اوراق قضایی

تنظیم قرارداد

تنظیم قرارداد

تبحر داشتن در تنظیم قرارداد و نحوه نوشتن متن آن از جمله کارهایی است که می تواند در سرانجام کسب و کارها، شرکت ها و افراد نقش به سزایی داشته باشد. در گذشته مردم برای تنظیم قرارداد های خود به صورت فردی وارد عمل می شدند و هیچ مشاوره با وکیل حقوقی صورت نمی گرفت.

امروزه با توجه به وجود سامانه های حقوقی آنلاین هر فردی می تواند حتی با کمترین میزان دانش در زمینه مسائل حقوقی، اقدام به تنظیم قراردادهای خود به مطمئن ترین شکل ممکن کند. پس با شهرداد در این مقاله همراه باشید تا به شما اصول اولیه برای تنظیم قرارداد را با شما در میان بگذاریم.

قرارداد چیست؟

با توجه به ماده 183 قانون مدنی قرارداد عبارت است ازاينكه يك يا چندنفر درمقابل يك يا چندنفر ديگرتعهد بر امري نمايند و مورد قبول آنها باشد. به بیانی دیگر قرارداد بیان کننده رضایت دو طرف برای بوجود آوردن یک تاثیر حقوقی به همراه تعهدات و مسئولیت های همراه با آن است.

پس از تنظیم قرارداد و امضاء شدن آن تمامی شرط های ذکر شده در قرارداد پایه و اساس قانونی داشته است و نقض یکی از آن ها هم می تواند برای فرد خاطی ضرر آور باشد.

قبل از تنظیم قرارداد به چه نکاتی باید توجه نمود؟

اولین قدم در هنگام تنظیم قرارداد به وجود آمدن شناخت کافی و لازم بین دو طرف قرارداد می باشد. شما قبل از هرچیزی باید طرف مقابل خود را بشناسید و وی را مورد ارزیابی قرار دهید. پس از اعتبارسنجی و بررسی پیشینه طرف مقابل باید اطمینان حاصل کنید که وی صلاحیت لازم برای امضاء قرارداد را داشته باشد.

قبل از عقد هر نوع قراردادی لازم است که با فرد مقابله چند جلسه مذاکره برگزار کنید و در ارتباط با موضوع قرارداد خود به گفت و گو بپردازید. این جلسات مذاکره به شما کمک می کنند تا به درک عمیق تری نسبت به قرارداد ما بین خود برسید. پس از اطمینان حاصل کردن از تمام این مسائل اقدام به تنظیم قرارداد کنید.

دلایل تنظیم قرارداد چیست؟

در گذشته قراردادها به صورت شفاهی بین دو طرف تنظیم می شده است. و یا اگر قراردادی را مکتوب می کردند بدون درنظر گرفتن اصول نگارش یک قرارداد بوده است. این مسائل باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای دو طرف می شد و گاها دو طرف را به محکمه های قضایی می کشاند و مشکلات حقوقی زیادی را برای آن ها به وجود می آورد.

اما امروزه افراد می دانند که برای انجام هر کاری که دو طرف در آن قضیه درگیر هستند لازم است که اقدام به تنظیم قرارداد بصورت کاملا صحیح در امر نگارش کنند. تا پس از امضاء آن قرارداد در آینده دیگر دچار مسائل حقوقی نشوند. به همین دلیل دانستن مهارت نگارش یک قرارداد یکی از ضروری ترین کارها برای موفقیت در قراردادنویسی و همچنین مسائل حقوقی می باشد.

انواع قرارداد ها

باتوجه به هر حوزه ای قراردادهای متفاوتی وجود دارد. برای مثال قرارداد ساخت ساختمان، قرارداد کاری، قرارداد اجاره، قرارداد فروش، قرارداد مشارکت مدنی، قرارداد پیمانکاری و نمونه هایی دیگری باتوجه به حوزه مورد نظر.

اما شما با دانستن اصول اولیه قرارداد نویسی می توانید اقدام به تنظیم قرارداد در هر زمینه ای کنید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا