فسخ نکاح

 انواع نکاح

امروزه  بیشتر افراد فسخ نکاح را همان طلاق می دانند، در حالی که اینطور نیست. اما پیش از هر چیز لازم است که شما با تعریف نکاح و فسخ نکاح آشنا شوید.

نکاح: نکاح همان قرارداد یا رابطه ای است، حقوقی و اخلاقی که به وسیله عقد بین زن و مرد حاصل می شود و به آن زوج حق می دهد، که زندگی مشترک و روابط خود را با یکدیگر شروع  کنند، مظهر بارز این رابطه، حق رابطه زناشویی است.

 انواع نکاح:در قانون اسلامی به دو نوع نکاح اشاره شده،نکاح دائم و نکاح موقت.

نکاح دائم: رابطه حقوقی که به وسیله عقد بین زن و مرد برای همیشه و دائمی  جاری میشود، بنابراین طبق این نکاح زوج ها حق دارند برای همیشه، تا آخر عمرشان  و یا  تا زمانی که با یکدیگر سازگاری دارند با هم زندگی کنند و رابطه داشته باشند.

در نتیجه به اعتبار همیشگی بودن آن به آن نکاح دائم گفته می شود.

نکاح موقت: این رابطه برخلاف نکاح دائم است. و زوج ها  برای مدت معینی  که خودشان در صیغه نامه مشخص می کنند، می توانند با یکدیگر رابطه داشته باشند. به همین دلیل به آن نکاح موقت می گویند.

فسخ نکاح چیست؟

 فسخ نکاح، یعنی منحل شدن عقد ازدواج میان زوجین به دلایلی ناسازگاری، خیانت، عدم تمکین، عیب و نقصی در یکی از زوجین وغیره که باعث می شود ادامه زندگی برای یکی یا هر دو طرف به دلیل مشکلات روحی و روانی، جسمی و ذهنی، یا مالی و رفاهی  ممکن نباشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا