استرداد جهیزیه

تهیه لیست سیاهه برای استرداد جهیزیه

جهیزیه به اموال منقولی می گویند که طبق رسم و رسومات در بیشتر مناطق ایران از سوی خانواده دختر به عروس و داماد برای شروع زندگی مشترک شان داده می شود. جهیزیه می تواند به شکل پول یا ملک باشد اما شکل مرسوم آن اسباب و لوازم خانگی است.

اما گاهی ممکن است به دلایلی زندگی مشترک زن و مرد به بن بست برسد و در هنگام جدایی برای استرداد جهیزیه اختلافاتی رخ دهد و مرد مدعی شود که لوازم متعلق به خانم نیست و مشکلاتی به وجود بیاید.

برای جلوگیری از این مشکلات در هنگام استرداد جهیزیه مواردی در ادامه ذکر می کنیم.

تهیه لیست سیاهه برای  استرداد جهیزیه

  •  خانم لیستی از تمام وسایلی که به خانه شوهر می برد را تهیه می کند. در برگه آخر عقدنامه صفحه ای برای یادداشت اقلام جهیزیه وجود دارد. اما در مواردی هم مشاهده شده که در برگه ای جدا از عقد نامه نوشته شده است.
  •  اگر مرد لیست سیاهه را امضا کند و اثر انگشت بزند این لیست اعتبار بیشتری می گیرد.
  •  اگر سیاهه در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم شود، این لیست حکم سند رسمی را پیدا میکند و اعتبار بیشتری پیدا می کند.
  • نکته مهم این است که چند نفر از خانواده داماد به عنوان شاهد لیست سیاهه را امضا کنند.
  • حفظ فاکتورهای  خرید به طوری که بایگانی شود و در سال های آینده هم قابلیت خوانایی داشته باشد.
  • در صورتی که زن درخواست استرداد جهیزیه داد حتماً در ستون خواسته علاوه بر استرداد جهیزیه ذکر کند: صدور قرار تأمین خواسته پیش از ابلاغ که این باعث میشود پیش از اینکه شوهر اموال را از خانه خارج کند آنها توقیف شوند. در این صورت مرد امین اموال محسوب می شود و هر اتفاقی که برای جهیزیه پیش بیاید  او مسئول است.
  • و مورد آخر اینکه اگر زمانی مرد بی خبر اموال خانم را بفروشد زن می تواند به جرم فروش مال غیر از او شکایت کند به شرطی که خانم ثابت کند اموال متعلق به خودش است و دوم ثابت کند شوهر آن ها را فروخته است نه شخص دیگری. این نکته به این جهت حائز اهمیت است که در صورت شکایت کیفری زن، اگر مرد تبرئه شود میتواند به دلیل افترا از زن شکایت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا