ثبت شرکت

ثبت شرکت در خارج از کشور

ثبت شرکت در خارج از ایران و کشورهای همسایه یا هر جای دیگری از دنیا، از جهات متعددی ارزشمند و جالب‌توجه است.  ایرانی‌های زیادی با سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی و ثبت یک شرکت، اجازه اقامت در در آن کشورها را کسب می‌کنند و به راحتی فرایند مهاجرت خود را پشت سر می‌گذارند.

 ثبت شرکت در خارج از کشور، یکی از هفت گزینه اساسی، برای خروج از کشور و دریافت اقامت در کشورهای خارجی است. البته همه چیز به این سادگی‌ها به پیش نمی‌رود.

زمانی‌که تصمیم بگیرید، شرکتی را در یک کشور خارجی ثبت کنید، با چندین مشکل و دغدغه بزرگ مواجه خواهید شد. مشکلاتی مانند: اطلاع نداشتن از روند انجام فرایند ثبت شرکت یا نداشتن اطلاعات کافی در زمینه ثبت آن، موانع بزرگی هستند.

احتمالا در مسیر ثبت شرکت در خارج از کشور، سوال‌ها و ابهامات زیادی برای شما یا همراهانتان به وجود خواهد آمد.

ما در این مقاله، تلاش می‌کنیم تا یک دانشنامه مختصر اما دقیق درباره صفر تا صد ثبت شرکت در خارج از کشور به شما ارائه دهیم تا با دیدگاهی کاملا منطقی و حساب‌شده به سمت و سوی ثبت شرکت در کشورهای خارجی بروید.

ثبت شرکت در خارج از کشور یعنی چه و چه فایده‌هایی دارد؟

ممکن است از خود بپرسید که ثبت شرکت اصلا یعنی چه و این عمل چه فایده‌ای خواهد داشت؛ ثبت شرکت به معنای ثبت رسمی یک شرکت در زمینه تجاری یا سهامی در یکی از کشورهای خارجی است.

 زمانی‌که شما بتوانید متناسب با قوانین حقوقی کشورهای خارجی، یک تجارت یا بیزینس بصورت قانونی راه‌اندازی کنید، یعنی یک شرکت ثبت کرده‌اید.

دلایل و استدلال‌های گوناگونی برای ثبت یک شرکت در خارج از ایران وجود دارد که ما در این قسمت از مقاله، پنج مورد از آن‌ها را بیان خواهیم کرد.

دلیل اول: گسترش تجارت‌ها

مطمئنا یکی از مهم‌ترین دلایل هر شخصی از ایجاد یک شرکت همتا در خارج از مرزهای ایران، گستردش و افزایش بازه فروش و خدمت‌رسانی است؛ بسیاری از کارخانه‌ها یا مجموعه‌های تجاری به این نتیجه می‌رسند که پتانسیل خدمت‌رسانی به بازه گسترده‌تری از مشتری‌ها را دارند.

 در نتیجه چنین تاملاتی، مدیران به سمت و سوی ثبت شرکت در خارج از کشور می‌روند.

دلیل دوم: افزایش مراودات بین المللی

یکی دیگر از دلایل برجسته برای ثبت یک شرکت در خارج از مرزهای ایران، افزایش بده و بستان‌های تجاری و اقتصادی است؛ البته فراموش نکنید که حتی با نداشتن یک شرکت در بیرون از مرزها، باز هم می‌توانید تعامل مفیدی با رقبای خارجی خود داشته باشید، ولی ایجاد یک شرکت در خارج از ایران، روند چنین تعامل‌هایی را بسیار سریع‌تر خواهد کرد.

 نکته اینجاست که در بعضی موارد، شرکت‌ها، نمونه خارجی شرکت خود را با نام و عنوان دیگری ثبت می‌کنند و در نهایت، هر دو شرکت را زیر مجموعه یک هلدینگ قرار می‌دهند.

دلیل سوم: مهاجرت

این روزها، مهم‌ترین دلیل برای ثبت شرکت در خارج از کشور مربوط به مسائل مهاجرتی است.

 با افزایش حجم مهاجران فرهنگی از ایران به سوی سایر کشورها، مسیرهای مهاجرت سخت‌تر از سال‌های قبل شده است.

 اما مهاجرت با روش‌های اقتصادی مانند ثبت شرکت، همیشه جوابگو هستند؛ بسیار جالب است اگر بدانید یکی از هفت روش اصلی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی، سرمایه‌گذاری یا انتقال سرمایه به این کشورها است.

دلیل چهارم: افتتاح حساب بانکی یا ایجاد یک هویت بین‌المللی

ایجاد یک هویت بین‌المللی یا برون‌مرزی، از جهات گوناگونی حائز اهمیت است؛ لازم است که مدیران یا برخی از مسئولان بلندپایه هر تجارت داخلی برای انجام بسیاری از امور، مانند خرید و فروش مواد اولیه یا انجام داد و ستدها بصورت آسوده‌تر، ، یک حساب یا هویت بین‌المللی داشته باشند.

 فراموش نکنید که ایجاد یک حساب بین‌المللی علاوه بر داشتن مزایایی مانند خرید و فروش آسان از شرکت‌ها یا وبسایت‌های اینترنتی، امکان دریافت وجه دلاری را نیز برای شما ایجاد می‌کند.

دلیل پنجم: دور زدن تحریم‌ها

در این سال‌ها، تحریم‌ها و محدودیت‌های خرید و فروش زیادی، گریبان شرکت‌ها و کارخانه‌جات داخلی را گرفته است؛ برخی از شرکت‌های داخلی برای دور زدن تحریم‌ها و دست‌یابی به نیازهای اساسی خود برای چرخاندن صنعت، اقدام به ثبت شرکت در خارج از کشور می‌کنند. این روش با زیر و بم‌ها و تکنیک‌های گوناگونی به پیش می‌رود.

مهاجرت به کشورهای خارجی از طریق سرمایه‌گذاری، چگونه انجام می‌شود؟

چنانکه در بخش قبلی اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین روش‌های مهاجرت به کشورهای خارجی، سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر است. در مجموع، باید بگوییم که از روش‌های زیر با عنوان سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خارجی نام می‌برند:

 • خرید امتیاز فرانچایز.
 • سرمایه‌گذاری در حیطه املاک.
 • ثبت شرکت و خودحمایتی.

گفتنی است که ساده‌ترین روش سرمایه‌گذاری برای مهاجرت، ثبت شرکت در خارج از کشور و خودحمایتی است. نکته اینجاست که لازم نیست در معنای واقعی کلمه، یک شرکت ثبت کنید یا رقم بسیار زیادی از ارز را بر روی چیز خاصی سرمایه‌گذاری کنید؛ این مسئله تا حدودی بصورت تشریفاتی انجام می‌شود. به بیان دیگر، در قدم‌های اول مهاجرت چنین نشان می‌دهید که قصد سرمایه‌گذاری بر روی ثبت یک شرکت را دارید.

فراموش نکنید که برای ثبت شرکت در خارج از کشور، باید بهترین کشورها با یک زنجیره اقتصادی مستحکم و حساب‌شده را انتخاب کنید؛ کشورهای زیادی برای ثبت شرکت مناسب‌اند. لازم است که در مرحله اول، سیستم اقتصادی کشور انتخابی خود را به خوبی بشناسید.

اولین قدم ثبت شرکت در خارج از کشور چیست؟

حالا که مقدماتی را درباره ثبت شرکت در خارج از کشور بیان کردیم، وقت آن رسیده است که به سراغ بررسی نحوه انجام چنین تصمیمی برویم. کشورهای خارجی براساس قوانین مربوط به ثبت شرکت‌های جدید، به دو گروه کلی تقسیم می‌شوند. لازم است که این دو گروه را بصورت دقیق بشناسید.

گروه اول

ساز و کار ثبت شرکت در خارج از کشور  به این شکل است که شما ابتدا باید شهروندی یا اقامت دائم خود را دریافت کنید، تا پس از آن بتوانید به ثبت شرکت فکر کنید. بدیهی است که اگر قصد شما از ثبت شرکت در خارج از کشور، اقدام به مهاجرت باشد، چنین کشورهایی به کار شما نمی‌آیند.

گروه دوم

این کشورها، به شما اجازه می‌دهند که بدون داشتن اقامت دائم، یک شرکت در خاک‌شان ثبت کنید؛ نکته اینجاست که این گروه از کشورها نیز به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند؛

 • دسته اول گروهی هستند که مطمئنا پس از ثبت شرکت در خارج از کشور به شما اقامت موقت و پس از آن اقامت دائم می‌دهند.
 • دسته دوم گروهی از کشورها هستند که پس از ثبت شرکت با گذر زمان یا انجام برخی پروسه‌های خاص مربوط به مهاجرت، به شما اجازه اقامت می‌دهند.

از میان کشورهای گروه دوم، اتریش، کانادا، سوئیس، اسلوواکی و مجارستان بهترین‌ها هستند؛ به راحتی می‌توانید با ثبت یک شرکت در این کشورها، به آنجا مهاجرت کنید و پس از طی کردن برخی از پروسه‌ها، اقامت دائمی خود را نیز دریافت کنید.

پس قدم اول در ثبت کشور در خارج از ایران، انتخاب یک کشور مطمئن با ساز و کار اقتصادی منسجم و حساب‌شده است.

نکته مهم: همانطور که به خوبی می‌دانید، سیستم اداری بسیاری از کشورهای خارجی، مطابق با زبان انگلیسی است، البته کشورهای زیادی هم در دنیا وجود دارند که سیستم اداری‌شان مطابق با زبان رسمی کشور خودشان است. پیشنهاد ما به شما این است که در فرایند ثبت شرکت، یک کشور انگلیسی‌زبان را پیدا کنید، وگرنه علاوه بر دغدغه‌های مربوط به مهاجرت و ثبت شرکت در خارج از کشور، باید زمان زیادی را هم صرف یادگیری زبان رسمی آن کشور کنید.

عوامل تاثیرگذار بر ثبت شرکت در خارج از کشور

ثبت شرکت در خارج از کشور با فراز و فرودهای بسیار زیادی همراه است؛ پیش از آنکه برای ثبت یک شرکت اقدام خاصی را انجام دهید، حتما باید عوامل و مولفه‌های تاثیرگذار بر اقتصاد کشور انتخابی خود را به خوبی بشناسید. علاوه بر این‌ها، لازم است که درباره مسائل دیگری مانند استانداردهای اقتصادی کشورها و دیدگاه هر کشور به شرکت‌های تازه‌تاسیس، نیم‌نگاهی داشته باشید. در ادامه این بخش، تعدادی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر ثبت شرکت در خارج از کشور را بررسی می‌کنیم.

استانداردهای سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی

استانداردهای سرمایه‌گذاری به معنای قوانین و دیدگاه‌های کشورهای خارجی به فرایند سرمایه‌گذاری است؛ گفتنی است که فقط یکی از موارد سرمایه‌گذاری شامل ثبت شرکت در خارج از کشور می‌شود و سایر موارد شامل روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری مانند شرکت در پروژه‌های بزرگ صنعتی یا خرید املاک می‌شود.

کشورهای اروپایی همیشه بهترین استانداردهای سرمایه‌گذاری را داشته‌اند؛ چند سال پیش، اتحادیه اروپا، استانداردهای بسیار مهم و جالب‌توجهی را اعلام کرد که به سبب آن‌ها، کشورهای اروپایی در گروه بهترین مقصدها برای ثبت شرکت در خارج از کشور و انجام سرمایه‌گذاری قرار گرفتند. موارد زیر، استانداردهای تصویبی سال 2009 در اتحادیه اروپا برای سرمایه‌گذاری است:

 • کشورهای اروپایی موظف هستند که شرایط و موقعیتی یکسان برای سرمایه‌گذاری هر انسانی ایجاد کنند؛ هیچ تفاوتی ندارد که آن شخص، یکی از شهروندان کشورهای اروپایی است یا از کشور دیگری برای سرمایه‌گذاری به آن کشور مهاجرت کرده است.
 • دولت‌های اروپایی موظف هستند که یک محیط شفاف، سالم و رقابتی در زمینه تجارت ایجاد کنند؛ چراکه این مولفه‌ها، موجب رشد و بالندگی سرمایه‌گذاری‌ها خواهند شد.
 • شرکت‌های خصوصی کوچک و بزرگ و دولت‌های اروپایی باید از سرمایه‌گذاری‌های خاصی حمایت کنند؛ این سرمایه‌گذاری‌ها شامل مواردی می‌شود که سرمایه‌گذار در اندیشه یک توسعه پایدار است، در چارچوب قوانین حقوق بشر فعالیت می‌کند و یا همه استانداردهای اخلاقی و انسانی را رعایت می‌کند.

امنیت اقتصادی

امنیت اقتصادی از زوایای گوناگونی حائز اهمیت است؛ مطمئنا شما دوست ندارید که سرمایه خود را از دست بدهید یا شرکت تازه‌تاسیستان دچار مشکل امنیت اقتصادی بشود؛ یکی از مهم‌ترین مسائلی که در ثبت شرکت در خارج از کشور مهم است، امنیت اقتصادی کشور مقصد است. لازم است که با انجام تحقیقات گسترده، منشورهای اقتصادی کشور مورد نظر خود را مطالعه کنید و دیدگاه کلی آن دولت و کشور به تجارت‌های نوپا را تشخیص دهید.

متاسفانه در برخی از کشورهای خارجی، شرکت‌ها همواره با خطر مصادره اموال و دارایی‌ها مواجه هستند؛ دلایل زیادی می‌تواند موجب شود که اعتبارات مالی یا دارایی‌های شرکت تازه‌تاسیس‌تان مصادره شود؛ در مجموع، باید به دنبال کشورهایی بگردید که کمترین ریسک برای مصادره دارایی‌ها از سوی دولت یا نهادهای خاص خصوصی مانند بانک‌ها را دارند. کشورهای انگلستان، آلمان، اتریش، سوئیس و کانادا گزینه‌های بسیار ایمن از جهت مصادره دارایی‌ها هستند.

نرخ فساد اقتصادی

پارامتر دیگری که بوسیله آن می‌توان یک کشور مناسب را از سایر گزینه‌ها جدا کرد، توجه به رقم‌های فساد اقتصادی است. فساد در اقتصاد یک کشور چه از سمت و سوی نهادهای دولتی، چه از طرف شرکت‌های خصوصی، یک عامل مخرب برای شرکت‌های نوپا است. هر شخصی که قصد ثبت شرکت در خارج از کشور را دارد، باید تحقیق‌های گسترده‌ای در زمینه نرخ فساد اقتصادی در آن کشورها انجام دهد.

بانک جهانی، هر سال آمارهای جدیدی درباره نرخ فساد در کشورهای گوناگون به دست می‌دهد؛ این آمارها در پایگاه‌های اینترنتی این نهاد بین‌المللی مرتبا به‌روز رسانی می‌شوند. مطابق با آمار چند سال گذشته، سوئیس، کانادا، انگلستان و اتریش بیشترین موفقیت در زمینه کنترل نرخ فساد را داشته‌اند؛ در نتیجه، براساس این عامل، بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری یا ثبت شرکت هستند.

نظارت دولت بر بخش‌های خصوصی

عامل دیگری که در فرایند ثبت شرکت در خارج از کشور بسیار کارآمد است، میزان کنترل و نظارت دولت بر نهادها و بخش‌های خصوصی است؛ دولت‌ها همواره تلاش می‌کنند که نهادهای خصوصی را براساس فیلترهای خاصی پالایش کنند و در نتیجه، امکانات یا حمایت‌های خاصی را در اختیار شرکت‌های برتر قرار دهند. مطمئنا در کشوری که دولت آن، هیچ کنترلی بر نهادهای خصوصی ندارد، چرخه تعامل و داد و ستد تجاری معیوب و ناکارآمد خواهد بود.

مطابق با آخرین آمارهای بانک جهانی، دولت‌ها در کشورهای سوئیس، کانادا، انگلستان، آلمان و اتریش بیشترین کنترل کیفی را بر نهادهای خصوصی دارند.

شاخص رشد اقتصادی داخلی

شاخص رشد اقتصادی اطلاعات مفیدی در زمینه رشد مثبت یا منفی اقتصاد داخلی کشورها در اختیار شما می‌گذارد. زمانی‌که شاخص رشد اقتصادی یک کشور مثبت باشد، یعنی چرخه صنعت، واردات و صادرات، تجارت و تعامل‌های اقتصادی در آن کشور به خوبی انجام می‌شود؛ در نتیجه، این عوامل موجب رشد اقتصادی این نهادها و رشد اقتصادی کشور می‌شوند.

بهتر است پیش از ثبت شرکت در خارج از کشور، با پیگیری دقیق‌ترین شاخص‌های رشد اقتصادی، یک کشور مناسب را انتخاب کنید. در سال گذشته، رشد اقتصادی کشورهای اتریش، انگلستان و کانادا بیشتر از یک درصد بوده است؛ یعنی اقتصاد این کشورها از آغاز تا پایان سال میلادی، بیشتر از یک درصد بزرگ شده است.

نرخ تورم داخلی

افزایش تورم اقتصادی یکی از مخرب‌ترین عوامل برای شرکت‌های نوپا است؛ هر شخصی پیش از آنکه یک قدم در زمینه ثبت شرکت در خارج از کشور بردارد، حتما باید درباره نرخ تورم داخلی کشور انتخابی خود، پرس‌وجو بکند.

ممکن است برای شما سوال شود که تورم چه تاثیری بر شرکت‌های نوپا دارد؛ مهم‌ترین تاثیر تورم، ناپایدارسازی بازار است؛ زمانی‌که سیستم عرضه و تقاضا ناپایدار باشند، رشد مثبت شرکت‌ها، خواه‌ناخواه، متوقف خواهد شد.

گفتنی است که اگر نرخ تورم در یک سال تا حدود دو درصد رشد داشته باشد، طبیعی است. شما باید به تورم بیش از ده درصد در یک سال حساسیت نشان دهید و کشورهای با این مشخصات را از لیست خود حذف کنید. در چند سال گذشته، کشور سوئیس کمترین نرخ تورم را داشته است؛ پس از سوئیس، کشورهای آلمان، کانادا، انگلستان و اتریش، به ترتیب، کمترین میزان تورم در یک سال را تجربه کرده‌اند.

قوانین مالیاتی ثبت شرکت در خارج از کشور

قوانین مالیاتی یکی دیگر از عامل‌های برجسته در ثبت شرکت در خارج از کشور است. با ثبت شرکت در خارج از کشور، باید با سه مالیات کلی، دست و پنجه نرم کنید:

 • مالیات ثبت شرکت:

زمانی‌که در پی ثبت یک شرکت هستید، باید درصد معینی از سرمایه و دارایی خود را به دولت‌ها به عنوان “مالیات ثبت شرکت” پرداخت کنید. جالب است بدانید که برخی از شرکت‌ها که عام‌المنفعه هستند یا شرایط خاصی دارند معاف از مالیات محسوب می‌شوند. درصد مالیات ثبت شرکت در هر کشوری متفاوت خواهد بود.

 • مالیات بر شرکت:

تفاوت این مورد با مورد قبلی در این نکته است که هر شرکتی علاوه بر پرداخت مالیات‌های اولیه، باید میزانی از درآمد خود را بصورت سالیانه به دولت‌ها پرداخت کند؛ دولت بوسیله این اعتبارات مالی، مسیر ایمن و بدون‌دردسری را برای شرکت‌های ایجاد می‌کند تا آن‌ها بدون توجه به مسائلی مانند فساد اقتصادی یا تورم به کار خود بپردازند.

نرخ مالیات “سالانه بر شرکت” در کشورهای برتر معمولا رقم زیادی است؛ چراکه چرخ این دولت‌ها با درآمدهای حاصل از مالیات می‌چرخد و بوسیله آن، بسیاری از منافع عمومی را تامین می‌کنند. نرخ مالیات در کشورهای برتر اقتصادی، شامل موارد زیر می‌شود:

 • اتریش: 25 درصد از درآمد سالانه.
 • کانادا: 26.5 درصد از درآمد سالانه.
 • انگلستان: 19 درصد از درآمد سالانه.
 • آلمان: 30 درصد از درآمد سالانه.
 • سوئیس: 18 درصد از درآمد سالانه.
 • مالیات بر درآمد شخصی:

مورد قبلی، مربوط به مالیات بر درآمدهای سالانه شرکت‌ها بود و این مورد مربوط به مالیات بر درآمد شخصی افراد است. جالب است بدانید که صاحبان شرکت‌های سهامی یا تجاری، دو مرتبه مالیات پرداخت می‌کنند؛ یک مرتبه در زمان پرداخت مالیات بر درآمد شرکت و یک مرتبه در زمان پرداخت مالیات بر درآمد شخصی.

مالیات بر درآمد شخصی در کشورهای برتر، شامل موارد زیر می‌شود:

 • سوئیس:40 درصد از درآمد سالانه.
 • کانادا: 33 درصد از درآمد سالانه.
 • انگلستان: 45 درصد از درآمد سالانه.
 • آلمان: 45 درصد از درآمد سالانه.
 • اتریش: 55 درصد از درآمد سالانه.

ثبت شرکت در خارج از کشور چگونه انجام می‌شود؟

در بخش‌های قبلی، نکات بسیار مهمی درباره انتخاب بهترین کشور برای ثبت شرکت بیان کردیم. در این قسمت، قصد داریم فرایند ثبت شرکت را بصورت دقیق بررسی کنیم.

 • انتخاب یک برنامه تجاری یا بیزینس پلن

اولین گام برای ثبت یک شرکت در خارج از کشور، مربوط به ایده‌پردازی برای کاربرد و کارکرد شرکت است. شما می‌توانید از روش‌ها و راهکارهای زیادی برای انتخاب یک برنامه تجاری استفاده کنید؛ به عنوان نمونه، براساس رشته تحصیلی خود و مهارت‌هایی که در ایران کسب کرده‌اید، شرکت خاصی را می‌توانید تاسیس کنید.

بسیار مهم است که برنامه تجاری انتخابی شما، هم‌سویی‌هایی با برنامه اقتصادی کشور انتخابی‌تان داشته باشد؛ اجازه بدهید این مورد را با یک مثال شفاف کنیم: تصور کنید که یک کشور اروپایی در زمینه صنایع غذایی بسیار فعال است. اگر با یک برنامه تجاری خوب در زمینه صنایع غذایی به سمت و سوی ثبت شرکت در این کشور اروپایی بروید، مطمئنا در کسب مجوز ثبت، شانس بیشتری خواهید داشت.

دلیل این مسئله هم بسیار واضح است: اتاق بازرگانی هر کشوری، در تلاش است که بهترین و مرتبط‌ترین تجارت‌های نوپا به سیستم اقتصادی خود را، جذب و حمایت کند؛ اگر این فرایند را به خوبی انجام دهید، ممکن است در زمینه پرداخت مالیات بر شرکت، مشمول تخفیف یا معافیت مالیاتی شوید.

 • تایید برنامه تجاری / بیزینس پلن توسط اتاق بازرگانی کشور انتخابی

پس از انتخاب یک برنامه تجاری خوب، باید درخواست خود را که شامل بیزینس پلن و جزییات شرکت می‌شود، به اتاق بازرگانی کشور انتخابی‌تان ارسال کنید؛ پس از بررسی‌ها و و انجام تحقیقات، نتیجه این ارزیابی به شما اطلاع‌رسانی می‌شود.

 • برندینگ و نام تجاری شرکت

در گام سوم، با دغدغه‌های مربوط به انتخاب نام شرکت مواجه خواهید شد؛ براساس پارامترها و مولفه‌های انتخاب نام، یک گزینه را انتخاب کنید. فراموش نکنید که بعضی از کشورها، قوانین خاصی در زمینه انتخاب نام تجاری دارند.

 • تعیین آدرس شرکت

قطعا هر شرکتی یک آدرس فیزیکی هم دارد؛ زمانی‌که برنامه تجاری یا بیزینس پلن شما تایید شد، باید به فکر خریداری کردن یا اجاره کردن یک دفتر برای شرکت خود باشید، تا در این مرحله به مشکلی برنخورید.

 • تعیین اعضا و سهام‌داران

شرکت‌های نوپا معمولا مراحل مربوط به سهام‌داران و اعضای هیئت مدیره را بصورت تشریفاتی انجام می‌دهند؛ چراکه در سال‌های آغازین هر شرکتی، سهام شرکت آنقدر ارزشمند نیست که بصورت کامل به فروش برود. در این قسمت، باید بصورت قانونی و دقیق، سهام‌داران شرکت خود را انتخاب کنید؛ شما قادر هستید که از اعضای خانواده خود در این زمینه استفاده کنید.

 • تعیین و نگارش یک اساس‌نامه

در هر کشوری، قوانین مربوط به نگارش اساس‌نامه، با کشورهای دیگر متفاوت است؛ لازم است که با دقت‌نظر کافی، قوانین نگارش اساس‌نامه کشور انتخابی خود را مطالعه کنید و یک اساس‌نامه به زبان رسمی آن کشور بنویسید. در هر اساس‌نامه، باید برخی از مسائل مانند هدف شرکت و چارچوب‌های آن، بصورت شفاف مشخص شده باشند.

 • تکمیل فرم‌های اداری و جمع‌آوری امضای مدیران

در گام پایانی ثبت شرکت در خارج از کشور، باید برگه‌های اداری مربوط به اطلاعات و اساس‌نامه شرکت را بصورت دقیق و بدون غلط املایی پر کنید؛ پس از آن، باید امضای مدیران و سهام‌داران را جمع‌آوری کنید و برگه‌ها را به مراجع مربوط، تحویل دهید.

شرکت‌ها در کشورهای خارجی، شامل چه انواعی می‌شوند؟

در مراحل ثبت شرکت در خارج از کشور، مطمئنا به این مشکل برخواهید خورد؛ نکته اینجاست که شرکت‌ها در خارج از کشور براساس نحوه مدیریت و اهدافشان، به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند و هر شخصی باید بصورت دقیق و شفاف بداند که قصد تاسیس چه نوع شرکتی را دارد. در ادامه این بخش، ابتدا انواع شرکت‌ها را بررسی می‌کنیم، سپس به بهترین نوع شرکت براساس نیازهای شما می‌پردازیم.

 • شرکت‌های سهامی:

شرکت‌های سهامی در کوچک‌ترین حالت ممکن، حداقل به دو شخص حقیقی نیاز دارند؛ نحوه کار این شرکت‌ها هم به این شکل است که سهام آن‌ها بصورت مبلغ‌ها و نرخ‌های اسمی به فروش می‌رود و شرکت براساس میل و اراده سهام‌داران عمده، عمل خواهد کرد.

 • شعبه‌های برون‌مرزی:

اگر در کشور خودتان یک شرکت دارید، می‌توانید در کشورهای دیگر نیز یک شعبه احداث کنید؛ این مورد نیز از مصادیق احداث شرکت در کشورهای خارجی محسوب می‌شود.

 • شرکت‌های تعاونی تولید و مصرف با مسئولیت محدود یا نامحدود:

همانطور که از نام این شرکت پیداست، با دو شکل کلی مسئولیت محدود و مسئولیت نامحدود موجود است؛ برای راه‌اندازی یک شرکت تعاونی، در ساده‌ترین حالت ممکن، به سه شخص حقیقی نیازمند هستید.

 • شرکت‌ های با مسئولیت محدود:

شرکت با مسئولیت محدود، یک ویژگی بسیار برجسته دارند و به سبب همین ویژگی هم در میان ایرانیان و مشتاقان به مهاجرت، معروف هستند: این شرکت‌ها برای تاسیس، فقط و فقط به یک شخص حقیقی نیاز دارند. البته فراموش نکنید که برای ثبت شرکت بصورت مسئولیت محدود به یک سرمایه نسبتا بزرگ نیاز دارید؛ به عنوان نمونه سرمایه‌ای در حدود 30 هزار یورو، در احداث شرکت‌های با مسئولیت محدود، کفایت می‌کند.

صحبت کردن درباره این مسئله که کدام یک از این چهار شرکت، بهترین گزینه برای شما هستند، تا حدودی دشوار است؛ چراکه کاملا به قصد شما از تاسیس شرکت بستگی دارد. اگر قصد شما از ثبت شرکت در خارج از کشور، مهاجرت و خروج از ایران است، بهترین گزینه پیش روی شما “شرکت‌های با مسئولیت محدود” است.

نکته مهم: علاوه بر چهار شرکت بالا، سه نوع شرکت دیگر نیز در برخی از کشورهای خارجی وجود دارد؛ اسامی این شرکت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • شرکت‌های تضامنی.
 • شرکت‌های مختلط غیرسهامی.
 • شرکت‌های مختلط سهامی.

ثبت شرکت در خارج از کشور چه هزینه‌هایی دارد؟

برای ثبت یک شرکت در خارج از کشور باید هزینه‌ها و بودجه‌های زیادی را صرف کنید؛ نکته اینجاست که این هزینه ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 • هزینه‌های مربوط به طی کردن مراحل اداری یا سفر به کشور مورد نظر.
 • هزینه‌های مربوط به سرمایه اولیه.

صاحب هر شرکتی در مراحل اولیه باید میزانی سرمایه به شرکت خود تزریق کند؛ یعنی شرکت باید با یک بودجه، هرچند محدود، کار خود را آغاز کند. در هر کشوری هزینه‌های مربوط به سرمایه اولیه متغیر است. شما باید با مراجعه به قوانین کشور انتخابی خود، این مسئله را استنباط کنید. البته ما نیز در ادامه این بخش، میزان سرمایه اولیه مورد نیاز برای ثبت شرکت در کشورهای پرطرف‌دار را بررسی می‌کنیم:

 • کشور آلمان: 25 هزار یورو برای سرمایه اولیه.
 • کشور اتریش: 35 هزار یورو برای سرمایه اولیه.
 • کشور پرتغال: 35 هزار یورو برای سرمایه اولیه.
 • کشور سوئیس: 100 هزار فرانک سوئیس برای سرمایه اولیه.

برای ثبت شرکت در خارج از کشور چه مدارکی لازم است؟

احتمالا این مسئله، یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های کسانی است که به ثبت شرکت در خارج از کشور می‌اندیشند؛ مطابق با سیستم اقتصادی هر کشوری و وضعیت اتاق بازرگانی آن، مدارک و اسناد گوناگونی مورد نیاز است. موارد زیر، لیست مهم‌ترین اسناد و مدارک مورد نیاز است:

 • کپی برابر اصل گواهی ثبت علامت تجاری.
 • فرم مخصوص ثبت شرکت. (این مورد باید از اتاق بازرگانی کشور انتخابی اخذ شود.)
 • وکالت‌نامه دادگستری؛ درصورتی‌که برای انجام امور شرکت به یک وکیل نیاز دارید.
 • معرفی‌نامه رسمی برای شرکت که به امضای مدیران و سهام‌داران عمده رسیده است.
 • اظهارنامه یا اصل گواهی ثبت علامت تجاری به همراه یک کپی.
 • همه مدارک شناسایی مدیران و سهام‌داران شرکت شامل شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت و هر مدرک هویتی دیگری.

نکته مهم: لازم است که همه مدرک‌ها و فرم‌های مورد نیاز به زبان انگلیسی ترجمه شوند؛ فراموش نکنید که ترجمه این فرم‌ها باید بصورت صددرصد بی‌غلط و صحیح انجام شود. برای انجام چنین عملی، مدارک را در اختیار یک مترجم حرفه‌ای قرار دهید.

 سوال‌های رایج ثبت شرکت در خارج از کشور

حالا که بصورت کلی مراحل ثبت شرکت را بررسی کردیم و اطلاعات و نکات تکمیلی آن را برشمردیم، وقت آن رسیده است که به سوالات متداول در زمینه ثبت شرکت در خارج از کشور بپردازیم.

 • سوال اول: ارزان‌ترین جا برای ثبت شرکت در خارج از کشور کدام است؟

کشور پرتغال و مجارستان جزو ارزان‌ترین مقاصد برای ثبت شرکت هستند؛ البته زمانی‌که از کشورهای ارزان صحبت می‌کنید، باید این نکته را به خاطر بسپارید که در کشورهای ارزان، همه پارامترهای مثبت مانند “شاخص اقتصادی رو به رشد” و “نرخ تورم کم” وجود ندارد.

 • سوال دوم: فرایند ثبت شرکت در چه کشوری به ساده‌ترین شکل پیش می‌رود؟

در یک پاسخ کوتاه باید بگوییم که فرایند ثبت شرکت در کشورهای کانادا و اتریش به سادگی انجام می‌شود؛ همچنین فرایند اقدام برای پناهندگی در کنار ثبت شرکت، در کشور کانادا بسیار آسان است.

کلام آخر

برای اینکه بتوانید به درستی ثبت شرکت در خارج از کشور را بدون مشکل انجام دهید می توانید از وکلای مجرب شهرداد کمک بگیرید یا با مراجعه به اپلیکیشن شهرداد اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا