الزام به تمکین

الزام به تمکین

شرایط الزام به تمکین آیا بین زوجین دوطرفه است؟

بر اساس قانون مدنی، و داداگاه خانواده یکی از مهم ترین وظایف و تکالیفی که زوجین در مقابل هم دارند الزام به تمکین دوطرفه است.تمکین باید هم ازطرف زن و هم ازطرف مرد باشد.

مفهوم تمکین یعنی چی؟

کلمه تمکین در لغت به معنی تن دادن، تسلیم شدن است. در تعبیر حقوقی، قیام زن به ادای و انجام وظایف همسری در مقابل شوهرش گفته می شود. واژه تمکین در قانون مدنی تعریف نشده ولی در ماده ۴ قانون حمایت خانواده مصوب درسال ۱۳۹۱ از این واژه استفاده شده است. الزام به تمکین به دو بخش تمکین خاص و تمکین عام زوجین در مقابل هم تعریف شده است

مطابق ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی، همان لحظه که خطبه­ نکاح به طور صحیح بین زن و مرد جاری می شود. در واقع روابط زوجیت بین طرفین برقرار و حقوق و تکالیف و الزام به تمکین، زوجین در مقابل همدیگر مشخص و برقرار می شود.

الزام به تمکین چیست؟

معمولا در جامعه ی ما الزام به تمکین زن از شوهر بیشتر مورد توجه است. در حالی که این الزام با توجه به قانون اسلامی و قرآن  باید دو طرفه باشد. یعنی همیشه بر طبق روال این زن نیست که باید شوهرش را تمکین کند بلکه گاهی اوقات اتفاق میافتد که مرد نیز نمی تواند همسرش را تمکین کند حالا چه از لحاظ جنسی و چه از لحاظ رفاهی، مالی و روحی، در واقع مرد نیز موظف است با پرداخت نفقه و مهریه زن، نیازهای مالی، مادی و  روحی و جنسی همسرش را بر طرف سازد.

با این توضیح، هر چند واژه تمکین فقط مختص زن نیست ، اما درجامعه ما بیشتر در خصوص خانم ها به کار رفته و شنیده می شود.

تمکین زن درواقع عبارت است از:

اطاعت از شوهر درزندگی مشترک و تن دادن در روابط زناشویی .

با این حال در برخی از موارد ممکن است، یکی از زوجین ( معمولا زن ) از تمکین در قبال دیگری خودداری کند، که در این شرایط ، اگرهمسرش نتواند به صورت مسالمت آمیز، با گفتگو و خریدن هدیه و نوازش و غیره همسرش را متقاعد به تمکین کند.

سپس سعی کند از خانواده ها کمک بگیرد تا با او صحبت کنند که مکلف به الزام به تمکین است و به موضوع با گفتگوی خانوادگی خاتمه دهد.

اما اگر باز طرف مقابل به درخواست و نیازهای همسرش توجه ­ای نداشت، چاره ای نیست جز اینکه به دادگاه خانواده مراجعه نموده و الزام به تمکین را خواستار شود .

شرایط الزام به تمکین  زوجین در دوران عقد

براساس قانون، در دوران عقد که خطبه نکاح بین زوجین خوانده شده، اما هنوز زندگی مشترک شان را شروع نکرده اند. برای خانم دوشیزه حقی در نظر گرفته شده است که به آن حق حبس می گویند. به این معنا که دختر خانم دوشیزه برای دفاع از خود در مقابل دادخواست الزام به تمکین شوهرش، به دادگاه اعلام می کند که می خواهد از حق حبس خود استفاده کند و تا تمام مهریه به او پرداخت نشده است الزام تمکین نیست. در این صورت دادگاه موظف است که دادخواست الزام به تمکین مرد را رد کند و به نفع زن رای دهد.

البته اگر زن بعد از دوران عقد با همسرش در یک منزل زندگی و معاشرت کرده باشد و نه تمکین خاص، نمی تواند به حق حبس خود اتکا و استناد کند. به تعبیر دیگر اثبات تمکین عام زن باعث از بین رفتن استناد به حق حبس  او خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا