بیمه

بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی

هدف اولیه تاسیس سازمان تامین اجتماعی حمایت از حقوق کارکنان و کارمندان کارخانه ها، اداره ها و سازمان ها و ایجاد رفاه و آسایش برای همه مردم، از جمله کارگران، کارفرمایان و کارمندانی که در حال خدمت به مردم می باشند بوده است.

امروزه طبق قانونی که بیمه تامین اجتماعی صادر کرده است. داشتن بیه تامین اجتماعی برای همه افراد شاغل اجباری می باشد. بیمه تامین اجتماعی یکی از حقوق شهروندی در همه جوامع می باشد. در اصل مهم ترین رکن هر کشوری در صنعت بیمه آن کشور سازمان تامین اجتماعی است.

یکی از دغدغه هایی که ذهن همه افراد شاغل را درگیر خود کرده است این مسئله می باشد که تا چه زمانی توانایی کار کردن دارند؟ با بالا رفتن سن و رسیدن به دوران بازنشستگی چگونه باید از پس هزینه های زندگی خود بر بیایم؟ با داشتن بیمه تامین اجتماعی در دوران جوانی دیگر لازم نیست نگران این دست مسائل باشید.

با شهرداد در این مقاله همراه باشید تا شما را به طور کامل با بیمه تامین اجتماعی آشنا کنیم.

بیمه تامین اجتماعی چیست؟

یکی از اولین قوانین کار که در زمان تاسیس راه آهن سراسری بنیان گذاری شد بیمه تامین اجتماعی بود. با گذشت زمان این قانون تکمیل تر شد و قوانین جدیدتری در جهت حکایت از حقوق کارگران به آن اضافه شد. با تصویب پی در پی این قوانین سازمان تامین اجتماعی بنیان گذاری شد.

بیمه تامین اجتماعی به طور خلاصه بیمه است که حقوق بیمه گذار خود را تضمین می کند. همچنین با ارائه حقوق بازنشستگی، حمایت از بیکارانی که به دلایلی بیکار شده اند و شامل بیمه بیکاری می شوند و همچنین ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان، از حقوق بیمه شدگاه خود حمایت می کند. در ادامه به بررسی انواع بیمه تامین اجتماعی می پردازیم.

انواع بیمه تامین اجتماعی

این نوع از بیمه هم مانند بقیه بیمه ها انواع مختلفی دارد که بسته به شرایط و قوانین مربوط به خودش خدماتی را به بیمه گذار ارائه می دهد. انواع بیمه تامین اجتماعی به شرخ ذیل می باشد.

بیمه خویش فرما

با توجه به نام این بیمه، بیمه خویش فرما برای افرادی است که خودشان اقدام به بیمه کردن خود می کنند. در این نوع بیمه نکته مهمی که وجود دارد این است که بیمه بیکاری شامل آن نمی شود. از انواع این نوع بیمه می توان به بیمه اختیاری و کارفرما اشاره کرد.

بیمه اختیاری

این نوع بیمه برای افرادی می باشد که تحت پوشش بیمه از طرف سازمان یا شرکتی که در آن مشغول به کر هستند، نمی باشند. فرد مذکور می تواند با ثبت نام در سازمان تامین اجتماعی و پرداخت مبلغ حق بیمه ای که برای او در نظر گرفته می شود، خودش را تحت پوشش بیمه قرار دهد.

مهم ترین نکته در ارتباط با این نوع بیمه پرداخت به موقع حق بیمه خود می باشد وگرنه بیمه شما از طرف سازمان باطل خواهد شد. همچنین اگر سن شما از 55 سال بیشتر باشد و سابقه پرداخت 30 روزه حق بیمه را داشته باشید باید حق بیمه مازاد سن را پرداخت کنید.

محاسبه حق بیمه قابل پرداخت شما به نسبت 26 درصد از حقوقی توافقی شما می باشد. مزایای این بیمه دریافت حقوق بازنشستگی، هزینه های درمانی، هزینه ها کفن و دفن و حقوق از کار افتادگی می باشد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا