جرائم کیفری

افترا

افترا

اگر بخواهیم به بررسی معنای لغوی افترا بپردازیم، در لغت به معنای بهتان زدن، و دروغ بستن به شخصی دیگر می باشد. در بیان حقوقی هم افترا از نسبت دادن یک جرم یا عمل مجرمانه  بر خلاف آنچه واقعا اتفاق افتاده یا برخلاف حقیقت به فرد دیگر می آید. البته این عمل زمانی افترا محسوب می شود که درستی عمل مجرمانه ای که به فرد نسبت داده شده است در دادگاه قضایی اثبات نشود.

افترا خود به تنهایی جرم محسوب می شود و بر طبق ماده های 697 و 699 مجازات اسلامی برای این جرم مجازات تعزیری در نظر گرفته می شود. جرم افترا به اینگونه است که فرد مفتری، فرد دیگری را بطور شفاهی، نوشته یا هرگونه دیگری به جرمی نسبت دهد.

برطق ماده 697 قانون مجازات اسلامی هرفردی که به هر وسیله ای از طریق سند چاپی یا درج در روزنامه یا اعلام بصورت شفاهی در مجامع امری را به  فرد دیگری نسبت دهد و نتواند صحت حرف خود را اثبات نماید به یک ماه تا یک سال حبس محکوم می شود.

همچنین طبق ماده 699 قانون مجازات اسلامی هر فردی که از روی عمد و برای متهم کردن فرد دیگری، آلات و ادوات جرم یا اشایی که پیدا شدن آن ها موجب اتهام شخص مذکور شود را بدون اطلاع در منزل آن شخص یا محل کار یا جیب بگذارد.

یا به هر نحوی متعلق به او قلمداد کند. شخص مذکور مورد تعقیب قرار خواهد گرفت. پس از صادر کردن منع تعقیب یا اعلام برائت قطعی از آن شخص، فرد مذکور به شش ماهه تا سه سال حبس محکوم می شود.

در ادامه به شهرداد همراه باشید تا بررسی جرم افترا بپردازیم.

پایه های جرم افترا

ماده 697 قانون مجازات اسلامی از ارکان قانونی جرم افترا می باشد که بیان می کند:

«هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جرائد یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را ‌صریحاً نسبت دهد یا آن‌ها را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می‌شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نماید جز در مواردی که‌ موجب حد است به جزای نقدی درجه ۶ محکوم خواهد شد.»

در چه صورتی جرم افترا محقق می شود؟

  1. برای تحقق جرم افترا باید یک شخص جرمی را به شخص دیگری نسبت دهد و این عمل باید طبق قوانین جرم باشد. نسبت دادن تخلفات اداری یا یک عمل خلاف نمی تواند تحت عنوان افترا حساب شود.
  2. مشخص بودن فرد مورد افترا، فردی که افترا به او وارد می شود باید نام و مشخصات او با اشاره یلا علامت عنوان شود.
  3. برای شناخته شدن افترا باید ابتدایی بودن اسناد جرم مشخص شود. نسبت دادن یک جرم به شخصی که در مقام دفاع از خود است را جزو افترا حساب نمی کنند.
  4. زمانی که فرد مفتری نتواند ادعای خود را مبنی بر مرتکب شدن جرمی توسط شخص مقابل اثبات کند. عمل و سخن وی تحت عنوان جرم افترا محسوب می شود.

تحقق جرم افترا عملی

ماده 699 قانون مجازات اسلامی از ارکان قانونی جرم افترا می باشد که بیان می کند:

«هر کس عالماً و عامداً به قصد متهم نمودن دیگری آلات و ادوات جرم یا اشیایی را که یافت شدن آن در تصرف یک نفر موجب اتهام او‌ می‌گردد بدون اطلاع آن شخص در منزل یا محل کسب یا جیب یا اشیایی که متعلق به او است بگذارد یا مخفی کند یا به نحوی متعلق به او قلمداد نماید ‌و در اثر این عمل شخص مزبور تعقیب گردد، پس از صدور قرار منع تعقیب و یا اعلام برائت قطعی آن شخص، مرتکب به حبس از 3 ماه تا 1/5 سال  محکوم می‌شود.»

مجازات افترا چیست؟

پس از اثبات شدن جرم افترا، مجازات آن می تواند از یک ماه تا یک سال متفاوت باشد همچنین 74 ضربه شلاق با صلاحدید قاضی نیز امکان پذیر است. لازم به ذکر است نشر اکاذیب که در رسانه ها آن را چاپ و در اختیار مردم بصورت عموم قرار گرفته باشد هم از دو ماه تا دو سال مجازات دارد.

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا