تغییر سن در سناسنامه

تغییر سن در شناسنامه

تغییر سن در شناسنامه

بر طبق قانون پس از تولد هر فرد، باید این موضوع به اداره ثبت احوال اعلام شود تا ضمن درج تولد فرد، شناسنامه برای شخص صادر شود. یکی از موضوعاتی که خیلی متقاضی دارد، تغییر سن در شناسنامه می باشد. البته این موضوع نیازمند شرایط خاصی می باشد و به همین راحتی که فرد اقدام به اصلاح شناسنامه خود کند سپس دستور تغییر سن صادر شود نیست. به طور کلی می توان گفت در شرایط بسیار خاص و پس از طی مراحل زیاد، دستور تغییر سن در شناسنامه صادر می شود.

در این حالت شناسنامه متعلق به خود فرد می باشد و فرد ادعا می کند سنی که در شناسنامه درج شده به دلیل اشتباه مامور ثبت احوال، با سن واقعی شخص متفاوت است و درخواست تغییر سن می کند.

البته لازم به ذکر است که فرد فقط در صورت ارائه مدارک کافی و قابل قبول، می تواند اقدام به تغییر سن در شناسنامه کند. این موضوع را نیز فراموش نکنید که هر فقط یکبار در طول عمر خود می تواند اقدام به تغییر سن در شناسنامه کند. پس اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که قصد تغییر سن در شناسنامه را دارید، توصیه می شود که ابتدا از مشاوران حقوقی شهرداد، کسب اطلاعات کنید.

تغییر سن در شناسنامه در دو حالت امکان پذیر می باشد که در این قسمت به طور کامل آن را بیان می کنیم.

شرایط تغییر سن در شناسنامه

شماره 1- اختلاف سن فرد با سن درج شده در شناسنامه، کمتر از 5 سال باشد:

در این حالت فرد با مراجعه به دادگستری، مشکل خود را مطرح می کند. رسیدگی به این موضوع بر عهده دادگاه حقوقی محل سکونت متقاضی می باشد.نکته مهم این است که قانون اجازه اقامه دعوی در محل سکونت فرد را داده است نه محل صدور شناسنامه.

شماره 2- اختلاف سن فرد با سن درج شده در شناسنامه، بیش از 5 سال باشد:

در این حالت فرد با مراجعه به فرمانداری شهرستان محل صدور شناسنامه، درخواست خود را بیان می کند تا پرونده اش در کمیسیون تشخیص سن بررسی شود. این کمیسیون از رییس شورای اسلامی شهر، فرماندار، رئیس اداره ثبت احوال محل، پزشک منتخب و مدیر عامل سازمان بهداری استان تشکیل می شود.

فرد به این کمیسیون درخواست خود را ابلاغ می کند و پس از بررسی کامل، اگر دلایل و مدارک فرد کامل و قابل قبول باشد، همچنین پزشکان متخصص کمیسیون اختلاف سنی فرد را تایید کنند، اجازه تغییر سن در شناسنامه برای فرد ابلاغ می شود.

در هر دو حالت که بالا به آن اشاره کردیم، فرد با داشتن شرایط لازم می تواند اقدام به تغییر سن در شناسنامه خود کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق اپلیکیشن شهرداد، وقت مشاوره بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا