جرائم کیفری

انتقال مال غیر

مجازات انقال مال غیر

در راستا انتقال مال غیر در قانون مجازات اسلامی که جرم را اینگونه تعریف میکند، مقرر میدارد «هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است جرم محسوب می‌شود»

این قانون بدین معنا می باشد که شما از یک سری کارها که بر عهده شما گذاشته شده یا شما از آن منع شده اید انجام میدهید و که در واقع خلاف آنچه بر شما مقرر شده عمل میکنید که این کار را جرم شمارده شده در قانون.

هر چند قانون جرم انتقال مال غیر را به طور شفاف و واضح مطرح نکرده ولی یکی از افعالی میباشد که در قانون جرم به حساب می آید و مجازات سختگیرانه ای برای این دسته از افراد تعیین شده.

در قانون اساسی حمایت از اموال اشخاص و دارایی هر فرد محترم شمرده شده؛ این دسته جرائم را میتوان در جرائم علیه اموال قرار داد.

قبل از برسی تخصصی جرائم انتقال مال غیر به تعریف و تشریح جرم پرداختیم؛ حال وقت آن است که بپردازیم به تشریح تعریف فعل انتقال مال غیر، جرم و مجازات آن.

طبق تصریح قانون انتقال غیر مصوب ۱۳۰۸ و ماده ۱۱۷ قانون ثبت مصوب ۱۳۱۰جمهور حقوقدانان در تعریف این جرم متفق‌القول بوده و معتقدند که: «انتقال یا ایجاد تعهد نسبت به مال دیگری بدون مجوز قانونی یا قراردادی به همراه سوءنیت»

قبل از پرداختن به جمله ی بالا و توضیح دادن آن میبایست تعریفی از اموال منقول و غیر منقول داشت.

مال منقول چیست؟

در معنی کلمه ای میتوان اینگونه تعریف کرد به اموالی گفته میشود که قابل حمل بوده یا انتقال یافته است؛ اما در قانون مدنی اموال منقول اینگونه تعریف شده است : به اشیایی که نقل آن از محلی به محل دیگر ممکن باشد بدون اینکه به خود یا محل آن خرابی وارد آید.

برای مثال ماشین، منزل، تلوزیون و امثال آن.

جالب است به اموالی که قابل لمس کردن و یا قابل نقد کردن میباشد اموال منقول  ذاتی نامیده شده و برخلاف آن حقوق و منافعی که متعلقات آنها منقول میباشد اموال در حکم منقول یا اموال به تبعیت از منگول شناخته شده مانند؛ حقوق افراد در شرکتها یا حقوقی که موضوع آن وجه نقد باشد.

اموال غیر منقول چیست؟

در معنی کلمه ای اموال غیر منقول را میتوان اموال غیر قابل حمل دانست و آن با مباحثت حقوقی مناسبت دارد.

قانون اموال غیر منقول را اینگونه تعریف کرده : اموالی را که نتوان از محلی به محل دیگر نقل نمود، اعم از اینکه اسقترار آن­ها ذاتی باشد، یا به واسطه عمل انسان، به نحوی که نقل آن مستلزم خرابی یا نقص خود مال یا محل آن شود

اموال غیر منقول نیر مانند اموال منقول به چند دسته تقسیم میشوند.

اموالی که ذاتا غیر منقول بوده

اموالی ظير زمين كه شامل اعماق و آنچه در آن است ميشود.

البته در نظر داشته باشید؛ اموالی که از دل زمین استخراج میشوند مانند سنگ های قیمتی، خاک و غیره پس از استخراج، منقول به شمار می آیند

اموالی که بواسطه عمل انسان غیر منقول شده است

۱ـ ابنيه

۲ـ آسياي منصوب در بنا

۳ـ لوله‌ها كه براي جريان آب يا مقاصد ديگر در زمين يا بنا بكار رفته باشد.

۴ـ آئينه و پرده نقاشي و مجسمه و امثال آنها

۵ـ ثمره و حاصل مادام كه چيده يا درو نشده است غيرمنقول است

۶ـ اشجار ـ شاخه ـ نهال ـ قلمه كه در حكم حاصل و ثمره است. مادام كه بريده يا كنده نشده است غيرمنقول است.

اموالی که در حکم غیر منقول میباشد.

اموال غیر منقول طبیعی

 

این بخش میتواند تعریفی جامع و کلی در باب انتقال مال به غیر باشد پس بر اساس این تعریف میتوان گفت،

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا