طلاق توافقی

انصراف از طلاق توافقی

اگرچه در طلاق توافقی، زن و مرد از پیش به تصمیم نهایی می رسند اما ممکن است پیش از مراجعه به دادگاه و یا حتی از پس از صدور گواهی عدم سازش پشیمان شوند و انصراف از طلاق توافقی صورت گیرد. در این صورت تمام توافق­ها بی اعتبار می­گردد.

سخن­ گفتن از طلاق و پایان یک زندگی مشترک حکایت گسستن پیوند میان دو نفری است که روزی زندگی خود را با امید و آرزو شروع کرده­ اند اما هم اکنون به پایان راه خود رسیده ­اند.

اگرچه در نظر زوجین، وکلا کسانی­ اند که نهایت تلاش خود را برای پیشبرد هر چه سریع­تر روال طلاق انجام می­دهند و بیشتر زمان خود را در دادگاه سپری می­ کنند، اما بسیارند وکلایی که در دفاتر وکالت خود، دو طرف را به صلح و آشتی دعوت می کنند.

در چنین مواردی، وکلا با بیان روال قانونی، عواقب کار، حق و حقوق طرفین و … سعی­ می­کنند زن و مرد را به انصراف از طلاق رهنمون شوند. اگرچه مشاوران و روان­شناسان در این زمینه باید خدمات تخصصی خود را به زن و شوهرها ارائه دهند اما از نقش وکلا نیز نباید غافل شد چرا که می تواند به انصراف از طلاق توافقی کمک کند.

توافق و انصراف از طلاق توافقی

طلاق توافقی، برخلاف آن چه که در تبلیغات نادرست یا بعضاً فیلم­ ها و سریال­ ها نشان داده می­شود که زن و مرد در کمتر از دو ساعت، طلاق خود را ثبت می­کنند، هم­ اکنون فرآیند نسبتاً زمان­بری دارد.

همان­طور که از نام طلاق توافقی پیداست، در این نوع از طلاق زن و شوهر بر جدایی اتفاق نظر داشته و پیش از رفتن به دادگاه تکلیف همه چیز از مهریه و نفقه گرفته تا حضانت فرزند را مشخص می­کنند.

چنین توافق­ هایی معمولاً به آسانی به دست نمی ­آید و با کوچک­ترین حرف یا رفتاری، ممکن است هر یک از زن و مرد بخواهند از توافق صورت گرفته عدول کنند، انصراف از طلاق توافقی دهند  و به اصطلاح زیر همه چیز بزنند. در ادامه آثار این پشیمانی را بررسی می­کنیم.

انصراف از طلاق توافقی قبل از صدور گواهی عدم سازش

رأیی که دادگاه در خصوص طلاق توافقی صادر می­کند، گواهی عدم سازش نامیده می­شود.

تا پیش از صدور این گواهی، زوجین موظف هستند که مراحل مشاوره را پشت سر بگذارند و از مرکز مشاوره، گواهی عدم انصراف از طلاق تواققی بگیرند.

هم چنین حسب مورد ممکن است دادگاه گواهی عدم بارداری و گواهی بکارت را از زوجه مطالبه کند که نتایج آن نیز باید به دادگاه ارائه شود.

در روز جلسه دادگاه نیز، طرفین باید توافقاتی را که از پیش میان خود داشته­ اند، به دادگاه اعلام کنند. چنان چه هر یک از زن و مرد در این مراحل از طلاق پشیمان شوند (انصراف از طلاق توافقی دهند)، امکان ادامه کار وجود نخواهد داشت. به عنوان مثال خودداری زن یا مرد از شرکت در جلسات مشاوره مانع بزرگی برای طلاق توافقی خواهد بود که منجر به انصراف از طلاق توافقی خواهد شد.

انصراف از طلاق توافقی پس از صدور گواهی عدم سازش

قانون حمایت خانواده 1391، مهلت سه ماه را برای مراجعه به دفتر ازدواج و طلاق برای زن و مرد معین کرده که این مهلت پس از صدور گواهی عدم سازی آغاز می­شود. بنابراین حتی پس از صدور گواهی مزبور، باز هم امکان پشیمانی و انصراف از طلاق توافقی و برهم­ خوردن تمام توافق­ های انجام ­شده، وجود دارد.

باید توجه داشت امکان تجدیدنظرخواهی و فرجام­ خواهی از خود گواهی عدم سازش نیز وجود دارد که البته معمولاً برای جلوگیری از چنین اعتراض­ هایی، طرفین با توافق، حق تجدیدنظر و فرجام را از خود ساقط می­ کنند که این موضوع در رأی دادگاه انعکاس می­یابد.

خودداری زن از ثبت طلاق توافقی

با توجه به این که قوانین کشور ما، حق طلاق را در اختیار مرد قرار داده­ اند، وی چه به صورت توافقی یا غیرتوافقی می­تواند اقدام به طلاق کند.

در طلاق توافقی نیز، پس از گرفتن گواهی عدم سازش، مرد می­تواند به دفتر ازدواج و طلاق رفته و بدون حضور همسر خود، طلاق را ثبت کند.

البته به موجب ماده 35 قانون حمایت خانواده 1391 در این موارد، ابتدا یک هفته به زوجه مهلت داده می­شود تا در دفترخانه حاضر شود. پس از آن، سردفتر به هر دو طرف اطلاع می­دهد که برای اجرا و ثبت صیغه­ طلاق، به دفترخانه بیایند. در صورت مراجعه­ شوهر و عدم مراجعه­ زن، صیغه طلاق جاری و ثبت خواهد شد.

خودداری مرد از ثبت طلاق توافقی

برای ثبت طلاق توافقی، حضور مرد در دفترخانه ضروری است و چنانچه وی به هر دلیلی حضور پیدا نکند، حضور زن به تنهایی کافی نخواهد بود.

در این حالت اگر مهلت سه ماه مراجعه به دفترخانه سپری شود، گواهی عدم سازش اعتبار خود را از دست می­دهد و تمام توافقات در خصوص مهریه، نفقه و …  نیز به دنبال آن فاقد اثر قانونی می­گردد.

به عبارت دیگر برای تحقق طلاق، باید از نقطه صفر تمام مراحل را دوباره از سر گرفت و از دادگاه مجدداً گواهی عدم سازش گرفت.

به منظور جلوگیری از سوء­استفاده و لجباری احتمالی آقایان، خانم­ ها می­توانند وکالت بلاعزل از شوهر خود بگیرند تا بتوانند بدون نیاز به مراجعه وی، خود به دفترخانه رفته و به وکالت از او صیغه طلاق را جاری کنند.

براساس ماده 36 قانون حمایت خانواده 1391، این وکالت می­تواند به موجب سند رسمی به زن اعطا شود یا در جلسه دادگاه و ضمن صدور گواهی عدم سازش، در ضمن رأی دادگاه قید گردد.

در پایان توجه داشته باشید:

برای اینکه مراحل طلاق توافقی با سرعت و دقت طی شود، حضور وکلای مجرب برای تنظیم متن توافقات  طرفین ضروری است.

چرا که در انواع مختلف از طلاق، و بسته به اینکه طلاق از چه نوعی باشد، امکان رجوع و پشیمانی نیز متفاوت خواهد بود. به شما توصیه می­کنیم برای اطلاعات بیشتر، مطالب دیگر شهرداد را در خصوص حقوق خانواده و از جمله طلاق دنبال کنید. هم­چنین پیش از هر اقدامی، از مشورت با وکلای مجرب شهرداد غافل نشوید.

گرچه در طلاق توافقی وجود وکیل طلاق الزامی و واجب نیست، ولی برای حفظ تمام حقوق دو طرف ما به شما پیشنهاد می کنیم از راهنمایی های وکلای مجرب در این زمینه بهره ببرید. در ضمن مراجعه به اپلیکیشن حقوقی شهرداد می تواند در این زمینه کمک شایانی به شما دهد.

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا