مالیات بر ارث

اشخاص مشمول پرداخت مالیات بر ارث

اشخاص مشمول پرداخت مالیات بر ارث

وراث کسانی اند که می توانند از ارث متوفی بهره مند گردند و برای پرداخت مالیات بر ارث این وراث هستند که شخصاً یا توسط نماینده خویش صالح به انجام اقدامات مقتضی می باشند.

مطابق قانون، وراث چنانچه بخواهند ارث متوفی را دریافت نمایند؛ می بایست در موارد مصرح قانونی، مالیات آن را بپردازند. از نظر قانون مالیات های مستقیم و قانون مدنی وراث متوفی به سه طبقه تقسیم می شوند.

هر طبقه، طبقه ی دیگر را از ارث محروم می نماید مگر در موارد استثنایات قانونی. مثلاً چنانچه متوفی دارای فرزند باشد و هیچی مانعی برای ارث بردن او وجود نداشته باشد؛ قاعدتاً طبقه ی دوم و سوم ارث نخواهند برد و به همین ترتیب.

وراث طبقه اول که عبارتند از: پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد.

وراث طبقه دوم که عبارتند از: اجداد، برادر، خواهر و اولاد آنها.

وراث طبقه سوم که عبارتند از: عمو، عمه، دایی، خاله و اولاد آنها.

عکس

اموال و دارایی های مشمول مالیات بر ارث

اموال مشمول مالیات بر ارث عبارتند از کلیه ماترک واقع در ایران یا خارج از ایران اعم از منقول و غیر منقول و مطالبات قابل وصول و حقوق مالی پس از کسر هزینه کفن و دفن در حدود عرف و عادت و واجبات مالی و عبادی در حدود قواعد شرعی و دیون محقق متوفی.

مطابق ماده 17 و 21 قانون مالیات های مستقیم، اموال و دارایی های که پس از موت مورث انتقال یافته و مشمول مالیات بر ارث می گردد و درصد مربوطه به مالیات بر ارث که از آن ها کسر می گردد؛ مشخص شده است. شما می توانید در لینک زیر متن ماده را مشاهده نمایید. (لینک شهرداد)

عکس

درخواست پرداخت مالیات بر ارث

می دانیم که، نقل و انتقال ترکه متوفی بخصوص اموال غیرمنقول، منوط به مفاصا حساب مالیاتی است؛ بنابراین لزوم پرداخت مالیات بر ارث ایجاب می نماید؛

هریک از وراث به تنهایی یا به صورت جمعی شخصاً یا توسط وکیل قانونی یا نماینده یا قیم خود می توانند پس از تکمیل فرم های مربوطه با در دست داشتن مدارک لازم به اداره امور مالیاتی مربوطه مراجعه نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا