اسنادبیع

اسناد بیع

اسناد بیع

بیع اصطلاحی حقوقی و فقهی است که برای مفهوم خرید و فروش به کار می رود. بیع یکی از عقود نیز به شمار می رود که به این شکل تعریف شده است: «بیع عبارت است از تملیک عین به عوض معلوم» یعنی زمانی که دو نفر با یکدیگر عقد بیع را منعقد می کنند، یک نفر متعهد می شود مالی را در اختیار دیگری بگذارد و طرف مقابل در برابر آن وجهی پول پرداخت کند. بیع به عنوان یکی از عقود پرکاربرد اجزایی دارد و اسناد بیع نیز از سندهای رایجی هستند که در ادامه این مطلب می خواهیم به آنها بپردازیم.

سند بیع چیست؟

سند بیع سندی است که در آن فروشنده یا بایع و خریدار یا مشتری اعلام می کنند این فروش صورت گرفته است و مالکیت مال به خریدار انتقال یافته است. مطابق این سند فروشنده دیگر نمی تواند ادعایی بر مال فروخته شده داشته باشد. اسناد بیع انواع مختلفی دارند که هر کدام مربوط به شکلی از بیع هستند.

انواع اسناد بیع

قولنامه

وقتی دو طرف معامله قصد انجام معامله را دارند اما هنوز شرایط برای ثبت رسمی بیع فراهم نشده می توانند قراردادی ببندند و یکدیگر را برای انجام معامله متعهد سازند. این قرارداد قولنامه نامیده می شود. معنی قولنامه این است که فروشنده و خریدار متعهد می شوند یا به نوعی به یکدیگر قول می دهند که معامله را با رعایت شرایط ویژه ای که مورد قبول دو طرف است انجام دهند.

هدف از تنظیم قولنامه این است که دینی بر دوش دو طرف ایجاد شود که حتما معامله را انجام دهند. بنابراین اگر یکی از دو طرف از انجام تعهد خود سر باز زد، طرف دیگر می تواند الزام وی به عقد بیع را از دادگاه درخواست کند.

مبایعه نامه

یکی دیگر از اسنادی که در بیع مورد استفاده قرار می گیرد مبایعه نامه است. برای فروش هر نوع مالی می توان سند مبایعه نامه تنظیم کرد. مبایعه نامه سندی است که در آن فروشنده و خریدار تعهدات مورد قبول خود را در آن درج می کنند. هر تعهدی که برای طرفین در مبایعه نامه نوشته می شود باید مورد قبول هر دو طرف باشد وگرنه مبایعه نامه مورد پذیرش نیست.

هر یک از دو طرف خریدار و فروشنده باید در تنظیم مبایعه نامه به مواردی دقت داشته باشند تا در نهایت به ضرر آنها تمام نشود. فروشنده باید پیش از تنظیم سند مبایعه نامه بخش خوبی از پول مثلا سه چهارم آن را از خریدار دریافت کند. این پول ضامن تعهدات خریدار است و از بدقولی های آینده جلوگیری می کند. همچنین فروشنده می تواند شرایطی قید کند که اگر هر یک از چک های پرداختی به عنوان پیش پرداخت نقد نشد بتواند معامله را فسخ کند.

خریدار نیز در هنگام تنظیم مبایعه نامه باید به مواردی توجه کند. از جمله اینکه باید تضمین هایی از فروشنده دریافت کند که او حتما در محل دفترخانه حضور پیدا می کند و مال را به او و فقط به او تسلیم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا