بیمه

بیمه بازنشستگی

بیمه بازنشستگی

در ابتدا بهتر است بازنشسته را تعریف کنیم. به زبان ساده، بازنشستگی یعنی فرد در طول اشتغال بیمه شده باشد و پس از گذشت 20 تا 30 سال از مدت زمان بیمه و یا رسیدن به سن 60 سالگی، بازنشسته می شود و به شرایط لازم برای دریافت بیمه بازنشستگی دست می یابد.

بازنشستگی نیز دارای فشارهای مالی یا روانی خاص خود می باشد و موضوعی می باشد که دیر یا زور برای هر فردی اتفاق می افتد. مشخص است که در دوره بازنشستگی درآمد افراد نسبت به قبل کاهش یافته و در مقابل هزینه ها افزایش می یابد.

مورد بعدی که دغدغه خیلی از بازنشستگان می باشد، شرایط اقتصادی است که این مورد نیز وابسته به مورد قبل یعنی همان کم شدن درآمد می باشد. البته لازم به ذکر است که تمام این مشکلات و دغدغه ها زمانی اتفاق می افتد که فرد شرایط دریافت بیمه بازنشستگی را ندارد. افرادی که بیمه بازنشستگی هستند و حقوق و مزایای زیادی دریافت می کنند تا حد زیادی از این دغدغه ها را نخواهند داشت.

دلایل دریافت بیمه بازنشستگی

دریافت بیمه بازنشستگی شرایطی را دارا می باشد اما در عین حال دلایلی نیز دارد که در ابتدا دلایل بازنشستگی را بیان می کنیم.

شماره 1- فردی که بر اثر کهولت سن و رسیدن به سن بازنشستگی توان سابق را برای کار کردن ندارد.

شماره 2- بازنشستگی افرادی که در شرایط آب هوایی یا محیطی سخت مشغول به کار هستند که این حالت را در اصطلاح مشاغل سخت می گویند. در این مورد به دلیل فرسودگی زودرس، قبل از سن مورد نظر بازنشسته می شود.

شماره 3- در بعضی مواقع خاص، به دلیل به وجود آمدن شرایط بد اقتصادی و بالا رفتن نرخ بیکار در جامعه، دولت تصمیم می گیرد گروهی را به صورت زودهنگام بازنشسته کند.

در قسمت بالا دلایل بازنشستگی را بیان کردیم. حال می خواهیم به شرایط بیمه بازنشستگی بپردازیم.

شرایط دریافت بیمه بازنشستگی

قانون تامین اجتماعی دو قانون برای دریافت بازنشستگی بیان کرده است.

شماره 1- رسیدن به سن مشخص شده در قانون

شماره 2- داشتن سنوات پرداخت حق بیمه به میزان مقرر. به زبان ساده تر، یعنی فرد در دوران اشتغال خود تا زمان رسیدن به سن بازنشستگی، حق بیمه پرداخت کرده باشد. سن بازنشستگی در قانون تامین اجتماعی به این صورت می باشد که برای آقایان 60 سالگی و برای بانوان 55 سالگی، سن بازنشستگی می باشد.

شرایط دریافت بیمه بازنشستگی در کارهای سخت

بر طبق قانون بازنشستگی افرادی که به مدت 20 سال متوالی (پی در پی) و یا 25 سال متناوب، در کارهای زیان آور (کارهایی که مخل سلامتی میباشد) اشتغال داشته باشد، از نظر قانون بازنشسته محسوب می شوند. البته لازم به ذکر است در هر دو حالت متوالی و متناوب، فرد باید حق بیمه خود را پرداخت کرده باشد.

همچنین اگر کمیسیون های پزشکی، قبل از رسیدن فرد به سن بازنشستگی در کار های سخت (مطابق 20 سال متوالی یا 25 سال متناوب) تشخیص دهد که فرد دچار فرسایش شده است، فرد می تواند اقدام به دریافت بیمه بازنشستگی کند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا