوانا باید قید شود.

شماره 13- عدم انتشار اوراق قرضه در شرکت سهامی خاص یکی دیگر از امتیازات ثبت شرکت سهامی خاص می باشد.

شماره 14- قابل عرضه نبودن سهام شرکت سهامی خاص در بورس. 

لازم به ذکر می باشد که شرکت سهامی خاص مقررات ساده تری نسبت به شرکت سهامی عام دارد. همچنین برای ثبت شرکت سهامی خاص مدارکی لازم می باشد که در مقاله مراحل ثبت شرکت سهامی خاص این موارد به طور کامل بیان شده است.

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص

شماره 1- تا سال 98 کلیه ی اعضا و بازرسین باید گواهی عدم سوء پیشینه ارائه می داند اما از سال 99 دیگر نیاز به ارائه گواهی عدم سو پیشینه نیست.

شماره 2- اقرارنامه بازرسان شرکت مبنی بر اعم داشتن رابطه نسبی یا سببی با مدیران شرکت.

شماره 3- کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه افراد که منظور از کلیه افراد اعضای هیئت مدیره، موسسین، سهامداران و بازرسین می باشد.

شماره 4- مفاد قرارداد که شامل آدرس شرکت و سکونت و کد پستی ، سرمایه شرکت ،لیست اعضا و سهامداران ،درصد سهام و سهم الشرکه و سمت ها ،موضوع فعالیت است باید تکمیل شود در ضمن ارائه ی حداقل 5 مورد اسم 3 سیلاب خاص نیز ضروریست.

شماره 5- ارائه ی فیش واریزی 35 درصد از سرمایه اولیه شرکت در حسابی به نام شرکت در شرف تاسیس و ارائه آن فیش به اداره ثبت شرکتها.

شماره 6- اقرارنامه مدیران شرکت مبنی بر عدم ممنوعیت آنها جهت فعالیت تجاری.

چگونگی تشکیل شرکت سهامی خاص

قانونگذار برای تاسیس شرکت سهامی خاص تشریفات ساده ای را در ماده 20 لایحه قانونی 1347 مقرر کرده است. در این ماده، اقدامات زیر برای ثبت شرکت سهامی خاص کافی می باشد:

شماره 1- امضای اساسنامه توسط همه شرکا:

شرکای شرکت سهامی خاص باید شخصاَ یا از طریق وکیل، اساسنامه شرکت را امضا کنند. تهیه طرح اساسنامه و تصویب بعدی آن ضروری نیست، به دلیل آنکه برخلاف آنچه در مورد شرکت سهامی عام صدق می کند، در شرکت سهامی خاص اصولاَ دوره تاسیس وجود ندارد

شماره 2- انتخاب مدیران و بازرسان:

شرط دیگر تشکیل شرکت سهامی خاص انتخاب مدیران و بازرسان شرکت است که لازم نیست در مجمع عمومی موسس برگزیده شوند. اما در این مورد  ماده 17 لایحه قانونی 1347 بیان می کند که:

در مورد شرکت سهامی عام لازم الاجرا است – مدیران و بازرسان شرکت باید به طور کتبی قبول سمت کنند.

شماره 3- تعهد سرمایه:

حداقل سرمایه شرکت سهامی خاص یک میلیون ریال است که باید تماماَ تعهد شود و دست کم 35 درصد آن به حسابی که در بانک افتتاح می شود واریز گردد.

لازم به ذکر است که هرگاه قسمتی از سرمایه به صورت آورده غیرنقدی باشد، آن سرمایه غیر نقدی باید به طور کامل تسلیم شود. ارزیابی آن نیز باید با جلب نظر کارشناس رسمی وزارت دادگستری صورت گیرد.

در ماده 82 لایحه قانونی 1347 ضمن بیان این نکته مقرر شده است: “نمی توان آورده غیرنقدی را به مبلغی بیش از ارزیابی کارشناس قبول نمود.” این اقدام برای حفظ حقوق اشخاص ثالث است، زیرا ممکن است با توافق شرکا بر سر ارزیابی آورده غیرنقدی، اشخاص ثالث ضرر کنند.

هزینه های ثبت شرکت سهامی خاص

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص بستگی به این موضوع دارد که شما خودتان آن را انجام می دهید یا از خدمات مراکز و شرکت های حقوقی فعال در این زمینه استفاده می کنید.

در صورت انتخاب گزینه اول با مراجعه به سامانه و دریافت و تکمیل فرم های مربوطه تنها هزینه های دولتی و دفتری و درج آگهی در روزنامه رسمی را می پردازید و پرداخت هزینه دیگری لازم نیست. جمع این هزینه ها در سال 99 حداقل 400 هزار تومان می باشد.

در صورتی که موضوع شرکت طولانی تر و سرمایه اولیه بیشتر باشد هزینه روزنامه و حق الثبتی که در اداره ثبت شرکتها باید پرداخت کنید بیشتر خواهد شد.

اما در صورت استفاده از خدمات شرکت های خدمات اداری، پروسه ثبت شرکت سهامی خاص شما را در اسرع وقت، با دقت کامل و بدون هیچ استرسی انجام می دهند، فقط به مبلغ بالا کارمزد موسسه جهت  خدمات ثبت شرکت سهامی خاص مطابق تعرفه را نیز بایستی بپردازید.

چگونگی انتخاب مدیرعامل شرکت سهامی خاص

قانون تجارت، همانطور که در بخش مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص نیز بدان اشاره شد، شرایط و ضوابطی را برای انتخاب مدیران شرکت قرار داده است که متقاضیان ثبت شرکت سهامی خاص را ملزم به رعایت آنها می کند.

لازم به ذکر است که در این قانون آمده است افرادی که حکم ورشکستگی شان صادر شده، اختلاس گران و سارقان، افراد خیانتکار در امانت، کلاهبرداران، فریب کاران و متصرفان غیرقانونی اموال عمومی که حکم قطعی آنها صادر شده و یا برای مدت محدود محروم شده اند نمی توانند در مدت محرومیت خود به عنوان مدیریت شرکت فعالیت داشته باشند.

همچنین هر شخصی که مدیریت شرکتی را برعهده دارد به هیچ عنوان نمی تواند مدیریت شرکت دیگری را نیز برعهده بگیرد. به عبارتی یک شخص مجاز به مدیرعاملی تنها یک شرکت است.

کلام آخر

با توجه به نکات ذکر شده در این مقاله متوجه شدیم که ثبت شرکت سهامی خاص پیچیدگی و دشواری هایی به همراه دارد و برای ثبت شرکت سهامی خاص، اگر اطلاعات کافی نداشته باشید، با مشکلات زیادی مواجه می شوید. شما می توانید با کسب مشاوره از وکلای حرفه ای شهرداد ، از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا