قرارداد کار دائم

تنظیم قرارداد کار دائم

قرارداد کار دائم یکی از انواع قرارداد کار است. تنظیم قرارداد کار دائم در مواقعی که کار ماهیتی نامحدود و مستمر دارد انجام می شود. ماده هفتم از قانون کار جمهوری اسلامی ایران به توضیح انواع قراردادهای کار پرداخته است. بر اساس این ماده، انواع قرارداد کار بر اساس مدت قرارداد شامل قرارداد موقت، غیر موقت، معین و قرارداد کار در دوره آزمایشی می شوند. قبل از اینکه قرارداد کار دائم و نحوه تنظیم قرارداد کار دائم را شرح دهیم ابتدا به تعریف قرارداد کار می پردازیم. در ادامه آن قرارداد کار دائم و شرایط آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

قرارداد کار چیست؟

رابطه بین کارگر و کارفرما در صورتی رسمیت می یابد که قرارداد کار میان دو طرف منعقد شود. در ماده 7 قانون کار قرارداد کار به این شکل تعریف شده است. قرارداد کار عبارت است از قراردادی کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق العمل، کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر موقت برای کارفرما انجام می دهد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت قرارداد کار یک قرارداد معین است. به این معنا که در قانون تعریف شده و شرایط آن تعیین شده است. پس نمی توان برخلاف این شرایط عمل کرد.

دو طرف قرارداد در قرارداد کار، کارگر و کارفرما هستند. در ماده 2 قانون کار، کارگر شخصی حقیقی تعریف شده است که به دستور کارفرما کار را انجام می دهد و در قبال آن مزد دریافت می کند. این مزد می تواند به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه پرداخت شود. در مقابل کارفرما می تواند شخصی حقوقی نیز باشد و لازم نیست حتما شخص حقیقی باشد.

انواع قرارداد کار

قرارداد های کار را می توان در یک تقسیم بندی کلی به قراردادهای استخدام در ادارات دولتی و قراردادهای شرکت های خصوصی تقسیم کرد.

بر اساس قانون استخدام کشوری در دستگاه ها و ادارات دولتی، سه نوع استخدام رسمی، پیمانی و خدماتی یا قرارداد کاری تعریف شده است. کارمندان رسمی دولت مطابق قانون استخدام کشوری و قانون مدیریت خدمات کشوری به استخدام در می آیند و مشمول صندوق بازنشستگی کشوری می شوند. نیروهای کار پیمانی نیز برای امور تصدی گری در ادارات استخدام می شوند و مشمول آیین نامه استخدام پیمانی و صندوق تامین اجتماعی هستند.

در مقابل ادارات دولتی، قراردادهای شرکت های خصوصی قرار دارد. استخدام در بخش خصوصی، تحت پوشش نظام استخدامی قانون کار انجام می شود و افرادی که به این شیوه استخدام می شوند مشمول صندوق تامین اجتماعی هستند. قراردادهای شرکت های خصوصی، به سه دسته قرارداد کار موقت، قرارداد کار دائم یا غیر موقت و قرارداد کار معین تقسیم می شوند.

قرارداد کار دائم به چه معناست؟

اصولا یکی از ارکانی که در انعقاد قراردادهای کار باید به آن توجه شود مدت زمان انجام کار و بستن قرارداد است. کارفرما و کارگر باید بدانند برای چه مدت همکاری خواهند کرد تا کارفرما متضرر نشود و کارگر بتواند برای پس از اتمام کار فعلی برنامه ریزی و تصمیم گیری کند. قرارداد کار دائم نوعی از قرارداد کار است که برای مدت نامحدود و غیر موقت بسته می شود. در انعقاد این قرارداد کارفرما و کارگر مدتی برای قرارداد کاری تعیین نکرده اند و فرض بر دائمی بودن کار گرفته می شود. در قرارداد دائم کار هیچ یک از طرفین حق فسخ یک طرفه قرارداد را ندارند. همچنین اخراج کارگر نیز تحت شرایط خاص و با تشریفات قانونی مشخصی می تواند انجام گیرد.

در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم که کارفرما و کارگر تحت چه شرایطی به انعقاد قرارداد دائم کار می پردازند و این قرارداد چه ویژگی هایی دارد.

شرایط قرارداد کار دائم

قرارداد دائم مربوط به کارهایی برای مدت نامحدود است.

ماهیت دائمی کار

نکته اول این است که قرارداد دائم کار برای زمانی است که کار ماهیت دائمی و همیشگی دارد. بر این اساس برای کارهایی که جنبه موقتی و فصلی دارد می توان با قرارداد کار موقت اقدام به استخدام کارگر کرد.

ذکر نکردن مدت برای قرارداد

یکی دیگر از ویژگی های اصلی قرارداد کار غیر موقت این است که در آن مدتی برای قرارداد کار ذکر نشده است. بنابراین اگر برای قرارداد مدت تعیین شده باشد دیگر نمی توان نام قرارداد را دائم گذاشت و قرارداد به موقت تبدیل می شود.

شرایط ویژه برای اخراج کارگر

از ویژگی های مهم قرارداد کار دائم یا غیر موقت این است که به موجب ماده 27 قانون کار، نمی توان کارگری که با قرارداد دائم به استخدام درآمده را بدون دلیل موجه از کار اخراج کرد. کارفرما اگر بخواهد کارگر خود را اخراج کند باید با طی تشریفات ویژه قانونی اثبات کند که کارگر در کار خود مرتکب قصور شده یا قوانین را زیر پا گذاشته است. همچنین برای اخراج کارگر باید موافقت شورای اسلامی کار را نیز کسب کند. کارگر نیز می تواند اعتراض خود به تصمیم کارفرما را اعلام کند و این اعتراض توسط مرجع ذی صلاح مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وجود چنین شرایطی در قرارداد دائم کار باعث شده است کارفرمایان بیشتر به قرارداد موقت تمایل داشته باشند و از انعقاد قرارداد دائم سر باز زنند. به این صورت که به جای انعقاد یک قرارداد دائم قرارداد موقت را چندین باره تمدید می کنند. این شیوه باعث می شود کارگر امنیت شغلی نداشته باشد و هر زمان که کارفرما بخواهد از تمدید قرارداد موقت امتناع کند.

قرارداد کار دائم به صورت کتبی یا شفاهی

بر اساس ماده 7 قانون کار، قراردادهای کاری می تواند به صورت کتبی یا شفاهی بسته شود. قانون این امکان را پیش بینی کرده است که قرارداد کار دائم و دیگر انواع قرارداد کار به شکل شفاهی نیز بسته شود. اما همیشه بهتر است که تنظیم قرارداد کار دائم به صورت کتبی انجام شود. قرارداد کار کتبی باید در فرم های مخصوص وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شود. در متن قرارداد کار باید عنوان مناسبی انتخاب شود و عبارات به صورت شفاف و صریح نوشته شود. در متن قرارداد هیچ ابهامی نباید وجود داشته باشد و هیچ نکته ای نباید از قلم بیافتد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا