اوراق قضایی

تنظیم اظهارنامه

تنظیم اظهارنامه

اظهار نامه جزء اسناد عادی به حساب می آید که به صورت رسمی به اطلاع شخصی می رسد. مثلا فرض کنید شخصی به شما مقداری پول بدهکار می باشد. می توان با تنظیم اظهارنامه و ارسال آن به فرد مورد نظر، مدت زمانی کافی را در اختیار وی جهت پرداخت بدهی قراد داد. اظهارنامه به عنوان از اهمیت بسیار زیادی برخورددار است بطوری که به عنوان یک ابزار قضایی بشمار می رود.

نکته درباره تنظیم اظهارنامه

اول از همه باید بدانید که تنظیم اظهارنامه فقط برای گرفتن حق نمی باشد، بلکه هر فردی می تواند انواع مختلفی اظهارنامه را آماده کند از تنظیم اظهارنامه درمورد معاملات گرفته تا روابط و تعهدات. نوشتن اظهارنامه باید کاملا در چهارچوب ادب باشد و نباید در داخل آن از کلمات زشت و رکیک استفاده نمود. همانطور که گفتیم تنظیم اظهارنامه یک ابزار قضایی حساب می شود و مراجع قضایی از پذیرفتن اظهارنامه هایی که در آن از کلمات مستهجن استفاده شده است، خودداری می کنند.

نحوه تنظیم اظهارنامه

  • ابتدا نیاز دارید اوراق اظهارنامه تهیه کنید. این اوراق را می توان در مکان های فروش تمبر یا در مجتمع های قضایی تهیه کرد. اگر برای 1 نفر فقط می خواهید تنظیم کنید، باید نوشته خود را در 3 سری آماده نمایید و اگر شخص دیگری اضافه شد، می بایست برای آن نفر هم یک نسخه اصلی تهیه و تنظیم شود. بعد از اینکه اوراق را گرفتید، باید مطالب مورد نظر را در قسمت اظهارات وارد کنید.
  • هنگام نوشتن سعی کنید جملات خوانا و بدون ابهام نوشته شوند.
  • در تنظیم اظهارنامه هیچوقت به شخص مقابلتان جرمی را نسبت ندهید زیرا ممکن است در شرایط به عنوان شخصی که اخبار دروغ و اشتباه را منتشر کرده است تحت مجازات کیفری قرار بگیرید.
  • حتما باید در پایان اظهارنامه درج شود که درصورت عدم همکاری اقدامات مورد نیاز قانونی انجام شود.
  • اگر نیاز بود همراه با تنظیم اظهارنامه سند یا مدرکی را براس شخص مورد نظر بفرستیم، حتما جزئیات را در داخل اظهارنامه لحاظ کنیم. برای مثال: به دلیل تحویل ندادن خانه در موعد مقرر، علاوه بر اینکه یک اظهارنامه در جهت تخلیه خانه تنظیم می شود، کلید آپارتمان نیز ارسال می شود.
  • اگر از موضوعی اطمینان کافی ندارید در داخل اظهارنامه بیان نکنید!

تنظیم اظهارنامه شامل چه مواردی می شود؟

بعضی از مفاد در اظهارنامه شامل:

  1. اطلاعات و مکان اظهارکننده
  2. عنوان و موضوع اظهارنامه
  3. خلاصه نوشته ها
  4. جواب

پاسخ دادن به اظهارنامه

وقتی که اظهارنامه ای برای شخصی ارسال می شود، نیاز نیست فورا به آن پاسخ داده شود. وقت خود را مدیریت کنید و و با آگاهی کامل به آن پاسخ دهید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا