قرارداد اجاره

تنظیم قرارداد اجاره

تنظیم قرارداد اجاره

طرفین قرارداد

قرارداد اجاره بین ………… فرزند : ………. به شماره شناسنامه : ……. صادره از :  ……… به کدملی : ………. متولد: ……… ساکن : ………..تلفن : ………. به عنوان موجر و ………. فرزند : ……………. به شماره شناسنامه : ……….. صادره از : …………. به کدملی : ……… متولد : ……….. ساکن : …………تلفن :  ………… به عنوان مستأجر عقد می گردد.

همانطور که می بینید در این قسمت اطلاعات کامل موجر و مستاجر به صورت کامل و همراه با جزئیات باید نوشته شود. در اینجا می توان گفت جایگاه هر فرد مشخص می شود.

مشخصات ملک

عبارت است از مالکیت منافع (تعداد) دانگ یک دستگاه آپارتمان واقع در (نام شهر) …………… شماره پلاک …….. فرعی از ……. به مساحت ……. متر مربع دارای سند مالکیت (شماره سریال سند) ……… به نام موجر، مشتمل بر (متعلقات خانه مانند: تعداد اتاق خواب و غیره) با حق استفاده از (امتیازاتی مانند: آب، برق، گاز و امثال اینها)، توسط مستاجر دیده شده و توافق داشته است.

مبلغ اجاره و نحوه پرداخت

میزان اجاره (مشخص نمودن تعدا ماه) …………… به مبلغ (به عدد و حروف) ……… میلیون ریال و جمعاً برای مدت اجاره مذکور میزان ……………. میلیون تومان می باشد.

سپس باید میزان ودیعه گرفته شده از مستاجر را در قرارداد اجاره ذکر کنیم.

مبلغ …………. میلیون تومان معادل ………… میلیون ریال از مستأجر به عنوان ودیعه به موجر نقداً (شیوه پرداخت می تواند توافی باشد) پرداخت می شود.

مدت زمان اجاره

مدت زمان اجاره از روز…………تاریخ………… شروع می شود و در روز…………. تاریخ………… پایان می یابد.

در آخر هم با نوشتن متنی مبنا بر اینکه این ملک مثلا از امروز تحت اختیار مستاجر قرار گرفته است، قرارداد اجاره را به پایان می رسد.

سپس به بررسی شرایط قرارداد پرداخته می شود

در اینجا یک سری شرایط که هود موجر معین می کند قرار می گیرد. این شرایط خاص هر شخص می باشد ولی به طور کلی درباره چهارچوب نظم قرارداد می باشد. مثلا وقتی موعد این قرارداد تمام شد، مستاجر موظف است خانه را تخلیه کند و موارد این چنینی.

پس از نوشته شدن همه این ها، با نوشتن یک خط در آخر، قرارداد بین طرفین به صورت کامل تمام و منعقد می شود. خطی شبیه به:

“این قرارداد در 5 ماده و 7 بند در تاریخ 21/10/99 ساعت 15:00 نوشته شده است و با شاهدین حاضر مورد امضای طرفین قرار گرفته است”

نکاتی که در قرارداد اجاره باید به آن توجه کنید!

از سلامت وسایل اطمینال حاصل فرمایید.

علاوه بر این که خودتان می توانید در داخل خانه از این کار مطمئن شوید ولی حتما باید در متن قرارداد  ذکر شود که کلیه وسایل مربوط به خانه از سلامت کامل برخورددار کی باشند.

حتما مطمئن شوید که خانه خالی باشید.

گاهی اوقات می باشد که مستاجر قبلی بنابه دلایلی مانند: پیدا نکردن خانه و غیره، هنوز خانه را تخلیه نکرده است. از این مورد مطمئن شوید تا مشکلی برای هر دو طرف پیش نیاید.

دریافت رسید بابت پرداخت های خانه

هزینه ایی مانند شارژ ساختمان، بهتر است هنگام پرداخت اینگونه هزینه ها از مسئول مربوطه ساختمان رسیدی دریافت کنید تا در آینده کسی نتواند ادعا کند شما مبلغی را پرداخت نکرده اید.

6 نکته مربوط به تخلیه در قرارداد اجاره که باید توجه زیادی به آن کرد!

  1. در صورتی که موجر بخاطر ایجاد خسارت از طرف مستاجر، شکایتی داشته باشد (مانند: عدم پرداخت اجاره، شارز ساختمان و …)، طبق قانون نمی تواند بلافاصله نسبت دریافت هزینه اقدام کند. بلکه می بایست از طریق مراجع قضایی با ارائه دادخواست، سعی در کسب حکم تخلیه کند. تنها در این صورت است که موجر می تواند مبلغ که طلبکارمی باشد را دریافت کند.
  2. در شرایطی که سند اجاره رسمی باشد، و موردی بین موجر و مستاجر بوجود بیاید که نیاز به تخلیه شود، در این صورت موجر می تواند با تهیه دادخواست و ارائه آن به محلی که در آن قرارداد اجاره تهیه و تنظیم شده است، اقدام کند. بعد از این، دفترخانه برای احراز هویت و بررسی صلاحیت موجر فعالیت خودرا شروع می کند و تا ظرف 24 ساعت موظف است دستور اجرائیه را در 3 نسخه به دفتر اسناد رسمی واقع در محل مورد نظر ارسال کند. سپس دفتر ثبت می بایست با شکل دادن پرونده و ارسال مامور تخلیه، اقدام کند. به این نکته نیز باید توجه شود، پس از اینکه حکم تخلیه به مستاجر ابلاغ شود، وی حد اکثر 72 ساعت مهلت دارد تا ملک را تخلیه کند.
  3. بر طبق قرارداد اجاره، اگر موجر مبلغی را از فرد مستاجر بابت ودیعه و غیره دریافت کرده باشد، پس از تخلیه وی موظف می باشد تا مبلغ گرفته شده را به صورت کامل پس دهد. در غیر اینصورت مستاجر تا وقتی که مبلغ طلبکاری را دریافت نکند، می تواند ملک را تخلیه نکند!
  4. در قرارداد اجاره، اگر بنابه دلیلی موضوع تخلیه ملک بوجود بیاید، نیاز به یکسری مدارک و اسناد می باشد مانند: اطلاعات شخصی و محل زندگی مستاجر، مشخصلات دقیق و تاریخ سند اجاره (برابر اصل باید باشد) و سند مالکیت.
  5. موضوع دیگری که در قرارداد اجاره ممکن است بیشتر پیش بیاید، موجر حتما نیازی نیست که مالک دارایی باشد! یعنی اگر شخصی خانه ای را از فردی دیگر اجاره کرده باشد، آن شخص می تواند آن خانه را چون مالک منافع آن است به شخصی دیگر کدرت زمان اجاره واگذار کند. مگر اینکه خلاف این موضوع در قرارداد اجاره ذکر شود.
  6. موضوع مهم دیگری که در قرارداد اجاره باید ذکر شود این است; در صورتی که فردی ورشکسته شده باشد، اهلیت و صلاحیت برای تهیه و تنظیم قرارداد اجاره را دارا نمی باشد و طبق قانون اداره اموال ورشکسته، حق عقد قرارداد با مسئول تصفیه می باشد. به اینکه نیز باید توجه داشت، چنان که بعد از تنظیم قرارداد اجاره، یکی طرفین بنابه دلیلی ورشکسته شود، تاثیری در قرارداد اجاره نخواهد داشت و این قرارداد تا پایان زمان آن پابرجا می باشد.

جمع بندی

طبق توضیحات و نکات گفته شده در ارتباط با تهیه و تنظیم قرارداد اجاره، نوشتن این نوع قراردادها نیازمند اطلاع کامل از قوانین و تبصره های حاکم بر آن می باشد. سایت حقوقی شهرداد می تواند همراه همیشگی شما در زمینه مسائل و مشکلات حقوقی باشد. اپلیکیشن حقوقی شهرداد ، یک نرم افزار جامع برای اطلاع از تمامی مواد و مقررات حاکم می باشد و می تواند شما را در این راه همراهی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا